Nieuwe uitgaven Anne-Marie ten Cate 16 Heemschut december 1999 Architectuuragenda De architectuuragenda voor het jaar 2000 is gewijd aan de architec tuurfotografie; een selectie prach tige foto's uit de collectie van het architectuurinstituut en het Nederlands Fotoarchief uit de periode 1850 tot nu. Met de ontsluiting van de verborgen foto collectie in de verschillende archieven van het NAi werd vier jaar geleden begonnen door Anouk de Wit, later bijgestaan door Loes van Harrevelt. Zij schreven tevens de inleiding voor de agenda. Architectuurfoto's zijn de verte genwoordigers van een gebouw onder optimale condities. De foto's werden meestal direct na oplevering gemaakt en vangen de essentie van het nog ongeschon den gebouw. Naast bouwtekenin gen geven zij belangrijke informa tie over het gebouw, de bouwwijze en het materiaalgebruik. Bij restauraties kunnen deze foto's dan ook van essentieel belang beschouwd worden; zij zijn van historische betekenis. Rotterdam, NAi-uitgevers, 1999. ISBN90 5662128 9. Prijsf34,50. Stadswerk Het Jaarboek Stadswerk vermeldt alle gemeenten in Nederland met daarbij een opgave van de beleid- en uitvoerende diensten van de gemeenten. De verantwoordelijke ambtenaren bij de afdelingen worden genoemd met hun func ties. Voorts worden bij de gemeenten de meest belangrijke gegevens vermeld. Het jaarboek Stadswerk 99/2000 is te bestellen bij Pers Media Uitgeverij te Hoorn. Fax 0229) 246582 of Tel (0229) 213254 De prijs is f98,50. Pieter de Swart In de reeks Cultuurhistorische Studies een uitgave van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, verscheen 'Pieter de Swart, architect van de achttiende eeuw' door F.H. Schmidt. Schmidt promoveerde in 1997 op De Swart aan de Universiteit van Amsterdam. Hij heeft zijn onderzoek verder uitge breid hetgeen resulteerde in deze lijvige monografie. Pieter de Swart (1709-1773) begon als meestertimmerman in Breda en zou zich, mede dankzij de functie van hofarchitect van Willem IV, ontwikkelen tot één van de grootste en invloedrijkste bouwmeesters uit zijn tijd. De 18de eeuw stond op het gebied van de architectuurgeschiedenis lange tijd te boek als een slappe eeuw. Algemeen verval, gebrek en origi naliteit en verguisde verfransing kenmerkten de geringe waarde van deze bouwperiode. Dankzij intensief onderzoek en een stroom van publicaties komt daar nu verandering in. De Swart studeerde twee jaar aan de vermaarde architectuurschool van Jaques Francois Blondel in Parijs. Als hofarchitect ontwierp hij een aantal paleizen (Paleis Lange Voorhout) en tuinen (het Loo). Later werd hij de gevierde archi tect van de adel en het patriciaat. Van de koning kreeg hij de opdracht het stadhouderlijke kwartier te vernieuwen en het meer aanzien te geven, maar na de plotselinge dood van de stadhou der (1751) werden deze plannen niet uitgevoerd. Nadat hij door voogdes Anna werd ontslagen kreeg hij opdrachten, vaak verbou wingen, van de adel en het patrici aat. Aan de Lange Vijverberg en het Lange Voorhout (zoals de nummers 34-36 en 74) ziet men enkele voorbeelden van deze stadspaleizen. Maar ook buiten de hofstad kreeg hij opdrachten zoals het gouvernement in 's-Hertogenbosch (nu Noord- Brabants Museum), de nieuwe Raadzaal te Leeuwarden en het Huis Waterland te Velsen. Deze studie werpt na de uitgave van 'Edele eenvoud' enkele jaren geleden opnieuw licht op de steeds minder onbekende 18de eeuw. Slechts een eenvoudige oeuvreca- talogus mist in de uitgave. Het boek is rijk geïllustreerd. Zwolle, Waanders, 1999. 304 p. ISBN90 400 9408 X. Prijs f8 5,- Wassenaar Over Wassenaar verschenen twee studies. 'Kastelen, buytenplaetsen en landgoederen in Wassenaar' werd samengesteld door Frans Micklinghojf wiens hobby de geschiedenis van Wassenaar in alle aspecten is. Het boek bevat veel historisch beeldmateriaal, het merendeel van de recente foto's werd door de auteur gemaakt. De aanleg van de vele landgoederen en buitenplaatsen in het verleden is de oorzaak van het vele groen en het beeldbepalende karakter van het villadorp. Na een inleidend hoofdstuk over de ontwikkeling en de geschiedenis van het dorp Wassenaar worden kastelen en burchten beschreven, gevolgd door de vele buitenplaatsen die deze groenoase in de Randstad telt. Niet alleen oude maar ook 'nieuwe' buitenplaatsen worden beschreven zoals het appartemen- tencomlex Santhorst, dat op het terrein van een voormalig kasteel werd gebouwd. Wassenaar, Euromedia MPP, 1998 208 p. ISBN 90 76330 01 8 Prijs f49,50. Van dezelfde auteur verscheen dit jaar 'Monumentaal groen in Wassenaar' over de ontwikkeling van de tuin- en landschapsarchi tectuur en over de vele tuin- en landschapsarchitecten die in Wassenaar werkzaam zijn geweest zoals Pieter Post, de Zochers, Springerde Copijns en Hein Otto. In het tweede deel worden 19 tuinen, landgoederen en buiten plaatsen uitvoerig beschreven. Er is enige overlapping met het eerdere boek van Micklinghoff, maar dat is onvermijdelijk omdat de geschiedenis van huis, bewo ners en omgeving onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn. De teksten zijn overigens doorspekt met leuke anekdotes uit de plaat selijke geschiedenis. Beide boeken hebben een uitge breide bronvermelding en het groenboek geeft gegevens over openstelling van te bezoeken land goederen en een lijst van nuttige adressen. Wassenaar, Euromedia MPP, 1999. 256p. ISBN90 76330 03 4. Prijs f 39,90. De boeken zijn te koop bij de regionale boekhandels of te bestellen bij de uitge ver: Santhorstlaan 33, 2242 BD Wassenaar. Tel (070)5118307. Amateurarcheologie Van de Vereniging van Amateurarcheologen voor Goeree Overflakkee 'De Motte' kregen we twee recente uitgaven toege stuurd. Deze verschenen naar aanleiding van het 30-jarig jubi leum van de De Motte. 'Sprekend verleden; met de Motte op stap door de geschiedenis van GoereeOverflakkee' werd samen gesteld door Rias Olivier. Hierin worden de vondsten beschreven, historische verklaard en afgebeeld die in de loop van de jaren op de verschillende opgravingen zijn gedaan. De meeste hoofdstukken uit het boek verschenen eerder in 'Eilanden-Nieuws', maar werden voor deze uitgave aangevuld met nieuwe gegevens. Over de ontwik keling van de steelpan door de eeuwen heen tot een hoofdstuk over muziekinstrumenten naar aanleiding van een zogenaamde eenhandsfluit (ca 1450) gevonden in Goedereede. De tweede uitgave heeft een veel recenter onderwerp. 'Van meestoof tot Deltawerken; indus trieel erfgoed op Goeree Overflakkee' werd samengesteld door Jan Both, gemeentearchivaris vanMiddelharnis, die intensief speurwerk verrichtte naar de diverse sporen van industriële archeologie. Aan de hand van vele afbeeldingen wordt in afzonder lijke hoofdstukken de diversiteit aan bouwwerken beschreven, zoals een uienren (opslag van uien), droogschuren, weegbruggen, de gebouwen langs de trambaan en als laatste hoofdstuk de Haringvlietsluizen. Ouddorp, De Motte, 1999. Respectievelijk: 112p. ISBN 90 8051162 5 Prijs fl 7,50 en 128 p. ISBN90 9051161 7. Prijsf20,-. De boeken zijn te verkrijgen bij de plaatselijke boekhandels.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 18