m -■/ "C. X/Kv. ~-4. /.W .ë&TJi, tv HbsT december 1998 Heemschut 15 Detail vluchtperspectief van B.F. van Berckenrode, 1625. De kerk dateert uit 1620-1623 en vermoedelijk is Hendrick de Keyser verantwoordelijk voor het ontwerp. De Keyser was 'Mr Beeltsnijder ende Steenhouwer' in dienst van de stad Amsterdam. Hij stierf echter in 1621waarna de bouw werd voortgezet door de Keyser's zoon Pieter, in samenwerking met stadstimmerman Hendrick jacobsz. Staets en stadsmetselaar ComelisI Danckerts de Rij. Wat het aandeel van Staets is geweest is onduidelijk. In de Kronike van Staets, na diens dood door zijn schoonzoon opgete kend, staat: 'Staets was bijzonder op zijn ontwerp, de Noorderkerk'. DeArchitectura Modema (1631) een uitgave met de belangrijk ste werken van De Keyser bevat drie prenten van de Noorderkerk. Over samenwerking tussen de twee stadsmeesters wordt in gepn enkele kroniek ook maar iets gemeld. Zij leefden vermoedelijk niet op goede voet met elkaar. Dat de plattegrond een Grieks kruis vormt, is aan de buitenzijde door de invulling van de hoeken met verschillende dienstwoningen nauwelijks te zien. De armen van het kruis hebben een houten tongewelf die rusten op de vier hoofdpijlers. De ruimte-werking van het interieur is overweldigend. In de jaren '60 waren bij een restauratie de muren ontpleis- terd. De warme rode baksteen gaf aan de kerk een beslotenheid. Bij de restauratie zijn de muren weer witgepleisterd, waarmee de kerk een zekere intimiteit heeft verloren. Nu straalt het interieur een koele, serene schoonheijd uit; men waant zich in een schilderij van Saenredam. In het boek vertelt Walter Kramer, die dobr zijn betrokkenheid bij de restauratie de kerk als geen ander kent, over de geschiedenis van de kerk en wat daaraan vooraf ging, de omgeving, hoe de Jordaan is ontstaan en over de bouw van de kerk, ook in relatie tot latere centraalbouw. Kramer beschrijft het verloop van de restaura- i— V tie en maakte vele foto's tijdens het werk. Het zijn allemaal korte, vlot geschreven hoofdstuk ken; over het interieur, de grafzerken, verlich ting (de modern ogende kronen zijn gaslampen uit 18491), het Knipscheerorgel, de kappen, veranderingen in de 19de eeuw, over de Februaristaking en de lapjesmarkt enz. Er is ook een hoofdstuk over de Archeologische Dienst van de gemeente Amsterdam, die huurder is van de aanbouw aan de Noordermarkt. De zuidelijke arm van de kerk doet bovendien dienst als expositieruimte. Met zeer veel plezier heb ik als oud- buurtbewoner over het wel en wee van de Noorderkerk gelezen. Van de Noorderkerk zijn in de loop van de eeuwen heel wat afbeeldingen gemaakt. De meeste zijn in het boek te vinden. Voorts vele tekeningen, oude en recente foto's. Walter Kram.er, 'De Noorderkerk in Amsterdam Zwolle, Waanders, 1998.160p. ISBN90 400 9254 0 .Prijsf 45,-. Heemschut 1993, afl. 4 (aug), p. 28-29. De Noorderkerk is ook op zaterdag open. Er is altijd iemand van de Noorderkerkgemeente die U het een en ander kan vertellen. Men treft er een boekentafel en er kan koffie gedronken worden. Buiten op de Noordermarkt is de biologische boerenmarkt. Interieur gerestaureerde Noorderkerk met kroonluchter

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 17