Nieuwe gemeentelijke monumenten in binnenstad Vincent van Kossem en Han van der Zanden Na het monumenteninventarisatie-project (MIP) en het daarop volgende monumentenselectie-project (MSP) was er bij velen in Amsterdam sprake van teleurstelling. Daarbij ontstond discussie over de gemaakte keuzes, maar de kern van het probleem school natuurlijk in de stringente beperking van het aantal te selecteren rijksmonumenten. Wanneer immers de jonge bouwkunst in de hoofdstad ingedikt moet worden tot 200 monumenten, terwijl we toch te maken hebben met een productieve bouwperiode van bijna een eeuw (1850-1940), dan is duidelijk dat draconische maatstaven noodzakelijk zijn. v 11 xKi, december 1998 Heemschut 5 j ÏUi -J Zodoende viel al tijdens de afronding van het MSP het besluit om een vervolgproject op te starten met als oogmerk de selectie van een flink aantal gemeentelijke monumenten uit de periode 1850-1940. Tegelijkertijd werd een aanvang gemaakt met de werkzaamheden ten behoeve van het beschermd stadsgezicht. De binnenstad van Amsterdam zal immers binnen afzienbare tijd officieel tot beschermd stadsge zicht verklaard worden. Het gaat daarbij om conserverende bestemmingsplannen, en met name om de zogeheten ordekaarten waarop de waarde van elk bouwwerk wordt aangegeven met drie categorieën. Orde-1 betreft de monu menten, rijks- en gemeentelijke, orde-2 is van Westelijke gevelwand Noordermarkt, de vier hoge panden in het midden zijn in de jaren '30 gebouwd door 'onbevoegden'. evident belang voor het stadsbeeld en daaron der geselecteerde monumenten dienen dus redelijkerwijs behouden te blijven, terwijl bouwwerken in orde-3 onder zekere voorwaar den (bestemmingsplan, welstand) vervangbaar zijn. Door een zorgvuldige afstemming tussen het gemeentelijk monumentenproject en het project beschermd stadsgezicht is het mogelijk om voor de monumenten een beredeneerde architectuurhistorische keuze te maken. Immers, daar waar vooral het stadsbeeld als harmonisch geheel bescherming behoeft, kan volstaan worden met orde-2. Binnen dit stedenbouwkundig ensemble van historische bebouwing vormen de gemeentelijke monu menten dan een collectie van gebouwen die ook strikt architectuurhistorisch van belang zijn. Deze collectie zou een representatieve door snede moeten vormen van hetgeen tussen 1850 en 1940 in Amsterdam gebouwd is. 1200 nieuwe monumenten realistisch Na enig veld- en rekenwerk werd vastgesteld dat 1200 nieuwe monumenten een realistische mogelijkheid is. De resulterende architectuur historische vraag is dus: selecteer 1200 gebou wen die een representatief beeld geven van de jonge bouwkunst in Amsterdam. Met name omdat het toch om een flink aantal gaat, blijkt dit bij nader inzien een vrij lastig probleem, waarbij ook tal van architectuurhistorische vragen rijzen. Architectuur van voor 1850 is in feite altijd beschermd: het enige argument daarvoor is simpel ouderdom. Voor jongere monumenten gelden echter heel andere, zoals reeds gezegd uitzonderlijk strenge criteria. De lijst van nieuwe rijksmonumenten die is voort gekomen uit het MSP kan - enigszins gechar geerd - beschouwd worden als een product van typisch academische architectuurgeschied- schrijving. De geschiedenis van de moderne architectuur is altijd beschreven volgens een model waarin progressie de maatstaf vormt. Simpel gezegd: de moderne architectuur begint bij P.jf.H. Cuypers, wordt vervolgens door II.P. Berlage de 20ste eeuw binnengeloodst en koerst tenslotte via de Nieuwe Zakelijkheid de veilige haven van het na-oorlogse modernisme in. De werkelijkheid is echter anders, met name in de Amsterdamse binnenstad. De heldere lijnen van het theoretisch model worden diffuus zodra het gaat om architecten die niet tot de avantgarde behoren. De gewone dage lijkse praktijkin de bouwwereld, zo blijkt dan, is nauwelijks onderzocht door architectuur historici. Representatief beeld De vraag wat eigenlijk een realistisch beeld is van de hoofdstedelijke bouwkunst tussen 1850 en 1940 laat zich aldus niet zo eenvoudig beant-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 7