Ingezonden Stormbal hijsen over grote infrastructurele projecten bewaarde herenhuis aan de Hoofdstraat 76 op de Rijkslijst te plaatsen. In het verlengde daarvan ging Heemschut in bezwaar tegen het op 12 november ter visie gelegde bouwplan. In het bezwaar schrift maakte Heemschut tevens melding van de aanvraag tot rijks bescherming. Bergambacht, duide lijk niet geïnteresseerd in behoud van de openbare ruimte in deze toch belangrijke straat, trok zich van de aanvrage èri het bezwaar door Heemschut niets aan. De Bergambachtse aannemer/p roject- ontwikkelaar mocht van BenW vrijelijk de slopershamer laten zwaaien. Bergambacht krijgt er een fraaie betonnen kolos in de Hoofdstraat bij. Leo van derMeule, PR-medew erker Heemschut. Zuid-Holland, tel: (010) 1213944 GELDERLAND Sloop Tricot uitgesteld Winterswijk Een verzoek van onder meer Heemschut om de Tricotfabriek de monumentenstatus te verlenen is door staatssecretaris Rick van der- Ploeg gehonoreerd. Twee eerdere verzoeken werden afgewezen. De sloop, die 1 juli had moeten beginnen, is daarmee uitgesteld voor enkele maanden. Een periode, die moet worden benut om extra onderzoek te doen naar alle mogelijkheden. Prijsvraag monument van de toekomst De redactie van Eleenischut schrijft een prijsvraag uit onder zijn leden en de provinciale commissies van de Bond Heemschut. Wat zij vraagt is voorbeelden van monumenten van de toekomst. Het gaat om gebouwen en objec ten van na 1980, die naar uw idee in de toekomst de status van rijks monument verdienen. Inzendingen dienen beknopt te worden gemotiveerd (max. 200 woorden) en moeten zijn voorzien van een foto. Zij worden in het december nummer van Heemschut gepubli ceerd. Uiterste inzenddatum: 12 november 1999. Heemschut moet de stormbal hij sen over de naderende aanleg van grote inffastrcuturele werken als de Betuwelijn De wil tot zuiniger omspringen met de kostbare ener- gievoorraad, die aanleg en gebruik van grote projecten vergt en zorg om aantasting van het landschap gaan hand in hand. Heemschut kan wijzen op de dreigende aantas ting van het landschap. Ze dient daarmee haar eigen doel stelling en ook welvaart en welzijn van ons land op langere termijn. De heer Vrijlandt zond de redactie een brief, waarin hij alarm slaat. 'In de laatste 10 jaar worden zeer grote infrastructurele werken uitgevoerd. Ik noem de Betuwelijn, Schiphol, HSL-lijn en de voorbe reiding voor de uitvoering van de Tweede Maasvlakte. Vele steden worden volgebouwd. Deze zullen ongetwijfeld grote schade aanbrengen aan onze doel stellingen: het beschermen van historisch waardevolle stads- en dorpsgezichten, historisch waarde volle landschappen, monumenten, waardevolle panden etc. Het is dus zaak grote aandacht hieraan te besteden en vervolgens krachtige passende maatregelen voor te stellen. Dat de oorzaak van onze welvaart de goedkope energievoorziening is, zou moeten aanzetten tot een verantwoord energiebeleid. Dat is helaas niet het geval. Van energie planning voor een termijn van 40 tot 150 jaar in verband met deze grote werken is geen sprake. Verschillende deskundigen waar schuwden hiervoor. De Delftse energiehoogleraren Koujfeld en Grupping schreven in De Ingenieur van 8-5-'96 en 4-2-'98 de artikelen 'Tijdbom tikt onder energievoor ziening' en 'Nieuwe energiecrisis opkomst'. Zij schreven letterlijk (4-2-'98): 'Wel is het zaak de verwachte toekomstige schaarste aan olie bij de planning van grote infrastructu rele werken te betrekken. Ook dient veel meer dan nu het geval is aandacht te worden besteed aan energiebesparing en het ontwikke len van alternatieve energiebron nen zoals zon en wind.' Trouwens ook het ministerie van EZ waarschuwde in maart '92 in een brochure voor de nog geringe wereldvoorraad aan aardolie en aardgas, (resp. voor 44 en 50 jaar bij een verondersteld verbruik op het niveau van 1989). Eenvoudige oplosssingen zijn er niet. Er wor den geen adequate maatregelen getroffen. De voorraden zijn over ca. 40 jaar uitgeput, sommigen zeg gen zelfs lOjaar. Datwil zeggen, dat meer dan de helft van de energie voorziening wegvalt. Dat is een zeer grote bedreiging voor de toe komstige economie en samenleving. De roofbouw op de energievoorra- den gaat intussen versneld door, aangemoedigd door de goedkope kerosine (Schiphol) en de goed kope electriciteitstarieven (een der laagste van Europa). Nu wil het kabinet zelfs de aardgasvoorraden in de Waddenzee gaan aanspreken, met alle gevolgen vandien voor dit unieke natuurgebied. Geen toekomstvisie Er vindt alleen korte termijnplan ning plaats. Slechts één van de grote drie politieke partijen schrijft in haar recente verkiezingspro gramma (hoofdstuk milieu): 'In verband met de eindigheid van de fossiele brandstoffen, aardolie, aardgas etc. dient energiebesparing centraal te staan bij het milieu- en energiebeleid.' Merkwaardig is hierbij, dat deze partij geen actieve bevorderaar is van energiebesparing maar wel de grote voorstander is van boven genoemde energieverslindende infrastructurele werken... Haar plan is nu ook naar de dorpen in de Randstad twee autobanen van elk drie rijstroken aan te leggen. Om de te verwachten schade te beperken zou de stormbal gehesen moeten worden bij Heemschut en aanverwante organisaties.o.a. bij de Kon. Oudheidkundige Bond, het Nationaal Restauratiefonds, Europa Nostra, het Nationaal Contact Monumenten, de Rijks dienst voor de Monumentenzorg, het Prins Bernard Fonds, het VSB Fonds en de Technische Universi teiten. Er moet coördinatie komen. Cultuurhistorische Effectrap portage (CHER) moet steeds plaatsvinden. De gemeenten dienen aangeschreven te worden, er moeten inventarisaties komen van als waardevol aangemerkt landelijk gebied en storende nieuw bouw moet bekritiseerd worden. Zo kunnen zorg om onze bedreig de energievoorziening en zorg om aantasting van het landschap hand in hand gaan. De PR-activiteiten van Heemschut dienen het beschermingswerk ten volle te ondersteunen. Heemschut dient hierbij niet alleen haar eigen doelstellingen maar komt ook op voor de welvaart en het welzijn van de (toekomstige) samenleving in ruimere zin. Ook de omroepen moeten bij deze materie betrokken worden en de Tweede Kamerleden en hun partij besturen in verband met de besluit vorming. Enquêtes vlak voor de verkiezingen blijken zeer efficiënt te zijn. Een nuttige en noodzake lijke taak. Wie neemt deze ter hand?' Hilversum, irP.M. Vrijlandt, lid Bond Heemschut. Nieuwe PR-coördinator De Bond Heemschut heeft per 1 juni tot PR-coördinator benoemd drs Titia Kloos te Utrecht. Mevrouw Kloos (1963), van opleiding kunsthistorica, was eerder PR-functionaris bij de Stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen. 20 augustus 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 22