december 1998 Heemschut 29 Woningbouw komt pas echt op gang na de Eerste Wereldoorlog. Om de woningnood te lenigen, annexeert Amsterdam in 1921 een groot gebied in Noord. Nieuwe tuindorpen verrijzen. Omstreeks 1930 komt er echter verzet tegen verdere groei van Noord. Het gebied zou te ver van de stad liggen en te moei lijk bereikbaar zijn. Volgens het Algemeen Uitbreidingsplan van 1935 gaat Amsterdam de stad in West en in Zuid verder uitbreiden. In Noord stopt de groei totdat in de loop van de jaren '60 wederom een grote behoefte aan woningen ontstaat. Disteldorp Aan de overkant van een druk en lawaaierig kruispunt, ligt wat afgezonderd het zoge naamde Disteldorp. De naam lijkt uitstekend gekozen. Op vele van de dicht op elkaar staande huizen hangt een bord met de tekst: 'geen toegang voor onbevoegden'. Daarnaast zijn de volop aanwezige vitrages, gordijnen of luxaflex bijna allemaal gesloten. De vriendelijke bouw stijl, de tuintjes, de rode bakstenen, het toege paste hout en de rode dakpannen, moeten toch na oplevering een heel plezierige aanblik hebben gegeven. Nu voelt het te eng aan om stil te staan voor het nemen van dia's. Bijzondere waarde De Vogelbuurt, de buurt met de groene deuren, is in de periode 1910 - '25 ontstaan uit drie verschillende deelplannen die werden ontwikkeld voor diverse woningbouwvereni gingen. Om er lopende vanuit de Van der Pekbuurt te komen, moet het kanaal en de vreselijk veel lawaai producerende IJtunnelweg overgestoken worden. De vraag komt op voor hoevelen de aantrekkende diepte onweerstaan baar is geweest. Rond het Spreeuwenpark, de enige groenvoor- zieningin de Wgelbuurt, vond tussen 1911 en 1915 de eerste bebouwing plaats naar ontwerp Entrees in de Van der Pekbuurt. van onder andere H.P. Berlage. Aan de in de buurt liggende Meeuwenlaan werden boven dien enkele villa's gebouwd voor plaatselijke industriëlen. In 1974 werd dit zuidelijke deel van de Vogelbuurt als eerste ingrijpend gereno veerd en dat is te zien ook. Kunststof erkers op stalen dan wel stenen consoles. Nieuwbouw met felle kleuraccenten. Behalve dat de hoogte van deze nieuwe invullingen aansluit op de bestaande bebouwing, is van enige verbonden heid met de omgeving niets te bespeuren. Ook hier geldt dat bij de bewoners naar binnen kijken uit den boze is. Snel doorlopen dan maar. Rondom het Zwanenplein zijn fraaie details van de Amsterdamse Schoolstijl te vinden. Heel even komt het vrolijke gevoel weer terug. Terecht werd de Vogelbuurt in het Monumenten Inventarisatie Project bij de 21 aangewezen 'gebieden met bijzondere waarde' genoemd. Er moet wel snel iets gedaan worden aan het houtwerk van de in 1924 in gebruik genomen Bethlehemkerk. De kleine vrijstaande kerk, gebouwd in de stijl van de Amsterdamse School, biedt een vervallen aanblik. Het gebied rondom het Zwanenplein is het fraaiste deel van de Vogelbuurt. De stoepen en straat zijn hier op hetzelfde niveau aangelegd, waarbij onderscheid is gemaakt in kleur. Parkeervakken zijn geschei den door een rij witte straatstenen. Blijkbaar is dat niet genoeg en is ervoor de onoplettende burger in elk parkeervak een stoeptegel met een P aangebracht. Het doodse Koekoeksplein doet besluiten terug te gaan naar de pont. Het speciale gevoel is gebleven, maar het vrolijke is definitief ver dwenen. Noord heeft inderdaad zoals vaak gezegd wordt een eigen karakter, maar niet het karakter dat een associatie oproept met tuin dorpen. Volkswoningbouw uit 1920 van Arie Keppler aan de Meteorenweg in Tuindorp-Oostzaan. De huizen links hebben onlangs een 'hoog- niveau renovatie' ondergaan. Voor de renovatie zagen ze er uit als het huis rechts op de foto. Van het oorspronkelijke karakter bleef niet zo veel over. In april wordt ook de rij woningen, die rechts begint, aangepakt. Foto Louis van Kilsdonk. -i.'Tii'.isrsSaiP

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 31