Fa. Hekkers v. 't Spijker Meubelmakerij gespecialiseerd in antiekrestauratie VeRes MASSIEF HOUTEN VLOEREN EXCLUSIEVE KEUKEN-/TAFELBLADEN alle hout voor restauratie en renovatie eiken van de )rt udenhout 32 Heemschut Kies van neushoorn Tot op heden zijn slechts weinig resten uit de prehistorie aangetroffen, vooral omdat het vondstmateriaal zich op grote diepte bevindt. Tijdens metrowerkzaamheden bij het Weesperplein werd in de jaren '70 een kies van een wolharige neushoorn aangetroffen en bij de eerdere werkzaamheden aan de IJtunnel kwamen de resten van een mammoet boven water. De staf van de afdeling Archeologie verwacht bij de metroaanleg meer prehistori sche vondsten te doen. Ook uit de Romeinse tijd zijn vondsten te verwachten. Zowel bij de aanleg van de IJ- tunnel als bij die van de metro-Oostlijn zijn Romeinse munten gevonden. Het lijkt onwaar schijnlijk dat de Romeinen in Amsterdam een nederzetting hebben gehad maar het ligt voor de hand te veronderstellen dat ze wel de oost oever van de Amstel aandeden. Rede van Amsterdam Bij het eerste stuk van het tracé gaat de aandacht vooral uit naar twee aspecten uit de recenter geschiedenis van Amsterdam: de Rede van Amsterdam en de Nieuwe brug. Wie vóór 1870 vanaf de Dam in noordelijke richting keek zag een woud van masten en zeilen van schepen die op de Rede van Amsterdam lagen. Ze lagen afgemeerd aan een dubbele rij palen die een tweeledig doel had: de stad beschermen tegen vijandelijke schepen en fungeren als golfbreker zodat het overladen van schepen in rustiger water kon geschieden. Van de paalgording en de ermee verbonden dukdalven (zie pag. 21 Jargon) en steigers zal waarschijnlijk niets meer worden aangetroffen. Bij de aanleg van de kunstmatige eilanden voor de bouw van het Centraal Station werden de meeste palen namelijk verwijderd. De Nieuwe Brug verbond de oevers van de Amstel met elkaar ter hoogte van de huidige Prins Hendrikkade. Óm schepen toegang te kunnen geven tot de stad was de Nieuwe Brug voorzien van oorgaten. Met het graven van de startschacht voor de tunnelboor wordt begon nen op de plaats van het westelijke deel van de Nieuwe Brug. Daar heeft ook het stenen paal- huis uit 1560 gestaan waarvan de fundamenten waarschijnlijk zullen worden aangetroffen. Later werd dit paalhuis de Rijkswaag. Deze moest op zijn beurt wijken voor de modernise ring van de Prins Hendrikkade, tussen 1879 en 1889. De startschacht gaat ook door de oudste bodem van de Amstel, die waarschijnlijk tussen de 10 en 12,5 meter - NAP ligt. Kasteel kan Nieuwezijds Kolk redden In een gesprek met stadsarcheoloog Jan Baart komt nog een andere archeologische kwestie aan bod: het kasteel aan de Nieuwezijds Voorburgwal. Het is duidelijk dat daar nog maar een klein deel van een zeer grote verster king is gevonden. Voor een breed publiek kan het aantrekkelijk zijn om die te bezoeken. Dat kan de hele buurt rond de Nieuwezijds Kolk redden want de sfeer is voor verbetering vatbaar, zeker wanneer het winkelcentrum De Kolk zijn deuren sluit op 1 januari a.s. Jan Baart hoopt van deze samenloop van omstan digheden gebruik te kunnen maken en is op dit moment in bespreking met diverse instanties. Als het aan hem ligt krijgt Amsterdam met een toegankelijk 'kasteel' de belangrijke archeologi sche trekpleister die het zo hard nodig heeft. Rinke van Brenkelen is medewerker van Bureau Monumentenzorg van de gemeente Amsterdam drs, Jos Beelen is docent aan de Educatieve Faculteit Amsterdam. Beiden zijn lid van de Commissie Heemschut Amsterdam. Met dank aan J.M. Baart en W. Krook. Literatuur J. Baart e.a., Opgravingen in Amsterdam Bussum 1977. R. Roegholt, Amsterdam, een korte geschiedenis 's-Gravenhage 1994. M. de Roever, Het 'Kasteel van Amstel', Amsterdam 1995. J. Veerkamp, Mammoeten in Amsterdam Amsterdam 1997. Eig. A.G.M. Willemsen Privé 0571 -261769 Sinds 1922 Walstraat 58 Deventer Tel. 0570 - 614410 Fax 0570-672148 kersen noten peren iepen douglas lariks beuken essen hard-maple jatoba riemhout J.C. van de Voort b.v. Houthandel-Zagerij Kreitenmolenstraat 83 Udenhout Teh 013 - 5111318/5111725 Fax 013 - 5113459 de garantie wil hebben op een verantwoorde restauratie van bouwkundige objecten van historische waarde - van binnen en van buiten - laat xich informeren door het enige £rkende Restauratie Jgouwbedrijf van ^4*oord-^/Veder(and restauratie molen te ^/langweer £rkend restauratiebedrijf Jgouw'7? voor al uw* restauraties/ renovaties/ onderhoud/ verbouwingen, molenbouw en nieuwbouw ^tnnnemersberfrijf Jgouw'7ï ^urferséleane f postbus f8 8710 eAJS W°rkum 7-elefoon 05fï ï411ïï/?7ï?19 T'etefnx Oïf? ï4I69ï restauratie %JY'^ berk te ^)ehlum december 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 34