Heemschut actief Boerderij Land lust niet slopen M j j I LjLlp Jargon Vlaami verband oktober 1998 Heemschut 35 Het met sloop bedreigde Dijkjanshuis aan de Peppelendijk in Neede. Sinds bekend is dat de rijksmonumentenstatus is ingediend nemen de vernielingen hand over hand toe. Peppelendijk 4/6 bouwval? Neede 'Niets meer dan een bouwval, waar niets mee te beginnen valt', is een bij heemschutters vertrouwd geluid, doorgaans komend uit de mond van eigenaars met bouwplannen. De bouwval is in dit geval gelegen aan de Peppelendijk 4/6 en resp. sinds 1996 en 1982 aan zijn lot overgelaten. Het complex bestaat uit een gedeeltelijk 18de- eeuwse halle-huis-boerderij met middenlangsdeel, ooit typerend voor Neede. De boerderij vormt een harmonieus geheel met het dichtbij gelegen T-vormige woonhuis. Het is fraai gelegen in een groene omgeving in de nabijheid van havezathe De Kamp, een rijks monument, en de daarnaast gesitueerde boer derij. Bovendien is het onderdeel van het waar devolle kleinschalige enkenlandschap ten zuiden van Neede. Genoeg redenen om het te beschermen. Dat vond ook de monumenten commissie die positief adviseerde tot plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst. Dit echter werd geblokkeerd door de vorige en huidige eigenaar, een mogelijkheid waarvan zij gebruik konden maken omdat de gemeente Neede een vrijwillig plaatsingsbeleid voert. De eigenaar heeft nieuwbouwplannen en de sloop vergunning is binnen; de bouwvergunning is echter ingetrokken. Inmiddels hebben de omwonenden zich gegroepeerd en geprobeerd de 'politiek' van de monumentwaardigheid van het complex en het grote verlies in het landschap te overtuigen. Zij hebben dit kracht bijgezet door een verzoek tot aanwijzing van het complex als rijksmonument in te dienen. Heemschut heeft dot verzoek ondersteund en herhaald. Ook heeft de heer R. Faber als woordvoerder van de omwonenden de gemeente gewezen op de snelle achteruit gang van het complex wegens vandalisme. De vervallen boerderij Landlust te Ouderkerk aan de Amstel. Foto Derk-Jan Gerritsen. Ouderkerk aan de Amstel Door de vorige eigenaar is de vijf eeuwen oude boerderij Landlust aan de Bullewijk in Ouderkerk aan de Amstel altijd keurig onderhouden. Die eigenaar, de veehouder Van Dien, zag zijn inspanning in 1967 bekroond met de voordracht voor de rijksmonumentenlijst, een voordracht, die inmiddels gehonoreerd is met een definitieve plaatsing op die lijst. Hij had er al een nieuw rieten dak op aan laten brengen en heeft de typerende bolle muren verantwoord laten vervangen door nieuwe. Omdat een groot gedeelte van zijn grond door de gemeente werd opgeëist voor woningbouw, was een voortzetting van zijn bedrijf economisch niet meer interessant en moest hij zijn bedrijf eb boerderij verkopen. De nieuwe eigenaar wilde de boerderij afbreken en op die plaats twee woningen, een voor hemzelf en een voor zijn dochter laten bouwen. Volgens hem was de boerderij zo bouwvallig, dat sloop onontkoom baar was. Heemschut en de Rijksdienst Monumentenzorg zijn daar echter niet van overtuigd en verzetten zich tegen het verlenen van een sloopvergunning voor de monumentale boerderij. Die was naar hun mening bij verkoop nog in zeer goede staat als gevolg van het uitstekende onderhoud, gepleegd door de veehouder. Het vermoeden bestaat, dat de koper met een ondeskundige aannemer in zee is gegaan. Vlaams verband Metselverband met in iedere laag afwisse lend strek en kop. In opeenvolgende lagen liggen de koppen juist boven de strekken in de vorige laag. In de 13de en eerste helft 14de eeuw in Vlaanderen en het westelijk deel van Nederland gebruikelijk, later inci denteel. Voorbeeld: Montfoort, de NH kerk 15 de eeüw. Bron: Bouwkundige termen, Haslinghuis enjanse.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 37