Een middagje Amsterdam-Noord m IMiiisLpËs Annette Lieth nmiiin mm I I Het geeft een speciaal, vrolijk gevoel om met de pont het IJ over te steken richting Amsterdam-Noord. Vanaf het water ogen de boompjes en lage huizen landelijk. Eeuwenlang bestond dit deel van Amsterdam slechts uit weilanden, sloten en vaarten, totdat de aanleg van het Noordhollands kanaal en het Noordzeekanaal daar verandering in bracht. Noord bleek een geschikte plaats voor scheepsbouw en scheepsreparatie. Met de industrie kwamen de woonwijken. In dit geval werd een aantal tuindorpen gebouwd waarbij het accent geheel op het wonen lag, met de daarbij behorende voorzieningen zoals scholen en winkels. Vanwege het socialistische Amsterdamse bestuur, werden kerken nauwelijks gepland. Het landelijke karakter van de architectuur werd benadrukt door de tuintjes, het materiaal- en kleurgebruik en de toepassing van puntdaken. 28 Heemschut Na voet aan wal gezet te hebben, heet een groot bord eenieder welkom. Waarna een rijtje leuke woningen, betonnen afvalcontainers, een oud urinoir en het Tolhuis, gebouwd voor de tolgaarder van de vaart tussen Amsterdam en de Purmer- en Beemsterpolder, de eerste indruk vormen. Het vrolijke gaat snel verloren bij het naderen van het Van der Pekplein. Het oorspronkelijke deel van dit plein kijkt uit op in sombere baksteen opgetrokken nieuwbouw. Dit leidt zo Woning aan de Buiksloterweg. af dat gevaarlijk geplaatste hondendrollen snel over het hoofd gezien worden. De Van der Pekbuurt is genoemd naar archi tect J.E. van der Pek. Deze in de jaren '20 in korte tijd gebouwde wijk, is samengesteld uit steeds dezelfde woningtypen. De verschillende kleuren metselwerk en de naar voren geplaatste entrees met blauwe deuren en rode dakpannen, zorgen voor een aparte sfeer. Helaas heeft renovatie-woede ook hier kunststof kozijnen achtergelaten. Dieptepunt vormen de grove kunststof lijsten rondom de grote winkelruiten bij de invullingen in de Van der Pekstraat. De buurt is in de,Tweede Wereldoorlog door bombardementen getroffen. De schade aan het woningenbestand werd hersteld en op de kaart is goed te zien dat het westelijke deel van de buurt volgens een ander stratenpatroon is herbouwd. Uitbreiding Aangetrokken door de lage prijzen van de grond boven het IJ verzochten enkele woning bouwverenigingen ten noorden van het centrum te mogen bouwen. Als eerste werd het gebied tegenover het Centraal Station verste delijkt. De gemeente bepaalde een bouwhoogte van maximaal twee verdiepingen. Alleen in de Van der Pekbuurt komt een derde verdieping voor, bedoeld als accent in de bebouwing. Tijdens de Eerste Wereldoorlog begon de gemeente aan de ontwikkeling van omvangrijke woningbouwplannen, maar de uitvoering stag neerde vanwege de snel stijgende bouwkosten. Ter besparing op de bouwmaterialen werden in Disteldorp en Vogeldorp 'noodwoningen' gerealiseerd, waarbij van de gelegenheid gebruik werd gemaakt om te experimenteren met lichte bouwtechnieken en eengezinswo ningen. Nieuwbouw aan het Spreeuwenpark; een bijzonder tuindorp-gevoel. december 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 30