Sardinië vraagt aandacht Europa Nostra Heemschut 27 De stumperige poffertjeskraam aan het Weteringcircuit. Voor het Weesperplein bepleit men een klein schaliger, meer binnenstedelijke maatvoering en afzwakking van het snelwegkarakter. De Muiderpoort biedt als laatste parel de kans om iets van de oorspronkelijke opzet terug te brengen: naar de binnenstad een open maar wel 'stenig' plein, naar het Tropenmuseum toe een groene voorruimte. Samenvattend kan worden gesteld dat de Nota van Uitgangspunten voor het Singelgrachtgebied zich laat kenschetsen als een goed samenhangend maar niet altijd even concreet en soms ook wel erg ambitieus document. Kan alles worden verwezenlijkt, dan heeft de stad er inderdaad een grotendeels groene parelketting bij. Sneuvelen bijvoorbeeld die parkeergarages of faalt de herinrichting van slechts één of twee parels dan zal het positieve effect sterk verminderen. Het getuigt zonder meer van bestuurlijke moed het probleem te onderkennen. Er spreekt betrokkenheid, liefde voor de stad zelfs, uit de aanpak en de ambitie. Nu het uithoudingsvermogen nog en wie weet de mazzel om het werk uit te kunnen voeren, zoals gepresenteerd. Drs. L. van der Meuk is kunsthistoricus te Leidschendam en PR-medevierker van Heemschut. we uit de nota van uitgangspunten nog niet te weten. Leidseplein, met Leidsebosje, Museumplein en Weteringplantsoen worden ook parkachtiger ingericht. Men gaat zelfs de uitdaging van het Frederiksplein niet uit de weg. Het is oprecht te hopen dat de subtiele herinrichting die hier wordt voorgesteld, ook grotendeels neerko mend op het aaneensmeden van nu nog losse groensegmenten, tot zijn recht zal komen zelfs onder de loodzware slagschaduw van de nog immer foeilelijke Nederlandse Bank. De 'nuraghi di S.Antine' op Sardinië. Foto Ernst Dienaar. Voor de tweede maal dit jaar kwam Europa Nostra, de Europese federatie van monumen tenorganisaties, bijeen in Italië. De eerste maal in april in Napels en Caserta en begin oktober op Sardinië. De reden hiervoor was dat Italiaanse instellingen erop hadden aangedron gen de gelegenheid te krijgen met nadruk te wijzen op het achterblijven van het eiland Sardinië. Welnu, Europa Nostra kreeg zeer uitgebreide informatie, maar een vergaderdag met bijna dertig Italiaanse inleiders bleek voor de deelne mers toch iets te overladen. Niet alleen werden de landschappelijke en historische waarden uiteengezet, ook de geolo gische en historische bijzonderheden van het eiland werden geschetst. De aanblik van Sardië is duidelijk afwijkend van het Italiaanse vasteland. Dunbevolkte gebieden en een ruig binnenland met her en der duizen den jaren oude nuraghi. Nuraghi bestaan uit steenstapels van forse blokken, gebouwd zonder metselwerk. Tot nu toe is de bedoeling van deze bouwwer ken onduidelijk gebleven. De aan het eiland gewijde vergadering illus treerde de wenselijkheid van meer actieve belangstelling, óók van Italië zelf en dat bracht Europa Nostra tot de eis van een meer gecoördineerde landelijke, streek- en locale aanpak ven bescherming. Maar de nadruk werd ook gelegd op het werke lijk toepassen van de vereiste bescherming, omdat daaraan uitgesproken behoefte bestaat. Op deze bijeenkomst ook zaken van meer huis houdelijke aard. Zo discussieerden wij over wenselijk geworden wijzigingen in de statuten over de opvolgings- regels voor president en uitvoerend voorzitter, terwijl een intensieve beraadslaging wijzigin gen bracht in de opvolging van de secretaris generaal. Ons voorstel uit te spreken dat hij niet zou aftreden tezamen met de uitvoerend voorzitter, maar op een ander tijdstip, werd aangenomen. MrE. Dienaar, voorzitter Heemschut Amsterdam en namens Heemschut bestuurslid van Europa Nostra. december 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 29