december 1998 Heemschut 19 Het waardevolle potkleigebied in Noord-Drenthe wordt bedreigd door de expansiedrift van de kernen Leek en Roden (foto Bert Vennik). Nederlandse Omroep, op de monumentenlijst geplaatst te krijgen. Albertus Perkheeftvoor het behoud van de schoorsteen een sponsor gevonden. Woningstichting Dudok is bereid de pijp op te nemen in een bouw plan. Het plan vindt steun bij de provincie Noord-Holland en de gemeentelijke monumentencom missie. De laatste kans is gelegen in een bezwaarschrift, dat Albertus Perk heeft gericht tegen het besluit van het rijk de schoorsteen niet op de monumentenlijst te plaatsen. Het bij de schoorsteen behorende omroepgebouwtje bleek al eerder niet te redden. Geen respect voor Cruquius Hoofddorp Heemschut heeft bij de gemeenteraad van Haarlemmermeer bezwaar gemaakt tegen het ontwerp- bestemmingsplan 'Cruquius'. Het is trouwens niet voor het eerst, dat Heemschut tegen de grootschalige plannen ageert, die men alsmaar blijft ontwikkelen in het land schappelijk waardevolle gebied bij Cruquius, waar het Spaarne uitmondt in de Ringvaart van de Haarlemmermeer. In 1978 heeft Heemschut al geageerd tegen een bouwplan van 35 luxe terrasflats op deze zelfde locatie. Een plan, dat door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland ook werd afgewezen. Ook op 11 juli 1996 zag Heemschut zich genoodzaakt bezwaar te maken tegen een grootschalig bouwplan voor vrije sectorflats. Op dezelfde gronden, waarop Heemschut zich richt tegen het onderhavige plan, moest zij ook toen wijzen op de onaanvaard baarheid van hoogte, breedte en diepte kort gezegd massaliteit van het ontwerp. Het wekt de nodige verbazing, dat de gemeen te opnieuw met massale en grootschalige plannen aankomt, die weinig rekening houden met de landschappelijke kwaliteit ter plekke. Des te meer mag het verwonde ring oproepen, dat het nieuwe plan voorbijgaat aan de recent ontwikkelde initiatieven voor de oprichting van een museum voor cultureel erfgoed van de Haarlemmermeer bij en in relatie tot het bestaande monument museum de Cruquius. DRENTHE Potkleigebied Noord-Drenthe bedreigd Eerder dit jaar berichtten we al over plannen van de gemeenten Leek en Noordenveld om tussen de kernen Leek en Roden een nieuw woongebi ed te creëren als een uitwerking van de Regiovisie Groningen-Assen. Heemschut Drenthe en Heemschut Groningen hebben zich reeds in een vroegtijdig stadium tegen deze plannen gekeerd, omdat in hun ogen hierdoor onherstelbare schade zou kunnen worden toege bracht aan buitengewoon waarde volle gebieden. In het gebied ten noorden en westen van Roden dat door de plannen bedreigd wordt, komt nog op grote schaal zogeheten potklei vlak onder de oppervlakte voor, dat daarmee voor een voor Nederland zonder meer uniek landschapstype zorgt. Dankzij deze kleilaag kent het gebied zeer natte omstandigheden waardoor zich bijzondere botanische waarden konden ontwikkelen, zoals waardevolle loofbosjes en bijzondere houtwallen met een grote plantenrijkdom. Bij de plannen die in het kader van de Herinrichting Roden-Norg werden ontwikkeld, is veel aandacht besteed aan het potklei gebied met de bedoeling het waar mogelijk te versterken. Als maat regelen is onder andere gekozen voor het behoud van het klein schalige karakter van door hout wallen omgeven weilandjes in het gebied en het aanbrengen van nieuwe boselementen. Eén van de onderdelen van het herinrich tingsplan is het herstel van het grachtenstelsel rond de voorma lige havezathe adellijk goed) Ter Heyl. Het imposante gebouw werd halverwege de vorige eeuw afgebroken. Er zijn nog resten van de gracht rond het gebouw aanwe zig. Heemschut vreest dat zodra de uitbreiding van Leek en Roden in de richting van het potkleigebied gaat, alle plannen gericht op het herstel van natuurwaarden voor niets zullen zijn geweest. Heemschut voelt zich in zijn bedenkingen gesterkt door de Gebiedsvisie Natuur, Bos en Landschap voor het gebied Noordenveld van de provincie Drenthe die één dezer dagen verschenen is. Ook deze plannen kiezen zonder meer voor duur zaam herstel en het ontwikkelen van de natuurwaarden van het potkleigebied. In de visie wordt dit landschapstype als concentratiege bied bestempeld. Het zou in de ogen van Heemschut niet meer of minder dan een ramp zijn als de dorpen Leek eh Roden zich toch in deze richting zouden gaan ontwikkelen. Bij andere gelegen heden heeft Heemschut reeds aangegeven dat er minder kwets bare alternatieven voorhanden zijn om beide dorpen de gewenste ruimte te geven. Een dergelijke visie heeft Heemschut ook verwoord in het bezwaarschrift dat werd ingediend op het ontwerp van het nieuwe Provinciaal Omgevingsplan van de provincie Drenthe dat op dit moment in de laatste fase van de besluitvorming zit. Het waardevolle potkleigebied in Noord-Drenthe wordt bedreigd door de expansiedrift van de kernen Leek en Roden (foto Bert Vennik). GELDERLAND De Valkhof-affaire Nijmegen In een informatieve raadsvergadering van de Nijmeegse gemeenteraad konden onlangs voor-en tegenstanders van gedeeltelijke herbouw van de Valkhofburcht weer eens hun mening geven. De plannen hebben steeds voor veel commotie onder de burgers gezorgd en dat is nog niet veran derd. Deze vergadering ging over het alternatieve plan van de architec ten Fowler en Miralles, die tot de conclusie gekomen waren, dat totale reconstructie van de burcht geen optie is. Zij pleiten alleen voor herbouw van de 56 meter hoge donjon en een zogeheten vicariswoning naast de Nikolaaskapel. Ook de initiatief nemer van herbouw, de Valkhofvereniging, schikt zich voorlopig in deze beperkte herbouw. Daarnaast ontwierpen de twee architecten een aparte bebouwing rondom de burcht en aan de voet van de Valkhofheuvel. Een deel van de politieke partijen zou dit plan verder willen ontwik kelen. Tegenstanders van de Valkhofplannen w.o. Heemschut pleiten voor snel herstel en opwaardering van het Valkhofpark, waarop een driedub bele bescherming rust. Na een forum was de conclusie van de meerderheid van de Nijmeegse fracties, dat er snel een punt gezet moet worden achter de bouwplan nen voor het Nijmeegse Valkhof. Alleen de ouderenpartij steunt nog de bouwplannen voor de toren. Verwacht wordt, dat de raad binnenkort een definitief besluit neemt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 21