4 Heemschut december 1998 Kantoorgebouw van A.J. Kropholler en I.F. Staal aan het Damrak uit 1905, straks rijksmonument, evenals de Bijenkorf. worden. Het valt hem op, dat de Amsterdammers zelf vaak al 'verder' zijn dan het gemeentebe stuur. Uit de recente enquête van Het Parool naar de sloopwensen van Amsterdammers blijkt hoe behoudend Amsterdammers op dat punt zijn. Zelfs het in zijn ogen fraaie nieuwbouw project NewMetropolis moet het ontgelden in de ogen van de Parool-lezers. Het gebouw scoorde op het lezerslijstje 'rijp voor de sloop' de zesde plaats. Nummer één staat 'architecto nisch wangedrocht' De Kolk schuin tegenover het Korenmetershuisje van Heemschut. Architectonische onanie, zo luidt het oordeel van een lezer. En Parool-critica Marina de Vries voegt eraan toe: 'Van Berkel gooide het omlig gende stegenpatroon in de computer, mixte de coördinaten tot ze er dol van werden en maakte er 'architectuur' van. Voila het resultaat: gevels die alle kanten uitschieten en tegels, die spon taan naar beneden vallen.' Als het aan de Parool-lezers gelegen had, was dat beschermd stadsgezicht er dus al jaren geweest. Men is weinig vleiend over nieuw bouw, die niet harmonieert met de historische binnenstad. Roeterseiland Noemt u eens enkele gebouwen, die er niet waren gekomen als er al veel eerder een beschermd stadsge zicht was geweest? Apell: 'De Nederlandse Bank bijvoorbeeld en de gebouwen van de universiteit aan het Roeterseiland. Die pasen qua maat, schaal en zichdijnen niet in de binnenstad. En als recent nieuwbouwproject zou volgens hem ook NewMetropolis van architect Renzo Piano (bekend van Centre Pompidou in Parijs) het niet gehaald hebben. De oppositie op basis van het beschermd stadsgezicht zou waar schijnlijk succesvol geweest zijn. Het gebouw op zichzelf is niet lelijk maar het staat op de verkeerde plaats. Westerdok net erbuiten: gigantisch bouwplan Opmerkelijk is, dat het Westerdok juist buiten de grenzen van het beschermd stadsgezicht zal gaan vallen. En dat is dan ook onmiddellijk te merken aan het soort nieuwbouwplannen, dat hier gemaakt wordt (zie ook pag. 7) Apell: 'Regelrecht in het zicht van de Keizersgracht is in het dok een gigantische bouwmassa gepland, groter dan het Havengebouw. Rapporten van ons bureau en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg zijn genegeerd en het commentaar van de Amsterdamse Raad voor de Monumentenzorg is scherp negatief.' Zo zie je maar weer wat het ontbreken van een beschermd stadsgezicht in een stuk binnenstad voor effect kan hebben. Behalve een mentaliteitsverandering teweeg brengen, wordt het beschermde stadsgezicht ook een aanjager van nieuw beleid. Marleen Slooff: 'Er komt nu een integrale benadering van de binnenstad als cultuurhisto risch monument. Er is een werkplan gemaakt, dat de aanpassing van bestemmingsplannen coördineert, het cultuurhistorisch onderzoek regelt en ook de aanpak van de openbare ruimte in een speciaal handboek activeert. Ook de welstandsregels worden verscherpt. Zaken als rolluiken en reclameuitingen worden voortaan per gebied aangepakt. Er wordt niet meer gewacht tot een winkel nog eens van eigenaar of gebruiker verandert.' Openluchtmuseum? Alle gebouwen in de binnenstad worden inge deeld volgens architectuurordes: I, II en III. Onder I vallen de landelijke en gemeentelijke monumenten. Nieuwe rijksmonumenten zijn bijvoorbeeld De Bijenkorff, het oude Telegraaf kantoor en de 'krul' bij het oude stadhuis aan de Oudezijds Voorburgwal, het befaamde Amsterdamse pissoir. Onder II valt een heel stadsbeeld: gebouwen in dat stadsbeeld moeten behouden blijven. Onder orde III vallen de 'vervangbare gebouwen'. Die vervangbouw moet echter wel aan strenge welstandscriteria voldoen. Dreigt de binnenstad zo niet een soort Openlucht museum te worden, waar alles bevrorenwordt? Apell: 'Dat wordt het sowieso niet, dat gebeurt gewoon niet. Het gaat er meer om enige orde in de chaos van ontwikkelingen te krijgen. Zelfs het Kolk-project was er waarschijnlijk gekomen, al was het beschermd stadsgezich t er geweest'. Het voegt zich volgens Marleen Slooff redelijk in de stad. De echte steen des aanstoots is natuurlijk het ontwerp. Nieuwbouw blijft heel goed mogelijk, zij moet echter wel de schaal en maat van de binnenstad volgen. Er zullen interessante discussies komen over eigen tijdse of historiserende nieuwbouw. Apell bespeurt wat dat betreft een verandering van smaak. Historiserende nieuwbouw kan weer. Zelf ziet hij nog altijd meer in karakteristieke eigentijdse nieuwbouw als die zich maar goed verhoudt tot de bestaande historische stad. Meer onderhoud De nieuwe status van de binnenstad zal volgens Marleen Slooff ook leiden tot een betere fysieke aanpak van de bebouwing van de binnenstad, ook al betekent een beschermd stadsgezicht op zich zelf niets voor daadwerke lijk onderhoud. Er komt nu een inventarisatie van de bouwkundige staat van alle panden. Met alle eigenaars zal worden overlegd hoe het achterstallig onderhoud aan te pakken. Het geld uit alle geldpotjes wordt in één pot gestrooid en de financiële regelingen worden beter toegesneden op behoud en herstel. Wat vindt u van de laatste commotie over de drei gende verzakking van m.onumenten langs de Noord-Zuidlijn? Is die lijn in strijd met de Monum,entenwet? Apell: 'Dat is een moeilijke discussie. Je mag geen schade toebrengen aan monumenten en verzakking zou dat kunnen betekenen. Ik geloof niet, dat de Noord-Zuidlijn nu weer op dood spoor zal komen. Het oprakelen van risico's is onderdeel van de anti-lobby. Wat mij betreft valt de balans nog steeds positief uit voor de nieuwe metrolijn. Stedenbouwkundig heeft de lijn grote voordelen en zij zal een ontlasting betekenen voor de binnenstad. Wel zul je heel zorgvuldig te werk moeten gaan en meter voor meter moeten controleren of er sprake is van verzakking en hoeveel en waar extra fundering nodig is. Maar er zijn natuurlijk monumenten, waarvan al lang bekend is, dat de fundering onvoldoende is: die van de Beurs van Berlage bijvoorbeeld. Maar die fundering moet toch al verbeterd worden. Dat is niets nieuws.' Wat is tot slot uw mening over een paar recente bouwwerken? De Wagon Lits-toren bij het Centraal Station? Apell: 'Knappe architectuur maar je ziet hem wel vanaf het Singel. Slooff: 'Mooie architec tuur naar wel een fors volume op die plek. De moderne aanbouw van het Rembrandthuis? Apell: 'De maat klopt, opvallende architectuur, waarover de meningen verschillen'. Slooff: 'Redelijk geslaagde gevel, lelijke (harmonica) dakopbouw. Buitengewoon lelijk: de zgn. herbouwde gevel van het Saskiahuis; een slagroomtaart die niets met de oorspron kelijke 19de-eeuwse architectuur van doen heeft.'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 6