Noorderkerk weer in oude luister Anne-Marie ten Cate Schreef onze oud-medewerker, wijlen J.Th. Balk in augustus 1993* nog dat de restauratie van de Noorderkerk tot het jaar 2000 zou duren, al op 28 oktober van dit jaar was in aanwezigheid van Hare Majesteit de officiële oplevering. Een koninklijke pluim voor de velen die zich hebben ingezet voor dit mooie monument van Amsterdam tussen Prinsengracht en Jordaan. 14 Heemschut december 1998 De Noorderkerk met ervoor de lapjesmarkt. Foto's Bureau Monumentenzorg Amsterdam/Han van Gooi. niet haalbaar, maar kende de Noorderkerk gemeente blijkbaar niet goed. Want de actieve gemeente ging aan de slag en wist met fonds werving en allerlei acties nagenoeg 3,5 miljoen gulden bij elkaar te scharrelen (aan de gevel hangt een klok die op vijf voor twaalf staat - het streefbedrag is nog niet helemaal bereikt). Zonder deze inzet zou de restauratie nooit hebben kunnen plaats vinden. In het vervallen kerkgebouw gingen de diensten gewoon door; ook tijdens de zes jaar durende restauratie. Een tijdje ging men zelfs in de kerk in een tent ter kerke! 'De Noorderkerkgemeente verdient een pluim voor deze geweldige inzet', aldus Vink. De Noorderkerk neemt in de geschiedenis van de Nederlandse kerkbouw een belangrijke plaats in. De kerk heeft een plattegrond in de vorm van een Grieks kruis. Een voor de Nederlanden nieuwe vorm, die beter beant woordde aan de wensen van de protestantse eredienst. In de protestantse eredienst staat het woord centraal, hetgeen om een andere inrich ting vraagt. De kansel staat meestal tegen één van de pijlers en de gemeente wordt in een U- vorm eromheen gegroepeerd. De centraal- bouw, vanuit Italië overgewaaid, leent zich bij uitstek voor een dergelijke opstelling en de Noorderkerk is hiervan één van de vroegste voorbeelden. Weemoed De restauratie heeft bijna zes jaar geduurd; de aanbesteding vond begin 1993 plaats. Een week na de oplevering presenteerde uitgeverij Waanders een boek over de geschiedenis en de restauratie van de kerk. De koninklijke oranje herfstboeketten stonden er nog prachtig bij. Een groot aantal van de aanwezigen was nauw bij de restauratie betrokken. De Noorderkerk in Amsterdamwerd samenge steld door Walter Kramer, die als architect deze omvangrijke restauratie leidde en is opgdragen aan alle betrokkenen. Prof. Van Voorden, lid van het kerkgenootschap, leidde de verschillende Het gerestaureerde interieur met de weer wit gepleisterde wanden. sprekers in. Er werd met veel lof over elkaar gesproken. Wij als toehoorders kregen de indruk dat er een grote hechte familie met weemoed uit elkaar ging. Ter kerke in een tent De heer Vink namens de Centrale Kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente Amsterdam, memoreerde dat het er tien jaar geleden slecht uitzag voor de kerk. Het College van Kerkvoogden achtte een restauratie financieel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 16