Heemschut actief 18 Heemschut december 1999 Albert Heijn Op de plaats van het zogenaamde Marvello- complex, de fabriek van Ahold, die verhuisde naar de polder elders in de Zaanstreek, verrees een nieuwe Zaanwerf met 253 woningen in de sociale en marktsector met een wandelprome nade aan de Zaan. Ook de bewoners van de nabijgelegen Rosmolenbuurt kunnen die route bereiken via drijvende dwarsverbindingen. Voor hun ontwerp ontvingen de architecten Concko en Gautier in het kader van de ontwerpwedstrijd voor jonge architecten de Europan-prijs. De Hemmes Het ontwerp voor het schiereiland De Hemmes werd door het ministerie van VROM bekroond als voorbeeldproject. De ernstige vervuiling van de grond vormde er een groot probleem. Bekeken werd of een deel van de bodem van het eiland kon worden afgegraven zonder daarvoor nieuwe grond in de plaats te brengen. Zo kwam men op het idee er drijvende woningen te ontwerpen. De huizen drijven op een dikke laag piepschuim, een idee dat uit Canada afkomstig is, waar het veelvuldig wordt toegepast. Mercurius en Batavia Het nieuwe Zaantheater. In 1997 maakten wij in deze kolommen al gewag van de restauratie door de provincie Noord- Holland van het oude gort- en rijstpakhuis Mercurius, ook wel Lucullus genaamd in Wormerland. Het gebouw is door de provincie in gebruik genomen als depot voor archeologi sche vondsten. Naast de brug aan de Veerdijk in Worrner en naast de Lassiefabriek staat het voormalige rijst pakhuis Batavia uit 1894. Een monument uiter aard. De herbestemming tot café, restaurant, expositieruimte en locatie voor live jazz-muziek bleek een succesformule. En dat terwijl tien jaar geleden nog sloop werd overwogen. De naastge legen andere monumentale pakhuizen hebben ook andere bestemmingen gekregen als atelier of bedri jfsruimte. Waar de Zaan een slinger maakt, is in diezelfde vorm een indrukwekkend gebouwencomplex verrezen met vier woontorens voor totaal 192 woningen in de koop- en sociale huursector. Veel openbare ruimte, wandelpaden, een plein en een winkelcentrum vergroten de aantrekke lijkheid van dit project. Over de voormalige fabrieksgebouwen van Verkade en de zeepziederij De Adelaar vindt overleg plaats met enkele gegadigden. J.D. Gerritsen is PR-medewerker van Heemschut Noord-Holland. OVERIJSSEL Geen Brinkgarage Deventer De strijd tussen voor- en tegenstanders van een onder grondse parkeergarage op de Brink in Deventer is nog lang niet gestreden. Op dit moment ziet het ernaar uit dat de tegenstanders in de meerderheid zijn. Zo verzet niet alleen Heemschut Overijssel zich fel tegen de onzalige plannen van de gemeente Deventer, ook instellingen als de NV Bergkwartier, de Stichting Oud Deventer, de Bomenstichting Nederland, de Monumentenraad Deventer, de AWN en vele andere organisaties zien een dergelijke reusachtige ingreep in het fraaie historische hart van de oude Hanzestad niet zitten. De ondernemers in de binnenstad denken er anders over en weten zich gesteund door het Deventer gemeentebestuur dat al eerder verklaarde een 'lichte voorkeur' te hebben voor een parkeergarage onder de Brink. Met handtekenin genacties, stevige ingezonden brieven in het Deventer Dagblad en het ophangen van posters voor de ramen (dat doen zowel voor- als tegenstanders-) probeert men zijn standpunten uit te dragen. Heemschut heeft het gemeente bestuur al laten weten alle juridi sche mogelijkheden aan te grijpen om een Brinkgarage tegen te houden. De Brink, één van de mooiste oude pleinen van ons land, werd een paar jaar geleden helemaal opgeknapt en autovrij gemaakt en wordt sindsdien gezien als 'de huiskamer van Deventer'. De aanleg van een ondergrondse garage betekent jarenlang ellende in de stad: metersdiepe bouwputten, gevaar voor verzakking van de historische panden rondom het plein en, als de garage er eenmaal zou zijn, vertopte toevoerstraten door de vele auto's. De tegenstanders zien veel meer heil in een goedkoop, kleinschalig openbaar vervoer vanaf de rand van de stad naar het oude centrum. Verbouwing Het Nijenhuis Wijhe Hoewel de bestuursrechter van de Zwolse Rechtbank onlangs de bezwaren tegen de verbouwing van kasteel 't Nijenhuis in Wijhe op veel punten ongegrond heeft verklaard, legt de Provinciale Commissie Overijssel van de Bond Heemschut - één van de vele appellanten - het hoofd nog niet in de schoot. Op één punt had Heemschut succes met de protesten: de recht bank bepaalde dat het middel eeuwse gewelf onder het kasteel niet mag worden gesloopt voor een doorgang naar een nieuwe tentoonstellingsruimte. De overige plannen bleven echter overeind. Heemschut kan op juridische gronden niet anders dan afzien van het voortzetten van de procedure bij de Raad van State. De Bond trekt zich echter niet terug uit de discussies rond 't Nijenhuis. Als een bouwvergun ning wordt verleend, zal Heemschut overleg voeren met de overige belanghebbenden teneinde de krachten zo veel mogelijk te bundelen. Heemschut blijft dus streven naar een beter bouwplan voor 't Nijenhuis. De omstreden uitbreiding en verbouwing van het kasteel wordt

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 20