Nieuwe uitgaven Anne-Marie ten Cate oktober 1998 Heemschut 39 Postkantoor van Achterveld, 1915. Tekening uit Topografische gids. Topografische gids Frank van den Hoven heeft zich een bijkans onmogelijke opgave gesteld om een geheel herziene herdruk van het 'Aardrijkskundig Woorden boek van Nederland' samen te stellen. Dit boek verscheen 30 jaar geleden en is behalve verouderd, slechts sporadisch anti quarisch te verkrijgen. Onlangs verscheen, na 5 jaar spitten zoals Van den Hoven zelf schrijft, de 'Topografische Gids van Nederland, een inventarisatie van alle 15.000 huidige en voor malige Nederlandse gemeenten, steden, wijken dorpen en vooral buurtschappen'. Na alle recente herindelingen is dit vooral met het oog op cultuurhistorie een praktisch naslagwerk. Per naam wordt er summier wat inhoudelijk informatie gegeven, naarmate de plaats kleiner is de beschrijving uitgebreider. Daarnaast bevat het boek vele bijlagen zoals lijsten met cultuur historische verenigingen, nog bestaande veer ponten, watertorens, klokkenstoelen, internet adressen, musea, toertochten en literatuurlijst. Alles het resultaat van monnikenwerk van Van den Hoven en zijn helpers. Amersfoort, Filatop, 1998. 195p. ISBN 9 189080 302130. Het boek is, om. de kosten te drukken, alleen bij de uitgever te bestellen door overmaking vanf 129,95 (inclporto) op postbanknummer 4152860 t.n.v. uitgeverij Filatop te Amersfoort. Rijkswaterstaat Bij uitgeverij Europese Bibliotheek verscheen een indrukwekkende studie: 'Twee eeuwen Rijkswaterstaat (1798-1998)' door drs.A. Bosch en drs. W. van der Ham en onder redactie van Prof. dr. ir. H. W. Lintsen. Aan deze studie ligt bijna vijfjaar intensieve voorbereiding ten grondslag door tal van onderzoekers, adviseurs, beeldredacteuren, tekenaars en cartografen. De leiding was in handen van de Stichting Historie der Techniek te Eindhoven. Rijkswaterstaat is de afgelopen 200 jaar de belangrijkste vormge ver van Nederland geweest en de kaart van ons land is in die periode ingrijpend veranderd. Dijken, inpoldering, bruggen, sluizen, viaduc ten, windmolens, snelwegen enz. hebben voor een voortdurend veranderend beeld, voor een metamorfose, gezorgd. Niet uit zucht naar verandering, maar omdat een zich ontwikke lende samenleving nieuwe eisen stelt aan de infrastructuur en niet langer kan bestaan met de voortdurende dreiging van het water. Duizenden Nederlanders hebben aan dit veranderingsproces bijgedragen zoals politici, bestuurders, waterschappen, actievoerders. Het boek laat vooral zien met hoeveel vernuft en inventiviteit de delta van de lage landen in de laatste twee eeuwen van een bedreigd gebied is veranderd in een veilig, welvarend en leefbaar land. De geschiedenis van deze ontwikkelingen wordt geschetst. En de dienst hoopt dat dit jubileumboek zal bijdragen tot een beter begrip voor Rijkswaterstaat bij een breed publiek en dat het voldoende stof levert tot het nadenken over waterstaat en infrastructuur in de komende eeuw. Het boek bevat vele afbeeldin gen, oude en recente foto's, kaarten en tekenin gen onder andere om de verschillende technie ken te verduidelijken. Op bladzijde 194 is een prachtige luchtfoto van het ecoduct (wildvia duct) over de A50 bij Woeste Hoeve afgebeeld. Zaltbommel, 1998. 343 p. ISBN 90 288 65181. Prijs f59,90. Standaardwerk boerderijbouw herdrukt? De Stichting Historisch Boerderij Onderzoek overweegt om bij voldoende belangstelling het boek 'De Landelijke bouwkunst in het Hollands Noorderkwartier' door L. Brandt Buys uit 1974 in facsimile uit te geven. Het standaardwerk, evenals een latere herdruk, is sinds lang uitverkocht. Het boek telt 594 pagi na's en vele afbeeldingen. Alleen voor intekena ren zal de prijs 135,- zijn; de verkoopprijs zal 155 gulden bedragen, exclusief verzendkosten. Bestellingen en informatie: SHBO, Postbus 649, 6800AP Arnhem.. Tel (026)3516222, fax. (026) 3516231. Bonas De jaargang 1998 van de Bonas-reeks (Bibliografieën en Oeuvrelijsten van Nederlandse Architecten en Stedebouwkundigen) opent met een speciale dubbeluitgave over de architecten familie, 'J.J. van Nieukerken (1854-1913), M.A. van Nieukerken (1879-1973) enj. van Nieukerken (1885-1962); architectuur als ambacht - ontwerpen voor het patriciaat' door Michael Lucassen en Inez Kloosterman. De 19de eeuwse bouwtraditie zoals die door vader J.J. werd ingezet en door diens zonen tot ver in de 20ste eeuw werd toegepast, kwam met de sluiting van het bureau in 1960 definitief tot een einde. Het enorme archief werd behouden en geïnventariseerd. Vanaf de jaren '30 liep de belangstelling voor de historiserende vormen terug. De Van Nieukerkens bleven in hun visie geloven en meenden dat de geschiedenis hen gelijk zou geven. Zij koesterden hun archief en zoon Marie heeft de geschiedenis van het bureau vastgelegd en bestemd voor een toekomstig architectuurinstituut. Het meest imposante voorbeeld uit het immense oeuvre is waarschijnlijk het huidige Tropeninstituut te Amsterdam (1914-1926). De Van Nieukerkens hadden connecties vooral onder het patriciaat. Bij de restauratiewerkzaamheden aan kastelen, landhuizen en buitens (het Loo, Huize de Voorst) werden de contacten gelegd voor nieuwe opdrachten. Woonhuizen treft men vooral in Den Haag. Bij de landhuisontwerpen komt hun ideaal, het laten samengaan van verschillende kunsten binnen de architectuur, vooral tot zijn recht. Bladerend door deze uitgave kan men niet anders dan tot de conclusie komen dat het bureau Van Nieukerken gauw een degelijke en uitgebreide monografie verdient, met vooral veel afbeeldingen! Rotterdam, Bonas, 1998. 204 p. ISBN90 802401 4 1 Prijs f39,50. Deze zomer verscheen eveneens in de Bonas- reeks 'M.P.J.H. Klijnen (1887-1973); individu alist en estheet' Aoor Annemieke Drijber-Vos. Klijnen is een vergeten architect, een estheet, die zich niet wilde conformeren aan moder nisme of traditionalisme, de architectuur-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 41