december 1999 Heemschut 19 door tegenstanders (en dat zijn er zeer veel) het 'duikbootpaviljoen' genoemd naar de onder de gracht geplande expositieruimte. Inmiddels heeft ook de fractie van de SGP in de provinciale staten van Overijssel zich tegen de verbouwingsplannen gekeerd. Op het gebied van de monumenten zorg zijn de laatste jaren, mede dankzij het succesvolle programma 'op de steigers' goede dingen gedaan. Maar de miljoenen voor de uitbreiding en verbouwing van HetNijenhuis verdienen een betere bestemming. Veel burgers en instellingen vinden dat hier sprake is van verminking van een monument, aldus de SGP. De Commissaris van de Koningin in Overijssel, mr.J.A.M. Hendrikx, denkt er kennelijk anders over. Hij verscheen op 4 november op een bijeenkomst in HetNijenhuis om het eerste exemplaar van het boek 'Overijssel voor ontdekkers; kaste len, havezaten, landgoederen' van de journalist Klaas Goïnga, in ontvangst te nemen. Hendrikx noemde een kasteel een levend organisme. De uitbreiding van Het Nijenhuis vindt de Commissaris een 'opvallende toevoeging'. Het Nijenhuis dat al in 13 82 genoemd werd, is voor wat betreft de hoofdvorm veel jonger en dateert van drie eeuwen later. In de 19de eeuw werd er nog wat aan het kasteel veranderd door het aanbouwen van de torens. 'Al vinden we zo'n havezate zo mooi dat we het in stand willen houden, dan betekent dat niet dat er geen ontwikkeling meer zou kunnen zijn.' Hendrikx vindt dat aanpass ingen moeten kunnen om aan de gebruikseisen van deze tijd te voldoen. Henk Nieuwenhuis, PR-medewerker Heemschut Overijssel, tel.(0510)693246. GRONINGEN Uitsterfbeleid in Weiwerd Weiwerd In oktober heeft Seaport Groningen (het haven schap Delfzijl/Eemshaven) weer een huis in Weiwerd laten slopen. Volgens de rechter waren er geen gronden aanwezig waarop de gemeente Delfzijl de drie sloop vergunningen kon weigeren. Inmiddels is een sloopvergunning voor een vierde pand verleend. Het beleid van de gemeente Delfzijl was voorheen: geen sloop voordat er een bestemmingsplan was. Dit bestemmingsplan is er nog steeds niet. Heemschut betreurt de sloop en heeft het gemeentebestuur gevraagd een 'masterplan' te maken voor het behoud van de structuur en van de resterende bebouwing van de wierde (terp). Op 15 oktober vond er een gesprek plaats tussen de Stichting Behoud Weiwerd, de gemeente Delfzijl en de Rijksoudheidkundige Dienst voor Bodemonderzoek (ROB). Groningen Seaport was helaas niet bij dit gesprek aanwezig, omdat men de uitnodiging niet had ontvangen. Bij deze bespreking zijn de volgende gemeenschappe lijke uitgangspunten ten aanzien van Weiwerd vastgesteld: beëindi ging van de woonfunctie van Weiwerd, waar mogelijk behoud van de resterende bebouwing en herstel van de radiaire wierden- structuur. Aan de noordkant van de wierde kan nieuwbouw plaats vinden voor kleine bedrijljes, maar alleen op oude fundamenten en passend in de historische en lande lijke omgeving. Voor de twintig nog aanwezige bewoners wordt een uitsterfbeleid gevolgd: ze mogen blijven zolang ze willen, maar als ze vertrekken mogen hun huizen niet meer worden bewoond. Leegkomende karakte ristieke panden kunnen een nieuwe bestemming krijgen. Geheimzinnigheid Groningen Bewoners van de Lodewijkstraat (langs de spoorlijn Groningen-Assen) zijn kwaad. Ze willen graag betrokken worden bij de plannen voor de nieuwbouw aan de andere kant van het spoor achter de woonhuizen aan de Feithstraat en de Hereweg. Hier ligt het terrein van de voormalige Ermamgarage. De bewoners van de Lodewijkstraat vrezen de bouw van een negen verdiepingen hoge seniorenflat, die het geluid van de treinen versterkt en licht en zicht beperkt. Verder zijn de bewoners van mening dat de hoogbouw niet valt te verdedigen om redenen van stedenbouwkundige aard. De bewoners van de Oosterpoortbuurt en de Zuiderparkbuurt maken om dezelfde redenen bezwaar tegen de bouw van een dergelijke flat. Een ander probleem bij de bouw op deze locatie is het plan vier herenhuizen aan de Hereweg te vervangen door nieuwbouw, ook voor senioren. Over deze nieuw bouw zijn nog weinig gegevens beschikbaar. Heemschut wil graag dat zoveel mogelijk panden blijven staan, zodat deze weg haar karak ter van 'herenstraat' behoudt. Een drastische ingreep in de gevelwand zou een duidelijke verzwakking van het stadsbeeld ter plaatse bete kenen, ook doordat de relatie met de overkant wordt verstoord. Gezien de enorme vraag naar grote woningen en de prijs die daar momenteel voor wordt neer geteld, moet het mogelijk zijn de panden te behouden. Drie panden in deze rij vormen een drieëen- heid. Volgens het huidige plan zouden twee van de drie panden gesloopt worden. Heemschut acht het van belang dat deze drie panden gehandhaafd blijven, aldus Heemschut in een brief aan B en W. Tineke Vooijs is PR-medewerker van Heemschut Groningen, tel. (050)3181645 NOORD-HOLLAND Woningen in natuurgebied Bloemendaal Noord-Holland is de enige provincie, die na de aanvaarding van de Krankzinnigenwet van 1841, een psychiatrisch ziekenhuis oprichtte en zelf in exploitatie heeft genomen. Sinds 1850 is dat gevestigd in een uniek natuurgebied van de binnenduin- rand in Santpoort. Gebouwen en landschap werden ingericht door niemand minder dan de bekende landschapsarchitect Zocher en na diens dood door zijn leerling Springer. Onaangetast heeft het daar tot op de dag van vandaag gelegen. Maar ja, wat is de dag van vandaag? Het provinciaal bestuur van Noord-Holland, dat het gebied altijd bewonderenswaardig heeft onderhouden, heeft het even verbazingwekkend zonder meer aan een projectontwikkelaar verkocht. Twee oorzaken zijn daar debet aan: een miljoenenop brengst voor diezelfde provincie en een andere visie op psychiatri sche behandeling. Patiënten moesten ondergebracht worden in meer open tehuizen en ziedaar: velen van hen, die in Amsterdam terecht kwamen lijden nu een gedrogeerd zwerversbestaan in de hoofdstad. Maar dat is - hoe jammer ook- geen taak voor Heemschut. Wel het behoud van dit unieke stukje cultuurhistorisch erfgoed, waaraan de projectontwikkelaar uiteraard wil verdienen. U raadt het al: een woningbouwplan voor 450 huizen in een territoir, dat onderdeel is van een aaneengeschakeld duinge bied met eeuwenoude bomen en met een unieke flora en fauna het enige gebied in Nederland, waar de marter en de hazelworm voor komen Heemschut heeft samen met 10 organisaties ter plekke actie gevoerd en in de maand september elk weekend informatie gegeven en wandelingen in het gebied georganiseerd. Enkele honderden bezoekers hebben zich toen even verbaasd als wij zorgen gemaakt over de dreigende aantas ting van dit landgoed. De actie van de Vereniging Behoud Meer en Berg en Heemschut heeft behalve bijna 600 leden voor die vereni ging ook politiek uitstel opgele verd van de voorlopige plannen. Die zouden waarschijnlijk oorspronkelijk aangenomen zijn in de gemeenteraadsvergadering van Bloemendaal op 25 november j.1. Wij gaan dus door. Nadere informatie kunt u krijgen via tel. (023)5130243. Villa behouden Hilversum Actie van Heemschut heeft er mede toe geleid, dat de historische villa De Pol in de Hilversumse wijk Trompenberg behouden blijft. De actie was gericht tegen projectontwikkelaar Hillen en Roosen, die het pand wilde slopen en er een appartementen complex wilde bouwen. Deze was het verzet zo zat, dat hij een beleg-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 21