Column Fonteinen december 1998 Heemschut 3 De nieuwe strakke aanbouw van het Rembrandthuis. Patattent (vroeger openbaar toilet) aan Nieuwezijds Voorburgwal straks rijksmonument. Het nabije voormalige Telegraafgebouw wordt ook voorgedragen als rijksmonument. De fontein als verfraaiing van het stadsbeeld is weer helemaal terug. Met abstracte objecten in de open bare ruimte heeft de burger geen binding, het kletterende water van een fontein is een lust voor het oog en een feest voor het kind in ons. In Middelburg exposeren op dit moment liefst 22 kunstenaars met ontwerpen voor een echte fontein op de Markt. Uit de Volkskrant weten we, dat de kunstenaars voortvarend te werk zijn gegaan. 'Het water zal gaan schudden, klotsen, stampen, briesen of... stil zijn. Het zal melancholisch maken, hilariteit brengen of bezinning. De fontein lijkt een levend wezen, dat eigen gedrag vertoont.' Zelf zag ik tot mijn vreugde in de Rotterdamse 'koopgoot' plotseling overal onverwachts waterstralen omhoog schieten. Vooral kort na de opening van de goot wekte het nieuwe fenomeen veel hilariteit. Water geeft altijd plezier. Tom Claassen laat in zijn ontwerp voor de Middelburgse Markt vier manshoge wachters hun hoofden kantelen en uit de keel gorgelen. En Keith Wilson 'laat op gezette tijden een plas water opkomen, die de bezoekers van het plein een spiegel voorhoudt.' Het leukste voorstel is van de zussen Kabakov. Wie op hun twee bronzen stoeltjes plaatsneemt zet een sproeimechanisme onder de zitting in werking zodat nieuwsgierigheid beloond wordt met een natte broek. Fonteinen verlevendigen en verfraaien het stadsbeeld. Als Amsterdammer ben ik altijd jaloers op de prachtige fontein op het Hofplein in Rotterdam. Vooral 's avonds verlicht een prachtig gezicht Amsterdam mist echt mooie fonteinen. Die op het Frederiksplein is wel aardig maar spreekt niet tot de verbeelding. In het Vondelpark spuit een enkele waterstraal en daar houdt het wel zo ongeveer mee op. Gelukkig is er een lichte kentering. GroenLinks liet in de hoodstad een heuse fonteinennota het licht zien en in mijn eigen stadsdeel verschenen vorig jaar twee nieuwe fonteintjes. Zelf pleit ik al enkele jaren voor de terugkeer van een fraaie gietijzeren fontein uit begin deze eeuw op de hoek Hogeweg/Linnaeus- parkweg. De fontein verdween in de oorlog maar de restanten liggen nog op een gemeentewerk. Het stadsdeel had vorig jaar opeens wat geld over, dat de burgers zelf mochten verdelen. Op een inspraakavond mocht ik het voorstel, dat breed gesteund wordt, verdedigen. Er kwam geld voor een onderzoekje maar er zijn natuurlijk veel haken en ogen. Het hele pleintje moet geherprofileerd worden en het is de vraag of er voldoende resten over zijn. Maar van mij mag het desnoods een goede kopie worden of een in de omgeving passend eigentijds ontwerp. Als er maar water uitkomt want het gaat, behalve om de verfraaiing van het stadsbeeld ook om het kinderlijke plezier van zo'n fontein. WAARNEMER

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 5