Heemschut actief 18 Heemschut december 1998 De gevel van de conservenfabriek in Noor-Scharwoude. NOORD-HOLLAND Waardevol landschap Bergen Zoals wij in een eerdere aflevering van ons tijdschrift meldden, steunt Heemschut de opvatting van de werkgroep Behoud Cultuurhistorische Waarden in het herinrichtingsgebied Bergen, Egmond en Schoorl, dat een inven tarisatie moet plaatsvinden naar de nog aanwezige historische ken merken van het gebied, voordat een definitieve landinrichting plaatsvindt. Weliswaar heeft het landschapsarchitectenbureau Nieuwland Advies uit Wageningen een dergelijke inventarisatie gemaakt, maar er ontbreken in dat rapport conclusies en aanbevelin gen, waaruit zou moeten blijken, welke elementen van dit gebied bescherming behoeven. Resten van middeleeuwse veenontginnin- gen, dijken van voor de jaartelling, de oudste droogmakerijen, voor historische strandwallen, molen- sloten en polderwegen uit de 12de eeuw, unieke duinrellen etc., zijn slechts enkele kenmerken, die moeten voorkomen, dat dit land schap rigoureus op de schop gaat. Een inventarisatie alleen, zonder dat duidelijk wordt, wat dan de moeite van het behouden al of niet waard is, is ook naar de mening van Heemschut een te magere basis voor een landschapsplan en vormt geen garantie voor cultuur behoud. Gevel conservenfabriek Noord-Scharwoude Actie van Heemschut heeft er mede toe geleid, dat de monumentale gevel van de oude conservenfabriek Burcht in Noord-Scharwoude toch behouden blijft. Ook onder druk van de Rijksdienst Monumentenzorg lijkt het er nu op, dat het gevaar voor afbraak van de fabriek, waar de productie van conserven in het afgelopen voor jaar moest worden stilgezet, geweken is. B.en W. schijnt, nadat ook de gemeentelijke politiek (met name D66) het behoud van vooral de historische gevel heeft bepleit, overtuigd van de wenselijkheid tot bescherming ervan. De verkoper, Burcht Foods, heeft bezwaar gemaakt tegen de voorgenomen aanwijzing tot monument, omdat een dergelijke erkenning de koop prijs zou drukken. Monumentaal Koetshuis in Hilversum met de sloop bedreigd Hilversum Al 15 jaar lang strij den de bewoners in de wijk Boomberg in Hilversum voor het behoud van een uniek Koetshuis in de Otto'slaan. In 1887 werd dit monumentale pand met een koetssiershuis gebouwd in de toentertijd popu laire 'Oud-Hollandse neo-renais- sance' stijl. Dit blijkt voornamelijk uit het muurwerk van de gevels met rode bakstenen, afgewisseld met brede speklagen. Het gebouw is gelegen in een zeer 'groen' en ecologisch waardevol gebied, vlak bij het centrum van de stad. Er zijn in Hilversum helaas al veel historische panden uit de periode van 1850 tot 1994 te loor gegaan, of onherstelbaar beschadigd. Nu wordt ook dit Koetshuis met de sloop bedreigd. Om plaats te maken voor een appartementen gebouw met 12 woningen van de woningbouwstichting Patio. Er is inmiddels een aanvraag inge diend voor plaatsing op de Rijksmonumentenlijst en er loopt nog een procedure bij de Raad van State, die een onderzoek laat instellen naar groepen die inge steld zijn inzake het nieuwe bestemmingsplan voor het Hilversumse Villagebied. Het valt te hopen dat de bestuur ders in Hilversum tijdig tot het inzicht komen dat dit pand behou den moet blijven. Vermeldenswaard is nog dat het de gemeente geen geld hoeft te kosten, aangezien er liefhebbers zijn om dit pand te kopen en te restaureren met de mogelijkhei- den om het te bewonen. De Bond Heemschut staat de appellanten met raad terzijde. Het Koetshuis in Hilversum. Drents potkleigebied. Foto Bert Vennik. Hilversumse omroepstudio's bedreigd Hilversum Verguisd of bejubeld, de publieke omroep in Nederland is, zelfs mondiaal gezien, een uniek fenomeen gebleken. Of ze voorgoed verleden tijd is, nu de commercie haar tanden ook hierin gezet heeft, leert de toekomst. Het is niet aan Heemschut daarover de Het omroepgebouw van de AVRO. profeet uit te hangen, wel maakt ze zich bezorgd over de gevolgen die het verdwijnen van ook dit cultuurgoed mogelijk heeft. De uiterlijke symbolen ervan zijn gelukkig nog zichtbaar in de unieke gebouwen, die voor dit medium in de jaren '30 in Hilversum zijn opgetrokken. De AVRO, de VARA, de NCRV en de KRO hebben er tekenen des tijds onthuld, die naar de mening van Heemschut niet even makke lijk mogen worden afgebroken, als de boodschap, die ze hebben uitgedragen. De verzuiling mag dan wel omstreden en achterhaald zijn doch laat dan - om in religieuze termen te spreken - de beelden, die ze hebben nagelaten overeind blijven. Al zou het alleen maar zijn om de unieke architectuur, voor het merendeel de Nieuwe Zakelijkheid, dan is het al meer dan de moeite waard ons tot het uiterste in te spannen er een nieuwe bestemming aan te geven. Voor ons part: zo zakelijk moge lijk. Dudok had er toch ook meer dan vrede mee, dat de AVRO, die eens huisde in een villa, in de schaduw van zijn raadhuis de nieuwe studio aan de 's Gravelandse weg optrok. Heemschut zet zich in voor het behoud van dit monumentale maar ook voor het 'dorp' Hilversum herkenbare historische erfgoed. In het februarinummer van ons tijdschrift komen we hierop uitvoeriger terug. Schoorsteen Seintoestellenfabriek Hilversum De historische kring Albertus Perk van Hilversum heeft met Heemschut Noord-Holland besloten nog een laatste kans te grijpen de schoorsteen van de voormalige Seintoestellen Fabriek, de NSF, voorloper van de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 20