Studiedag vestingsteden legt dilemma's bloot Hans van den Eeden Ontmoeting overheid en belangengroepen Is het beschermd stadsgezicht een losse flodder? Deze vraag stond centraal tijdens een studiedag die op 11 september in Heusden werd gehouden. Een half etmaal voerden denkers en doeners van verschillende Brabantse vestingsteden een intensief debat over het cultuurbehoud van vestingsteden 36 Heemschut Aanleiding voor deze dag waren tal van dilem ma's, die zich in Brabantse vestingsteden voor doen. Bij de opzet van deze dag waren bewust bestuurders, ambtenaren en vertegenwoordi gers van belangengroepen uitgenodigd. Deze 12 uur durende werkdag werd gehouden in het hart van de vesting Heusden. De organiserende belangengroep De Moriaan tekende voor de organisatie. Tijdens de opening maakte burgemeester H. Willems van Heusden duidelijk dat hij zich als bestuurder vaak voor dilemma's geplaatst voelt. 'Bij het behoud van een cultuurhistorisch karakter word je vaak geconfronteerd met de moderne tijd. Je moet keuzes maken', aldus Willems. Mevrouw L. Giltaij, lid van de Nationale Raad voor Cultuur, confronteerde de aanwezigen met dia's van tal van plaatsen in het land waar het stadsgezicht formeel is beschermd. 'In de praktijk zie je maar al te vaak dat de handhaving hiervan onvoldoende is. Je ziet regelmatig dat ruimte rond historische gebouwen ernstig wordt aangetast', hield ze haar gehoor voor. Nieuwe elementen in oude bebouwing, Heusden aan de Maas. Foto Hans van den Eeden. Erfgoed Boeiend en provocerend was de inleiding van de heer F.Schouten, docent Cultuurtoerisme van het NWIT te Breda.' Als we de cultuurhis torie willen bewaren, gaat het natuurlijk om de gebouwen. Maar je moet niet vergeten dat de bezoeker vooral voor de sfeer komt. Het is belangrijk om deze sfeer in cultuurhistorische termen te objectiveren. Gemeenten en onder nemers zijn er vooral op uit om het cultureel erfgoed te exploiteren', betoogde Schouten. Volgens deze inleider dient het begrip cultuur toerisme gerelativeerd te worden. 'Veel mensen hebben geen museumjaarkaart omdat ze van musea houden. Maar door een museum jaarkaart kunnen ze beschikken over het groot ste, goedkoopste en het schoonste netwerk van toiletten in Nederland', prikkelde Schouten. Tijdens de discussie bleek dat een aantal vestingsteden bezig is met de exploitatie van hun stad. Zo bleek dat het vestingplaatsje Ravenstein een kanobaan onmiddellijk nabij de historische vesting wil realiseren. Vloot De burgemeester van Woudrichem J. Worrel wil door historische elementen zoals een 'bruine vloot' het karakter van een vestingstad versterken. En wethouder S.Kramer van Willemstad liet weten als gemeentebestuur plannen te hebben om een modern acht verdie pingen hoog hotel bij 'zijn' vesting te realise ren. Bij deze tendensen, die gevoed worden door economische motieven, werden door veel aanwezigen vraagtekens geplaatst. De diverse rondleidingen door Heusden kregen een inkleuring door juist bij de in het straatbeeld zichtbare dilemma's stil te staan. En tijdens deze 'interactieve wandeling' bleek al snel dat een aantal eigentijdse gebouwen volgens velen niet in een vestingstad thuis zou horen. 'Het lijkt vandaag soms op een 17de- eeuwse discussie tussen preciezen en rekkelij- ken', merkte een ambtenaar op. Begrip Tijdens het middagdeel vonden in monumen tenpanden tal van themabijeenkomsten plaats. Tijdens deze discussies was er ruimte en rust voor een beter begrip tussen bestuurders, ambtenaren en belangengroepen. Zo dienden zich bij de themagroep 'Beschermen van vestingsteden' opnieuw dilemma's aan. Immers de wenselijkheid van bescherming staat vaak in schril contrast met de mogelijkheden hiervan. De betrouwbaarheid en de wispelturigheid van de gemeentelijke overheden werd op de korrel genomen. 'Per geval en per moment kunnen andere overwegingen de doorslag geven. Dat maakt het soms moeilijk om beslissingen te begrijpen', aldus de conclusie van deze thema- groep. Veel zorg was er op deze dag voor de handhaving van regels voor straatbeeld en monumentenpanden. Alle themagroepen signaleerden, dat de toeristische druk op vestingsteden nu al erg groot is. Zo liet P. Zelissen, statenlid van Noord-Brabant en burgemeester van Grave merken dat er grenzen zijn aan de toeristenstroom. 'Ik zie nu al in mijn eigen gemeente dat het gevaar aanwezig is dat een vestingstad het aantal bezoekers niet meer kan verwerken', betoogde Zelissen. Bij de afsluiting van deze intensieve bijeenkomst toonde F.Hilwigvan De Moriaan zich tevreden met het verloop van deze dag. 'Het is een eerste oriëntatie en aanzet. Het is belangrijk om als Brabantse vestingsteden contact met elkaar te blijven houden'. Het is de bedoeling dat in 1999 in een andere vestingstad de volgende studiedag wordt gehouden. FI. van den Eeden is journalist te Heusden. december 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 38