Waarom nieuwe contributies? Bert Franssen Voorzitter Edouard van Tuyll legt uit Het heeft al in het vorige nummer gestaan: de minimum contributie van Heemschut is gewijzigd. Voor de meeste leden nogal drastisch zelfs. Vanaf 1 januari wordt de minimum contributie - grote nadruk op het eerste woord - 45,-. Het was voor de 'oude heemschutters' van 30 tot 65 jaar 60,-. De voormalige VOM-leden gaan hiermee iets méér betalen dan ze gewend waren. Maar daar krijgen ze ook iets voor. december 1998 Heemschut 17 Waarom deze veranderingen? De in mei aa ngetreden voorzitter ir Edouard Henri baron van Tuyll van Serooskerkenheeft iets uit te leggen. In zijn stijlvolle werkkamer van het Hoogheemraadschap te Leiden, waarvan hij dijkgraaf is, 'chairman of the waterboard', waarschuwt hij meteen - hij zit nog maar pas bij Heemschut, komt misschien in mijn ogen wat 'laagpolig' over - 'Ik ben ook qua aard niet de man met de gepeperde uitspraken, ik wil meer een bindende voorzitter zijn, wat me trouwens ook keer op keer gevraagd is.' Hij komt in elk geval wel zo over, charmant en belangstellend, met wat aristocratische distantie. De contributie dus. 'Je voegt twee kluwen bij elkaar,' zegt Edu van Tuyll, 'en dan zul je altijd zien dat die heel verschillende filosofieën hebben, onder meer over de contributie. Heemschut kende een zwaar niveau van bijdrage. Soortgelijke verenigingen vragen 40 tot 45 gulden, dat is zo'n beetje de standaard. De VOM zat relatief laag, kon ervan uitgaan dat de overheid en derden-gevers heel veel goodwill hadden voor deze club, en dus een deel van de aanloopkosten over wilden nemen.' Gezinslidmaatschap Een noviteit in het nieuwe contributiesysteem is het gezinslid-maatschapEen heel gezin kan lid worden van Heemschut voor zestig gulden, gelijk aan het vroegere bedrag voor het persoonlijke lidmaatschap. Inkomsten én ledenaantal van Heemschut kunnen daar wel bij varen. Van Tuyll: 'De "oude heemschutter" tussen aanhalingstekens van 30 tot 65 jaar betaalde minimaal zestig gulden. We hebben gezegd: dat bedrag blijft staan voor die gemoti veerde persoon die met zijn hele gezin lid wil zijn. Hij/zij kan daarvoor zijn familie meene men. Ze krijgen één blad, maar er zijn facilitei ten voor het hele gezin. Als we leden gaan tellen, mogen we daar een rekenfactor op zetten. Je kunt het ledental gemiddeld met een factor 2 of 3 per gezin vermeerderen.' Gebleven is de hardheidsclausule: als mensen duidelijk kunnen maken dat het betalen van de minimum contributie door omstandigheden heel slecht uitkomt, kan een brief aan de penningmeester leiden tot verlaging van de contributie. De minimum contributie voor de meeste Heemschut-leden is lager geworden, en de vereniging gaat haar activiteiten bovendien uitbreiden of intensiveren - méér voor minder geld, waar tref je dat tegenwoordig nog. Sinds het samengaan met de Vereniging Open Monumenten kent Heemschut al de maande lijkse Monumentendagen, afgewisseld door Muzikale Monumenten, een publiekspro gramma, dat goed loopt, en volgend jaar meer diepgang zal krijgen. De 12 provinciale excur sies, die Heemschut al organiseerde worden uitgebouwd tot thema-excursies (zie voor het hele programma pag. 17 van het oktober nummer) en de public relations-activiteiten worden sterk uitgebreid. Internet staat op het programma - 'Ik heb het gevoel dat Heemschut rijp is voor aanvulling van een aantal informa tiedragers, waaronder internet,' zegt de voor zitter plechtig. Er wordt een poging onderno men het beschermingswerk, misschien volgend jaar al, nog meer ondersteuning te geven, op het gebied van automatisering en qua mens kracht. Ook voor de andere extra taken heeft Heemschut mensen in dienst genomen of zal Voorzitter Edu van Tuyll. dat nog doen. Voor het extra werk hebben enkele fondsen voor volgend jaar al steun toe gezegd. Het VSB-fonds, dat de VOM steeds steunde, draagt 50.000,- bij. NOG- Verzekeringen, dat al jaren/ 25.000,-voor de Heemschut Persprijs ter beschikking stelde, verhoogt haar bijdrage tot 50.000,-. Door de nieuwe inspanningen, de extra exem plaren van het tijdschrift, enz. stijgen Heemschuts totale kosten weliswaar, maar de totale contributie ook, doordat er meer leden zijn. Ultimo 1997 waren er zo'n 7000 leden, het zijn er nu 11.400. Voorheen kwam er 4,5 ton aan contributies binnen, nu gaat de vereniging uit van 5,5 ton. Minimumtarieven Edu van Tuyll benadrukt dat zijn bestuur mini- mumtuneven heeft vastgesteld. 'We praten over de minimum contributie. Ik hoop dat al die heemschutters die vroeger zestig gulden of meer bijdroegen, dat bedrag met dezelfde warmte blijven bijdragen, dus dat er niet zo'n gevoel ontstaat van: ik kan wel naar 45,-. In het verleden was het altijd zo dat elke lidcatego rie gemiddeld méér betaalde dan er formeel voor stond. Dat was ook bij onze VOM-leden het geval. Die betaalden ook méér dan waarop je mocht rekenen - gemiddeld tussen de 35 en 40 gulden - voor hen is het gat dus niet zo groot als het objectief lijkt.' Met de nieuwe tarieven wil Heemschut - al wordt er duidelijk meer gevraagd dan vroeger - voorkomen dat de vereniging de voormalige VOM-leden snel weer kwijtraakt; als de contri butie ineens enorm was toegenomen was dat moeilijk uit te leggen geweest... Edu van Tuyll houdt zijn mensen graag aan boord...

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 19