De plannen voor het Gooilandcomplex in Hilversum Het Gooilandcomplex in Hilversum, in 1935 ontworpen door j.Duiker en B.Bijvoet als schouwburg, hotel, café-restaurant en winkel, wordt weer onderwerp van een grootschalige aanpassing. Jan-Derk Gerritsen 38 Heemschut oktober 1998 TUT "T "T-&£§5SS§ffflM| Variant uitbreiding Gooiland-complex. Een aanpassing, dit keer aan de moderne tijd. Een uitgaanscentrum van allure, waarbij ook de ernaast liggende terreinen worden betrokken. Het begon allemaal met de schouwburg, die niet voldeed te klein. Van het een kwam het ander: ook het restaurant paste niet meer bij het interieur, een congrescentrum en een megabio scoop zouden het er ook goed doen en een discotheek hoorde er niet. Alleen het hotel bleek aanvaardbaar en goed te functioneren. Tijdens het Gooilandgesprek, dat vorige maand naar aanleiding van deze plannen in het scheppingswerk van Dudokhet Hilversumse raadhuis, werd gehouden, ging het over alles, behalve waar het in zo'n discussie over zou moeten gaan. Allereerst zou men zich moeten afvragen, wat nut en noodzaak van een grote schouwburg in deze tijd is, waarin een tendens waarneembaar is van juist intiemere en kleinere schouwburgen. Naar de mening van de vice voorzitter van de provinciale commissie Noord-Holland van Heemschut, Fred Repko, tevens voorzitter van de Hilversumse Historische Kring Albertus Perk, is dit plan weer een voorbeeld van Hilversumse besluitvorming: van incident naar incident. Manhattan aan de hei Hilversum is vanouds een agrarisch dorp, nog herkenbaar in zijn enge, grillige stratenpatroon met brinken en driften. Dudok had het in 1928 al over een beëindigingsplan: Hilversum moest vooral in de bossen blijven in overeenstemming met zijn karakter. Daarom ontwierp hij lange lanen, de zogenaamde 'longen', die als lange linten de geleidelijke overgang van de omrin gende natuur naar het dorp moesten aangeven. Zo bij voorbeeld de Pieter de Hooghlaan. Maar het gemeentebestuur wordt regelmatig verdacht van een beleid, dat een 'Manhattan op de hei' lijkt neer te willen zetten. Een samen hangende visie op de toekomst ontbreekt. De nota 'Toekomstvisie Hilversum 2015' wil Hilversum uitbreiden met 5000 tot 6000 woningen. Vier modellen worden voorgeto verd maar zijn nooit onderwerp van discussie geweest. Het ontbreekt ondanks de titel van de nota aan een echte toekomstvisie, die iets te maken heeft met het nog steeds dorpse karakter van de omroepstad. En wil de bevolking zelf eigenlijk wel een grotere schouwburg of gaat die liever naar Amsterdam of Utrecht voor een toneelstuk. Geen wereldreis. Eerst goed nadenken Hilversum heeft drie sterke stedenbouwkun dige structuren: de binnenstad met zijn middel eeuwse brinkenstructuren, de tuinstaduitbrei dingen van Dudok en de laat-19de en vroeg 20ste- eeuwse villaparken in Engelse land schapsstijl. Ze worden door het gemeentebe stuur over één kam geschoren, terwijl ze alle drie om andere oplossingen vragen. En op de grens van dat stedelijke staat het Gooilandcomplex. En dat staat niet voor niets juist daar. Weliswaar mag het op die plek opvallen, zoals veel Hilversumse monumenten van Dudok, Duiker, Hanrath en andere beroemdheden, met wie je pronken kan in je stad. Maar er is door die grootheden nagedacht over de juiste locatie, die overeenkomt met de doelstelling van het gebouw maar ook met de veelheid van stedenbouwkundige structuren. En dat zou ook nu moeten in 1998, wanneer de vraag gesteld wordt naar nut, noodzaak, gebruik en wens van de bevolking. J.D. Gerritsen is PR-medewerker van Heemschut Noord-Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 40