december 1998 Heemschut 9 De brug achter het Scheepvaarthuis (Waalseilandsgracht/Buiten Bantammerstraat), een door Van der Mey in samenwerking met Kramer ontworpen brug, die in 1914 gereed kwam. De brug heeft vier fraai vorm gegeven smeedijzeren lantaarns met aan weerszijden daarvan zeepaardjes. Helaas zijn er meer voorbeelden van brug wachtershuisjes, die het loodje moesten leggen. In de jaren '80 is echter de aandacht voor erfgoed uit de sector van industrie en techniek, waartoe ook bruggen worden gerekend, aanzienlijk toegenomen. Zo heeft het Amsterdamse Bureau Monumentenzorg tien jaar geleden in samenwerking met de afdeling Bruggen van de toenmalige dienst Publieke Werken 261 bruggen geïnventariseerd als eerste stap op weg naar bescherming. Vervolgens heeft men daaruit een selectie gemaakt, toegesneden op het bruggenbestand binnen de Singelgracht en de periode vóór 1940. Op basis van authenticiteit, zeldzaamheid en historische architectuur en techniek is daarna een lijst van 72 bijzondere bruggen samengesteld. Deze zijn gemeentelijk monument geworden. Opmerkelijk is dat in de hoofdstad veel simpele plaatbruggen uit de vorige eeuw na de Tweede Wereldoorlog zijn vervangen door welfbrug- gen, die qua vorm ouder zijn. Dat leidt ook tot de conclusie dat het belangrijk is om aandacht te blijven besteden aan bruggen, die het stads beeld bepalen, ook al zijn die niet meer authen tiek. Een zorgvuldig beheer van de Amsterdamse bruggen is nodig omdat zij een belangrijke stedenbouwkundige kwaliteit verte genwoordigen. Dat geldt met name voor een aantal houten ophaalbruggen. Wibo Burgers is medewerker industrieel erfgoed te Noordwijkerhout. Missers Lange tijd hebben de Amsterdamse bruggen het zonder bescherming moeten doen. Dat is ook niet zonder schadelijke gevolgen gebleven. Van enkele of dubbele houten wipbruggen zijn er nog maar enkele in de stad te vinden. Ook van de karakteristieke stalen wipbruggen is slechts een klein aantal over. Een uit oogpunt van monumentenzorg weinig gelukkige beslis sing was de vervanging van twee originele, laat- 19de-eeuwse smeedijzeren wipbruggen over de Brouwersgracht, die in slechte staat verkeerden door replica's in het begin van de jaren '90. Een andere misser: bij de renovatie van de Wiegbrug (Kostverlorenvaart/De Clercqstraat) in 1989 werd een stenen brugwachtershuisje in de stijl van de Amsterdamse School gesloopt. De brug achter het Centraal Station naar een ontwerp van P.L. Kramer in de stijl van de Amsterdamse School.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 11