14 Heemschut december 1999 spreken want in het magazijn mogen ze ons niet horen', schreef Anne in haar dagboek. Overdag mocht zelfs de wc in het achterhuis niet worden doorgetroken want de buis van de riolering loopt in het magazijn door. Boven zijn de kantoortjes van de beide firma's weer teruggebracht. Vader Frank had ze na de oorlog laten uitbreken om er een internationaal gesprekscentrum voor jongeren te creëren om over oorlog en racisme te debatteren. Nu zie je er weer de matglazen toegangsdeur met loket, die toegang gaf tot het voorkantoor tje van Miep Gies. Op video vertelt zij - de enige uit die tijd die nog leeft - hoe het kantoorperso neel, dat in tegenstelling tot dat van het maga zijn wel op de hoogte was gebracht van het onderduiken, de onderduikers dagelijks hielp om het moeilijke leven van onderduiker vol te houden. Het oude kantoortje van Vader Frank is gecon serveerd. Waar de andere kantoorvertrekken bewust vrijwel leeg zijn gehouden, zijn in het kantoor van Otto Frank nog het eikenhouten bureau, de brandkast, de archiefkasten en het granieten aanrechtje te zien zoals het er in de oorlog bij stond. Dit kantoortje is meestal gesloten, je kunt er door een glazen deur in kijken. Authentiek behang Op onze route komen we vervolgens via de open draaiende boekenkast in het achterhuis zelf, dat nauwgezet is geconserveerd. In het onderduikvertrek van vader en moeder Frank is gereconstrueerd behang aangebracht, dat de sfeer van de jaren veertig ademt maar in het kamertje van Anne en kamergenoot Frits Pfeffer is het authentieke behang voorzichtig afgestoft. Daarna heeft men de plaatjes van filmsterren en prentbriefkaart, die Anne erop had geplakt zorgvuldig gerepareerd en weer op het behang geplakt achter glazen platen. Het verhaal van de onderduikers en hun helpers wordt verteld door middel van citaten, korte videofilms en voorwerpen zoals het gebedsboek van moeder Frank, het Dickensboek van vader en het beursspel van Peter van Pels, die onderdook op een over- loopje. De sfeer in deze verduisterde vertrekken is De geconserveerde kamer van Anne. Foto's Juul Hondius. AFF/AFS, Amsterdam, The Netherlands. beklemmend, je moet er niet aan denken hier een paar jaar te moeten doorbrengen. Door de vitrage een beetje open te schuiven kon Anne nog juist een glimp zien van de 150 jaar oude kastanjeboom in de tuin, die het gelukkig nog steeds goed maakt. Door een lek in een benzi netank onder de grond waren de wortels aange tast. De grond is inmiddels intensief gesaneerd en de boom heeft het gehouden. Voor de zekerheid zijn er een paar stekjes van gemaakt mocht de boom het toch een keer begeven. Te gezellig We vervolgen de route via een nieuwe brug van glas en staal naar de zolder van het voorhuis, waar de gevolgen van de holocaust voor de onderduikers in beeld zijn gebracht. Tegen een achtergrond van een besneeuwd vernietigings kamp hangen de portretten van de omgekomen acht onderduikers en de enige overlevende Otto Frank. Ruimtelijk ontwerpster Marijke

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 16