Heemschut op internet IV Bert Franssen Hoe haal je internet in huis? j De irritaties moeten we niet onderschatten. 'Heemschut zit óp internet, maar ik heb helemaal geen computer, sterker, ik zal me in woord en geschrift blijven verzetten tegen de gesel van deze tijd: de computer. Ik wil het niet meemaken dat we als instelling en zelfs als privépersoon niet meer kunnen functioneren zonder internet.' E-mail december 1998 Heemschut 23 De angst zit er goed in. En niet ten onrechte, want de ontwikkelingen in de communicatie gaan wel erg snel. Mensen verontschuldigen zich ervoor als ze geen fax hebben, wat tien jaar geleden weinigen verwacht zouden hebben. Er komt een moment dat een instelling - om het pathetisch uit te drukken - aan de zijlijn blijft staan als hij niet op internet zit. Zelf voer ik een steeds eenzamer wordende strijd tegen de handphone, het 'mobieltje', dat ik met hooli gans en pooiers associeer... Hoe haal je internet in huis? Wie geen compu ter heeft, moet er eerst een aanschaffen. Duur? Het is maar hoe je het bekijkt. Voor tekstver werking kun je al nauwelijks om een computer heen, internet is dan een goede aanleiding om er toch maar eens een te kopen. Voor internet hoefje geen bijzondere computer te kopen, dat maakt namelijk niets uit. Voor zo'n 2500 heb je zeker een goede computer mèt de noodzake lijke modemdie je met het telefoonnet verbindt. Jemoetdan nog wel een abonnement bij een provider nem en, een bedrijf dat de toegang tot het World Wide Web verschaft, dat wil Zeggen, dag en nacht in verbinding staat met alle landere providers en dus met 'de hele wereld'. Een goedkope provider is World Online, dat reclame maakt voor een abonnement van 2 00,-per jaar. Dankzij het abonnement bij de provider ben je bovendien per e-mail bereikbaar. Zodat jé elec- tronisch teksten en beeldmateriaal kunt sturen en ontvangen. Enorm handig, te vergelijken met een fax, maar met een belangrijke meer waarde: teksten en beeldmateriaal die je efmailt, kan de ontvanger uitprinten en opslaan in zijn eigen computer. Zo worden de teksten voor dit blad spoedig per e-mail naar de drukker gestuurd. Binnen enkele jaren waarschijnlijk ook de foto's. De drukker hoeft niet meer te corrige ren! E-mail is snel. Wel moet de afzender zijn e-mail-post regelmatig ophalen. Dus voor particulieren die hun computer dagenlang niet aanraken, liggen er gevaren. Voor Heemschut heeft e-mail echter enorme voordelen. Auteurs van dit blad hoeven de deur niet meer uit voor het verzenden van htm teksten. Korenmetershuisje en PC's kunnen via een automatische mailinglist electronisch medede lingen naar alle medewerkers sturen zonder het tijdrovende en dure brieven- en postzegels- gedoe. Een abonnement bij een provider biedt tevens de mogelijkheid om een eigen website in te richten, als die niet te omvangrijk is, meestal krijg je schijfruimte tot 1 megabyte. Heb je zo'n website gemaakt of laten maken en op in ternet laten plaatsen, dan hoefje nietje eigen compu ter aan te laten staan om bereikbaar te blijven. Dat doet namelijk de computer van de provider voor je, die staat permanent aan. Mensen kunnen dag en nacht, waar ook ter wereld, op je website kijken. Heb je een site, dan ben je bereikbaar voor bezoekers. Ze moeten je adres dan in de inter- netzoeker (browser) intikken. Dat is vaak geen eenvoudig adres, bijvoorbeeld http://www odin.let.rug.nl/klok. Een lastige naam zonder cachet, niet te onthouden, die je in een boekje opgeschreven moet hebben. Als communicatie voor je organisatie erg belangrijk is, en je een uitvoerige website wilt inrichten, kun je kiezen voor een eigen domein naam. Een domeinnaam is bijvoorbeeld 'www.heemschut.nl' of'www.rdmz.nl'. Als iemand de websi te van Heemschut wil bezoe ken, kan er bijna niets misgaan, 'heemschut.nl' kun je niet vergeten. Mensen die de internet- naarn van Heemschut niet kennen, komen toch bij de vereniging terecht, als ze op goed geluk 'heemschut.nl' proberen. En tenslotte komt een naam als 'heemschut.nl' op een goede plaats in allerlei zoeksystemen terecht. Hoe kom je aan zo'n domeinnaam? Eerst moet je het 'domein' Heemschut laten registreren bij de Stichting Internet Domeinregistratie Nederland, wat niet zoveel kost. Dan moet je servemdmte huren bij een provider of een host - er zijn bedrijfjes opgericht die alleen als host optreden. Overigens, wie al een computer heeft, hoeft alleen een abonnement bij een provider te nemen, en een modem, aan te schaffen. Want alleen met een modem kun je electronisch materiaal via de telefoonlijn ontvangen en versturen. Een modem kost ongeveer 200,-. Het 'Hessenberg-gat' in Nijmegen, waar grootschalige nieuwbouw is gepland. Te zien op Internet. Foto Bert Franssen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 25