Beschermd stadsgezicht enorme stimulans Jaap Kamerling Bouw NewMetropolis zou het niet gehaald hebben bij eerdere invoering Komend voorjaar zal de binnenstad van Amsterdam - het gebied binnen de Singelgracht - eindelijk officieel worden aangewezen tot beschermd stadsgezicht. Over de betekenis ervan en waarom het allemaal zo lang moest duren hadden we een interview met Rob Apell, directeur van het Gemeentelijk Bureau Monumenten zorg en Marleen Slooff, projectcoördinator binnenstad. 2 Heemschut december 1998 Stads- en dorpsgezichten zijn volgens de Monumentenwet groepen van onroerende zaken, die van algemeen belang zijn wegens hun schoonheid, hun onderlinge ruimtelijke of structurele samenhang dan wel hun weten schappelijke of cultuurhistorische waarde, waarin zich één of meer monumenten bevin den. Een mooie definitie, zeker. En art. 3 5 van dezelfde wet regelt de bescherming van deze stadsgezichten. Binnen minimaal twee jaar moeten bescher mende bestemmingsplannen gemaakt zijn, die exact bouwhoogte, kapvorm, rooilijnen, parcellering, plinten en gevelindeling etc. in het te beschermen gebied regelen. Voor gedeeltelijke en gehele sloop van een Science Centre NewMetropolis van Renzo Piano in het Oosterdok. Foto's Bureau Monumentenzorg Amsterdam/Han van Cool. bouwwerk is een sloopvergunning nodig en voor vervangende nieuwbouw een bouwver gunning. En die vergunningen worden allemaal getoetst aan de eisen van een bestemmingsplan. Sloopvergunningen waren al nodig maar worden nu nog nadrukkelijker getoetst. Nu telt de Amsterdamse binnenstad liefst reeds 42 bestemmingsplannen, waarvan de meeste volgens Marleen Slooff voldoen aan de eisen van een beschermd stadsgezicht. Vier bestem mingsplannen zullen nog wat moeten worden aangescherpt. Rob Apell: 'In feite werd de Amsterdamse binnenstad reeds behandeld als was het een beschermd stadsgezicht, er werd al jaren gean ticipeerd op de komst van deze nieuwe juridi sche status.' Voorstel al in 1989 In 1989 al offreerde de toenmalige minister van Cultuur Elco Brinkman het aanwijzingsvoorstel aan de gemeente. En in februari 1997 gaf de gemeenteraad het voorstel het groene licht. Dat het zo lang moest duren, heeft te maken met de gevolgen van de aanwijzing voor de prijzen van huurwoningen, die de gemeenteraad vreesde. Eigenaars zouden verbeteringen aan hun huizen op basis van de Monumentenwet kunnen doorbereke nen in de huurprijs. Apell: 'Daarover deden veel indianenverhalen de ronde. Binnenkort wordt in de Tweede Kamer het 'Besluit huur prijzen woonruimte' zo aangepast, dat het effect op de huurprijs binnen aanvaardbare perken zal blijven'. Dat de aanwijzing in november 1998 formeel nog zijn beslag niet heeft gekregen komt volgens Apell omdat de nieuwe staatssecretaris Rik van der Ploeg zich eerst uitgebreid wil laten infor meren over allerlei zaken. Psychologisch effect De winst van de definitieve aanwijzing zal vooral gaan zitten in het psychologisch effect. De aandacht van gemeenteraad en bevolking voor de historische kwaliteit van de bebouwing van de binnenstad zal sterk toenemen, volgens Apell. En ook de mentaliteit rond de waardering van de historische binnenstad zal gunstig beïnvloed

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 4