HILVERSUM'S MONUMENTALE OMROEPSTU DIO'S Jan-Derk Gerritsen Gedenktekens van een niet-commercieel verleden De omroep mag geen naam meer hebben. De eigennaam werd ingeruild voor een soortnaam. Hilversum 1 werd Radio 1Alleen de televisie weet zich nog een naam te geven, al geef je je met Nederland 1 niet geheel bloot. 10 Heemschut Muurschildering in de hal van hel KRO gebouw van Charles Eyck. Foto Derk- lan Gerritsen Scheveningen radio Draadloosheid was nooit naam- of plaatsloos in de beginjaren van de omroep. Niet uit fatsoensoverwegin gen overigens. De ontvanger wilde, nee moést vaak weten waar de zender zich bevond. Zeker als de laatste redding zocht in de morsetaai van het S.O.S. Want zo begon het radiogebeuren, ook in ons land. Tot de jaren '20 was de uitvinding van Marconi uit 1897 in de taal van Morse slechts een verbinding tussen zeeschepen en kuststations. Alleen voor die schepen en stations fabri ceerde Radio Holland, zoals het toen heette, in een eigen fabriek radio-installaties. We bereikten er ook voormalig Nederlands Oost-Indië mee. Datzelfde Radio Holland richtte dan ook samen met de Bataafse Petroleum Maatschappij in 1918 de Nederlandse Seintoestellenfabriek NSF) op. Als plaats van vesti ging vermeldden de statuten: Amsterdam. De directie vond echter de hoofdstad te druk en te duur en koos, na Alkmaar en Tilburg nog te hebben overwogen, voor Hilversum'niet te ver van de hoofdstad gelegen en met voldoende bouwterrein'. Het werd een oude weverij aan de Groest. Later volgde de nieuwbouw aan de Jan van der Heijdenstraat. Daar staat nog een laatste symbool, de schoorsteen, recht overeind en zal dat blijven, als de Historische Vereniging van Hilversum, Albertus Perk en Heemschut hun strijd voor het behoud ervan met succes bekroond zien. Overigens ziet dat er goed uit, want de staatssecretaris voor cultuur heeft het project niet alleen van lokaal maar ook van bovenlokaal genoemd. Met deze boodschap februari 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 12