Korte berichten EXPOSITIES CURSUSSEN EXCURSIES Jargon december 1998 ^■ECniilsuTTT^H 21 New Babyion-, Het visionaire utopia-project van Constant Nienwenhuys-, tot 11-1-99 in Witte de With, Witte de Withstraat 50, Rotterdam. De architecten Kooken en De Bever-, Ontwierpen in Noord-Brabant kloosters, scholen, kerken, fabrie ken en patronaatsgebouwen. T/m 10-1-99 in Museum Kempenland, St.Antoniusstraat 5 Eindhoven. Foto's van Willem Diepraam: 1970-1995; T/m 10-1-99 in het Amsterdams Historisch Museum. Bezoekerscentrum cultuurhistorie RonDom; het centrum en de Domtoren kunnen nu het gehele jaar door bezocht worden. A-rent de Gelder, Rembrandt's laatste leerling-, t/m 2 4-1 in Dordrechts Museum, Museumstraat, Dordrecht. Expositie over de Nedinsco- fabriek (pag 3 3) en architect Hans Schlag van 23-1 tot 27-2 in Galerie het Romerhuis, Wijngaardstraat 2 te Venlo. Cursussen Ontwikkelingen in monumentenzorg De Stichting Nationaal Contact Monumenten organiseert i.s.m. de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam in januari 1999 de cursus 'ontwikkelingen in de monumentenzorg' te Schiedam. De cursus is bedoeld voor leden van particuliere monumentenor ganisaties zoals historische vereni gingen, molenstichtingen, archeo logische werkgroepen, stadsherstellen e.d. Daarnaast is de cursus geschikt voor leden van monumentencommissies. Andere geïnteresseerden zijn uiteraard ook welkom De monumentenzorg staat niet stil. Financiële regelingen veran deren, de archeologie neemt een prominente plaats in, de ruimte lijke ordening is een belangrijke aandachtsveld geworden voor monumentenzorgers en de onder linge verhoudingen tussen diverse partijen (overheden en particulier initiatief) is aan verandering onderhevig. Tijdens de cursus zal uitgebreid worden ingegaan op de meest recente ontwikkelingen en veran deringen. Deelnemers zal vooraf worden gevraagd per avond vragen in te dienen zodat de sprekers hier in hun verhaal al rekening mee kunnen houden. Tijdens de avonden zal ruim de tijd worden ingeruimd voor discussie. Thema's Op woensdagavond 13 januari 1999: Participanten in de monumen tenzorg. Welkom door de wethouder Monumentenzorg drs. A. Reijnhout De Rijksdienst voor de Monumentenzorg: organisatie en activiteiten. Spreker: Alie van Veenendaal (RDMZ). Wie is wie in de archeologie? Spreker: Jeroen ter Brugge (Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek). Op woensdagavond 20 januari 1999: Gemeentelijk beleid en financiën. Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam (SBSS): doelstelling en werkwijze. Stichting Monumenten Beheer Schiedam: doelstelling en werk wijze. Restauratie, onderhoud en beheer van rijks- en gemeentelijke monu menten en beeldbepalende panden. De case 'Roemeens- orthodoxe kerk'. Spreker: prof. ir. G. Ch. Meeuse (voorzitter SBSS). Financiële aspecten: Restauratie- en onderhoudsregeling, Revolving Fund, de rol van de provincie. Spreker: Pieter Baars (Nationaal Restauratiefonds). Op woensdag 27 januari 1999: Cultuurhistorie in de ruimtelijke ordening. De cultuurhistorische hoofdstruc tuur van Zuid-Holland: case Rijnmond. Wat staat erop, waarom wordt de kaart gemaakt en wie gaat de kaart gebruiken? Spreker: Loré Nizet (Provincie Zuid-Holland). De gemeente: cultuurhistorie in de dagelijkse ruimtelijke praktijk. Spreker: Paul Vesters (NCM, Platform Landschap en Cultuurhistorie). Zaterdag 30 januari 1999: Excursie Stichting Restauratie Werkplaats; wandeling langs bezit van de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam. Op 26 maart houdt het NCM zijn landelijke studiedag. Waar en wanneer? De cursus wordt gegeven in het Stadskantoor te Schiedam op de woensdagavonden 13, 20, 27 en zaterdag 30 januari 1999. De avonden beginnen om 19.30 uur en duren tot 22.00 uur. Vanaf 19.00 uur is er koffie. Aanvang van de excursie om 10.00 uur. De kosten bedragen 95,-voor leden van bij het NCM aangeslo ten organisaties en 12 5,-voor overigen. Hiervoor ontvangt men tevens o.a. een uitgebreid infor matiepakket. Opgave via Paul Vesters, tel. 020-627 77 06. Succesvolle excursie Friesland Heemschut Friesland organi seerde op 17 oktober een succes volle excursie, waaraan liefst 41 mensen deelnamen. De gasten werden begroet in het fraaie rococo-stadhuis van Sneek en gebruikten de lunch in de histori sche Martinikerk. Na de lunch ging het naar Ijlst, de kleinste van de Friese Elf Steden. Wethouder van der Werf lichtte de nieuwbouwplannen voor het plein achter het oude fabrieks complex Nooitgedacht toe en nam diverse goede suggesties in ontvangst. Daarna werd het indus triële monument bezichtigd. Tenslotte riep voorzitter Kroon op Epemastate in IJsbrechtum de De voorzitter van Heemschut Friesland Jan de Kroon spreekt de excursie-gangers toe vanaf Epemastate. excursie-gangers op als oog en oor van Heemschut te fungeren en tijdig te attenderen op bedreigd erfgoed. Dukdalf Een zware in het water staande paal die soms gesteund wordt door schoor- palen. De paal dient om schepen aan af te meren of bruggen en sluizen tegen aanvaring te beschermen. Zij wordt ook wel gebruikt als lichtbaken. De naam is waar schijnlijk ontstaan ten tijde van de Tachtigjarige Oorlog en is een verbastering van Duc d'Alba (hertog van Alva) en moet oorspronkelijk een scheldwoord zijn geweest. Uit de Dikke Van Dale. Illustratie: Neil Kesper.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 23