De strijd tsin it wetter in It Tsiispakhüs Voor het artikel over de Slachte heb ik een bezoek gebracht aan Wommels. De Slachte loopt met een grote boog om dit dorp heen. In het voormalige kaaspakhuis It Tsiispakhüs van Wommels is het museum De strijd tsin it wetter, de strijd tegen het water, gevestigd. Op de bovenverdieping is een tentoonstelling over de Slachtedijk ingericht. Het materiaal is afkomstig van de tentoonstelling die in 1983 in Museum 't Coopmanshüs te Franeker werd gehouden. Heemschut 7 Eén van de dijkhuizen, het Poepedijkhüs. Allerheiligenvloed van 1570 hakt Casparde Robles, de laatste stadhouder van het Spaanse bewind, in 1570 de knoop door. De binnen- en buitendijkers krijgen elk een dijkvak toegewe zen dat ze moeten onderhouden. Sinds 1576 staat er op de zeedijk bij Harlingen een monu ment voor Caspar de Robles, 'De Stiennen Man'. Het is een hoofd met twee gezichten. Eén hoofd kijkt naar het zuiden, het andere naar het noorden. Wakend over de veiligheid van de zeedijk. Desondanks houdt de Slachte sinds die tijd de functie van slaperdijk. Vier eeuwen later. De Slachte is goed te onder scheiden van al de andere binnendijken die in Westergo liggen. Als een lang lint ligt de dijk dwars door het landschap van westelijk Friesland, vanaf Rauwerd, ten noorden van Sneek, tot aan de Waddenkust bij Oosterbierum. Doordat de Slachte al die tijd onderhouden is, ligt de dijk hoger dan de andere dijken. De loop van de dijk lijkt wille keurig. Voor een deel is deze loop bepaald door de dijken die samen tot de Slachte verenigd zijn. In de eeuwen daarna is het dijktracé door dijk doorbraken steeds gewijzigd. Het water sleurde stukken dijk mee en door de hoge stroomsnel heid werden naast de dijk gaten uitgeschuurd. De meertjes, de wielen, naast de dijk zijn hier door ontstaan. Een nieuwe dijk werd om zo'n wiel heen gelegd. Weer een nieuwe bocht in de Slachte. Zijlen Waar waterwegen de Slachte kruisen zijn zijlen aangelegd. Vroeger hadden de zijlen sluisdeu ren. Nu liggen ernaast grote schotbalken die bij overstromingsgevaar in de zijl geschoven kunnen worden. Eén van de zijlen, de Getswerderzijl, is in 1982 ondanks stevige protesten gesloopt. In 1990 is op de plek van de zijl een monument geplaatst. Op twee andere plaatsen is er een coupure in de Slachte. De wegen Leeuwarden-Harlingen en Bolsward- Leeuwarden doorsnijden de dijk. De rest van de dijk is vrij toegankelijk. Het uiterlijk van de dijk verschilt. Meestal loopt er een weg overeen, maar er zijn ook gedeelten die nog als weiland in gebruik zijn. Markant zijn de dijkhuizen, die tegen de Slachte aangebouwd zijn. Opvallend is de vlakke zijgevel waarmee de dijkhuizen naar de dijk toestaan. Een voor de hand liggende oplos sing voor de typische locatie van de huizen. De bewoners van deze dijkhuizen hadden het vruchtgebruik van de dijk. Daar stond de plicht tot klein onderhoud tegenover. De Slachte heeft geen waterstaatkundige functie meer. De landschappelijke waarde staat echter niet ter discussie. Een vondst: ter gele genheid van de marathon van Simmer 2000 wordt op de plek waar de weg Bolsward- Leeuwarden de Slachte doorsnijdt een nieuwe loop- en fietsbrug aangelegd. Wie weet, straks nog een brug over de weg Leeuwarden- Harlingen en de Slachte is weer een geheel. Literatuur: Woude, S. van der, De Slachtedijk. Monument van de Maand 5(1990) no 5. Karstkarel, P., 43 Kilometer feest, op de Slachtedijk. In: Friesland Post, juli 1999. Centraal in de expositie staan meer dan 40 panorama's van de Slachte. Er zijn van iedere kilometer drie foto's van de dijk en het land schap gemaakt. De drieluiken samen geven een goed beeld van de Slachte. Er staan vitrines met foto's en documenten van de dijk. Verder is er een diaserie te zien, die een goed overzicht geeft van de geschiedenis van de Slachte. Bij de ingang van het museum staan twee stenen die afkomstig zijn van de dijk. Eén van de stenen staat er net. Deze steen, de Bidlersstien, gaf vroeger de grens aan tussen twee dijkvakken van de Slachte. Het onderhoud van de ene kant van de dijk was de verantwoor delijkheid van Franekeradeel. Het dijkvak ernaast moest onderhouden worden door de stad Franeker. De steen raakte beschadigd bij een ruilverkaveling en verdween naar de gemeentewerf van Franeker. Uiteindelijk kreeg het museum de steen in bruikleen. Na restaura tie kreeg hij een mooie plek bij de hoofdingang- van het museum. Op de piekwaar de steen gestaan had, is een replica geplaatst. oktober 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 9