'Nieuw' tuinhuis bij Herengracht 94 Hans Tulleners Wat mi) het meest opvalt bij de vele bezoeken aan Amsterdamse grachtenhuizen is dat zo'n patriciërshuis eigenlijk tot hetzelfde type huis behoort. Zeven van de tien huizen aan de belangrijkste grachten laten min of meer hetzelfde beeld zien: smal, hoog en diep. 16 Heemschut december 1998 Meestal zijn het twee huizen achter elkaar met een totale diepte van vaak plm. 3 0 meter. Het zijn drie ramen brede huizen met het accent bij de ramen op de hoogte en niet op de breedte, links of rechts een stoep, een hardstenen buitentrap, sobere bakstenen gevels met ramen, die naar boven toe kleiner worden. Dat geldt overigens ook voor de hoogte van de verdiepin gen. Aan de toppen van de gevels zijn ornamenten te vinden en een hijsbalk. Mogen we spreken van 'gewone' 18de-eeuwse rijtjeshuizen? Het is overigens opvallend hoe dit type met een voor- en achterhuis, ontstaan rond 1640, vandaag de dag heel geschikt is om te worden 'geapparte- mentiseerd.' Dit verhaal is helemaal van toepassing op Herengracht 94, dat ooit met Herengracht 92 een tweeling vormde uit omstreeks 1735. Wat interieur betreft is Herengracht 92 zeer inte ressant maar Herengracht 94 is een lege bak, zoals dat in monumentenkringen heet. Dit pand heeft geen historisch interieur meer. Omdat er de laatste jaren toch het een en ander gebeurd is met Herengracht 94 en er bijvoor beeld een historisch tuinhuis is neergezet leek het me aardig om nu eens dit tuinhuis te bespreken. Misschien zijn de tuinhuizen wel de meest onbekende monumentale gebouwtjes in Amsterdam. Ze zijn alleen maar te zien na een grachtenhuis helemaal te zijn doorgelopen en zijn altijd gebouwd op het verste gedeelte van het lange, diepe, smalle kavel, helemaal achter in de tuin. Het tuinhuis doet zijn intrede in Amsterdam bij de derde uitbreiding van de stad in 1612. Op een kaart uit 162 5 zijn er reeds vele te ontdek ken. De bloeiperiode van deze kleinste vorm van een buitenplaats begint echter bij de vierde stadsuitbreiding van 1663. De grachtengordel wordt dan vanaf de Leidsegracht doorgetrok ken tot aan de Amstel. 150 tuinhuizen Van de ongeveer 150 tuinhuizen binnen de Singelgracht zal het merendeel uit de 18de eeuw dateren. Reeds in een strenge keur verordening) van 19 november 1615 werd het bouwen van zo'n poppenhuisje in het groen geregeld. De breedte van het lusthuisje werd hierin niet vastgelegd. Het kwam altijd overeen met de breedte van het kavel waar het hoofd huis op staat. Er zijn dus 3.50 meter brede zomerhuisjes maar ook 15 meter brede speel- huisjes. Hoogte en diepte zijn echter vastgelegd in die keur. De maximale diepte was 15 voet (4.24 meter) en de maximale hoogte is 12 voet (3.39 meter). Het is opvallend dat ongeveer 90 procent van deze paviljoentjes precies deze hoogte en diepte hebben. Zoals gezegd is er de afgelopen jaren veel gebeurd met het monumentenpand Herengracht 94. Door woningbouwvereniging Het Oosten is het pand verkocht aan BV Buro De Binnenstad Jan Frayman. Dit bureau o.l.v. houdt zich nu al vijf jaar bezig met projectontwikkeling, nieuw bouw, restauratie en andere zaken in de monu mentale binnenstad. Het grote patriciërshuis is vervolgens voor 3 miljoen gulden gerestaureerd en verbouwd tot appartementen. Er is o.a. een nieuwe fundering onder gekomen. De binnen plaats tussen het voor- en achterhuis is in ere hersteld. Het trappenhuis tegen de achtergevel van het achterhuis is verwijderd en - last but not least - is de drie meter hoge modeshowroom, gebouwd in 1920 in de keurtuin, afgebroken. In historische trant De laatste vijf meter van die illegale bebouwing in de tuin is blijven staan en Jan Frayman heeft er een klassiek geveltje voor ontworpen met fraaie baksteentjes en een geprofileerde houten Het nieuwe tuinhuis. Foto Hans Tulleners. lijst. Meestal komt van zo'n nieuw tuinhuis de voorgevel van elders en worden er drie blinde muren omheen gebouwd. Hier is het dus andersom. De drie blinde muren zijn van historisch bouwmateriaal uit 1920 en de voorgevel is nieuwbouw in histori serende trant. Als je niet beter wist, zou je denken dat dit tuinhuis er altijd gestaan heeft. Het is jammer dat de hoge zijmuren van de bebouwing over de volle breedte zijn blijven staan. Het maakt de tuin voor de eigenaar/ bewoners klein. Het was beter geweest om aan beide kanten de muren weg te halen. Zodoende zouden de gebruikers van de toch eigenlijk smalle tuin de buurtuinen van Herengracht 92 en 96 erbij ervaren. Dit geldt ook voor de bewoners van Herengracht 96 en 92 Voor een ideale monumentenzorg in Amsterdam is het van belang, dat alle tuinen in de oude stad - ongeveer 15 procent van de totale oppervlakte hiervan - weer in ere hersteld worden. Het tuinhuis in historiserende trant wordt overigens als gastenverblijf gebruikt met een mini-badkamer. Weet u een rustiger verblijf plaats in de stad van de grachten midden in zo'n vredig keurblok? H. Tulleners is joumalist/monumentenzorger te Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 18