Omgaan met cultuurhistorie, hoe doe je dat? Bert Franssen Het is bijna een hype: cultuurhistorische waarden van stad en land bepalen. Maar hoe pak je dat aan? Onderzoeker dr. ir. Sjef Hendrikx zag chaos en spraakverwarring om zich heen. De een doet het zus, de ander zo. Zeven jaar geleden ging hij voor het ministerie van Landbouw aan de slag met zijn zelfgekozen en door het ministerie ondersteunde doelstelling: een eenduidige methodiek ontwerpen voor het bepalen van cultuurhistorische kwaliteit. Na een aantal verkennende studies volgde een boek: 'Cultuurhistorie van stad en land.' Een gebeurtenis van belang in de monumentenwereld. 8 Heemschut Sjef Hendrikx, in de jaren '80 zo'n vier jaar lid van de Heemschut-commissie in Noord- Brabant, is de juiste man voor diepgravend werk. Een vraag aan hem staat garant voor een rijk gedocumenteerd en exact geformuleerd antwoord. Als hij de route naar zijn huis in het Gelderse Rozendaal uitlegt, ziet hij geen enkel obstakel of mogelijk misverstand over het hoofd - het werkt wel, merk ik. Zijn boek is geen cultuurhistorisch gebabbel, maar een praktische handleiding, systematisch en over zichtelijk, met precieze formuleringen. Veel goede foto's, mooi gedrukt door Technimedia in Culemborg. Het boek is niet zo maar iets. Commissies met mensen van naam en faam, zoals de historisch- geograaf professor Guus Borger, RDMZ-man Rob de Jong en Daan Hallewas van de ROB, stonden hem in begeleidingscommissies bij. En het doel is uitermate praktisch. Wie als beheer der in welke zin dan ook te maken heeft met cultuurhistorische waarden, vindt in het boek wat hij moet doen. Dat geldt ook voor de plan nenmaker, de beleidsontwikkelaar en de monu mentenbeschermer. Hendrikx verkeert in de omstandigheid dat hij zijn boek zelf in praktijk kan brengen. Als lid van de monumentencommissie van Den Bosch is hij betrokken bij een belangrijke zaak: de vestingwerken van de stad worden gerestau reerd. Over de besluitvorming die dreigde, had hij zo zijn twijfels. Architect Van Roosmalen kreeg het nodige materiaal toegeschoven, keek Het twaalfde-eeuwse Boterkerkje in Oirschot. Foto's Sj. Hendrikx. gedegen rond en schreef een studie waarin stond wat er allemaal moest gebeuren. Sjef Hendrikx: 'De architect schreef zelf: dit is geen plan, maar een beschouwingswijze, die tot inspiratie kan dienen. Maar ambtenaren en raadsleden vatten het onmiddellijk op als een plan. Waarin impliciet allerlei beslissingen genomen zijn. De architect beslist even gauw of er gereconstrueerd moet worden, of er iets nieuws moet komen, of dat je beter kunt restau reren naar de huidige situatie.' Hendrikx wees de gemeente erop dat grondig onderzoek en een behoorlijke functieanalyse noodzakelijk waren. 'Ik pleit in Den Bosch voortdurend voor een zorgvuldige afweging. Ook heb ik bij herhaling gezegd dat alle rooie lampjes bij mij gaan branden als ik voortdurend mijn zin krijg.' Het Loo Destijds had hij ook een rol bij de restauratie van het Loo. Daar ging het wèl heel goed. Na grondige discussie werd besloten tot recon structie. Uit zorgvuldig onderzoek was name lijk gebleken dat het oorspronkelijke concept waardevoller kon worden geacht dan de eindsi tuatie. Dat gold zowel voor het kasteel als het park. De bijkomende argumenten spraken de leek en de politicus overigens het meest aan. Als je in het kasteel de jute van de wand haalde, kwamen de oorspronkelijke schilderingen weer te voorschijn. Dus waar praten we eigenlijk over. En in het park: Lodewijk Napoleon heeft destijds twee meter grond gewoon over het barokpark heengekwakt en een heel middelma tig Engels landschapsparkje neergezet. Als je grond en parkje weghaalde, kwam het barok park weer te voorschijn, inclusief mozaïekjes. De problematiek van het Loo is niks bijzon ders. Want bijna elk gebouw is het resultaat van een groeiproces met toevoegingen en verande ringen. Nu kun je zo'n eindresultaat op verschillende manieren beoordelen. Is het een gevolg van voortdurend waardevolle toevoe gingen en veranderingen, of kwam het tot stand na een reeks van verminkingen waar we zo snel mogelijk weer vanaf moeten? Het oordeel zou zo min mogelijk afhankelijk moeten zijn van 'visies' op restauraties. Waarbij december 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 10