oktober 1998 Heemschut 37 Help, het dorp verzuipt! De voortgaande verstedelijking, het ad hoe opvullen van gaten na sloop van dorpse bebou wing en de te geringe waardering voor het bestaande waren voor Albertus Perk aanleiding om met een brochure een eigen visie te geven op de ontwikkeling van Hilversums centrum als stad èn dorp. Eerdere plannen voor het centrum werden nooit geheel uitgevoerd, leverden wel veel 'stad' en weinig 'dorp' op. Dorpse bebou wing is niet altijd mooi, maar hoeft niet mooi en harmonisch te zijn. Het kan een innerlijke waarde hebben als gedenkteken, als een herin nering aan een vroegere cultuur: dat was die van het oorspronkelijk agrarische dorp met verstrooide boerderijen rond een brink en van een daarbij gegroeid patroon van wegen en paden, van de later gegroeide industriële gemeenschap met fabrikeurshuizen, van de in het begin der vorige eeuw door de mooie omgeving ontstane buitenplaatsen en later onder verschillende architectuur gebouwde villa's met ruime tuinen en van het door de groei toegenomen aantal verzorgende midden- standsbedrijven, vaak van nazaten der erfgooi- ers, wier boerenbedrijf inkromp of verdween. Ontwerp-streekplan Een ontwerp-streekplan legt nu door een lijn de contouren van het stedelijk gebied vast. Daarbuiten mag geen verdere verstedelijking plaats hebben, daarbinnen hebben de gemeen ten beleidsruimte. Albertus Perk wijst in de brochure op het gevaar dat in de kom tot verstikkens toe zal worden ingebreid en geeft op het gemeentelijk Binnenstadsplan 1992 een aanvullende visie. Voor het centrum is onder scheid gemaakt tussen: 1het economisch kerngebied, dat zich al door een proces van verdichting, (ver)nieuwbouw en vestiging van winkels met een uniform karakter van dorp naar stad is gaan ontwik kelen; 2de randgebieden rondom het ■winkelkemgebied, de dorpsbebouwing in de luwte met nog (restanten van) de typisch Hilversumse dorpsstructuur; 3de ad hoc-verstedelijking op vervallen plaatsen in de randgebieden. De visie beoogt samen hang en verscheidenheid bij het bewaren van fragmenten van het groeiproces. Voor de dorpse delen met hun verbindingen wordt als strategie aanbevolen: a. herstel van oude bebouwing, van oude straten en hun rooilijnverloop, b. versterking door passende nieuwbouw, c. verbinding door koppeling en samenhang van gebiedjes met oude bebouwing, en een goede en logische overgang naar aangrenzend stadsweefsel. Uitgaande van de kleinschaligheid, rommelig- De Westerheide bij Hilversum. Foto A.A. Dullé. heid en het verborgen groen in de dorpse delen dient door stedenbouw, architectuur en inrich ting een samenhang tussen oud en nieuw te worden verkregen met behoud van verscheiden heid, waardoor herkenbaarheid en vertrouwd heid bewaard blijven. Al is Albertus Perk gemeentelijk gesprekspart ner voor de binnenstad, er blijft niettemin zorg bestaan over plannen voor te hoge bouw en hoogbouw op niet passende plaatsen. En in het gemeentelijk Beleidsplan 1998-2002 is - in strijd met het streekplanprogramma - versnelde bouw van 3000 woningen als taak stelling opgenomen De bestuurscrisis, die al een tijdje in Hilversum woedt - wethouder Flink is afgetreden - zou er toe kunnen leiden, dat de bouw van de woningen over een langere periode wordt uitgesmeerd. In dat geval 'verzuipt' het oude dorp 'op termijn'. Drs.J.Kwantes is planologisch adviseur te Bussum. De besproken brochures zijn nog verkrijgbaar bij de H.H.K. 'Albertus Perk', Van Maerlantiaan 3, 1215 HW Hilversum, tel. 035-6242661 tegen resp. f6,90 en f7,50.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 39