RESTORATION art collecting p 10 - 12 december^^-^ m Column Auto's onder de grond oktober 1998 Heemschut 3 Loes Roos, projectcoördinator. Gips moet ook onderhouden worden en sluit als zodanig weer mooi aan op dat andere thema in 1998 namelijk dat van goed en regelmatig onderhoud. Kortom gips heeft het helemaal en we vertrouwen erop dat het centrale paviljoen naast de eigen stand van Heemschut ook vele leden van onze vereniging als bezoeker zal trekken. Andere stands Tegenover het themapaviljoen is een grote stand waarin het Nationaal Contact Monumenten, de Monumentenwacht, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de Bond van Nederlandse Architecten zich aan u voorstellen. Elders in dit tijdschrift kunt u kennis maken met enkele restaurateurs die het ambachtelijk element op de beurs vertegenwoordigen. Omdat het restaureren van allerlei aard- en nagelvaste onderdelen in gebouwen zoals trap leuningen, houten lambrizeringen, wandbetim- meringen en stucornamenten, weer verband houdt met het restaureren van meubels, schil derijen, keramiek en glas is er ook daarvan een aantal restaurateurs aanwezig. Daar de meeste monumentenliefhebbers tevens een zwak hebben voor antiek in bredere zin moet dat voor velen een extra reden zijn om naar de RAI te komen. Heemschut op Restoration 98 Heemschut is aanwezig in het gedeelte dat zoveel mogelijk voor de verenigingen gereser veerd is: op nr. 700. We hebben daar als buren o.a. de 100 jaar oude Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond en de Gelderse Kastelenstichting. De zaterdag is door Loes tot particulieren-dag omgedoopt. Dan is het de bedoeling dat de beurs extra aandacht heeft voor de gewone belangstellende bezoeker, die niet zijn brood in de monumentenzorg verdient maar er wel in geïnteresseerd is. De leden van onze vereniging zijn bij deze dan ook in de eerste plaats uitgenodigd om in de Heemschut-stand over die zaken te komen praten die hen na aan het hart liggen. We doen als vereniging graag ons voordeel met uw mening en ideeën, schroomt u niet om de gele genheid te baat te nemen deze aan ons kenbaar te maken. Vanuit het landelijk PR-overleg is een stand- ontwerp gepresenteerd waarmee we hopen een echt eigen gezicht te kunnen laten zien. Het ontwerp is van de hand van twee Heemschut leden Frank Focke en Menno Tillema. Hoe het eruit gaat zien blijft een verrassing. Voor de Heemschut-stand zal een speciale dia-presenta tie vervaardigd worden waarin alle provinciale commissies één of twee van hun acties in beeld en geluid zullen kunnen presenteren. In het standontwerp is tevens ruimte vrijgemaakt voor een Internet-zuil, u kunt komen surfen en de Heemschut-site op het wereldwijde web bezoe ken. In Zuid-Holland zullen ook de historische verenigingen worden uitgenodigd en gestimu leerd naar de beurs te komen. De gemiddelde bezoeker wil nogal eens wat terughoudend en verlegen zijn. Tot onze eigen leden zou ik dan ook willen zeggen: kom, kijk, maar durf ook zeker te vragen. Domme vragen bestaan niet, alleen zij die nooit iets durven te vragen blijven dom. Voor alle standhouders geldt dat zij er juist staan om informatie over hun werk te geven en niets is zo deprimerend als een hele beursdag lang stilletjes voor je uit te moeten staren. Geneert u zich dus niet en stap erop af. Zeer deskundig of pure leek, buitenstaander of zelf bewoner van een monument, beroepsmatig betrokken of alleen belangstellend, het maakt niet uit. De restauratie-vakbeurs wordt voor u georganiseerd. Van harte welkom in onze Heemschut stand (nr. 700). Waar steeds meer mensen zich terecht aan ergeren is het volslibben van de waardevolle open landschappelijke ruimte aan de rand van onze steden met die afschuwelijk lelijke bedrijvenparken. Vroeger had je rond de oude stad een singelgracht met een groene wal, waar je een wandeling kon maken als je genoeg had van de drukte in de stad en rust zocht. Tegenwoordig bouwt men het liefst rond de stad een ringweg en daarlangs dan weer bedrijfsterreinen, die de stedeling tot stikkens toe afsluiten van het land schap. De afstand, die je moet overbrug gen om je te kunnen recreëren in het open landschap wordt steeds groter. De stedeling voelt zich opgesloten in een versteende stad, die steeds verder uitdijt. Waarom wordt er toch zo ondoordacht omgesprongen met de vrije ruimte rond de steden en waarom wordt er zoveel schaarse ruimte verspild? Moeten we als stedelingen blijven stikken in de uitlaatgassen die zich vanaf de ringweg over de stad versprei den en aan blijven kijken tegen die ellen dige glazen kantoorkubussen? Het wordt echt tijd om nu eens serieus te overwegen zowel die autoracebanen als die bedrijvenparken onder de grond te stoppen. Misschien kunnen die kantoren nog wel een aardige architectonische bijdrage aan de stad leveren maar doe die auto's in vredesnaam onder de grond. De kanto ren kunnen, als ze niet onder de grond zouden kunnen bovenop de ringweg zoals aan de Zuidas in Amsterdam het plan is maar laat het dan alsjeblieft geen monofunctioneel geheel worden. Al jaren wordt met de mond beleden, dat functiemenging zo'n mooie filosofie is maar die gedachte blijft nog veel te vaak in woorden steken. Geen kantorenparken dus meer maar levendige nieuwe wijken direct aan de rand van de stad, waar je kunt wonen, werken, winkelen en recreëren. Schep nieuwe stedelijkheid aan de stadsrand en smeer de stad niet uit over de schaarse groene open ruimte, die we nog hebben. WAARNEMER

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 5