Heemschut 31 respecteert alle bouwkundige gegevens en houdt de interieurruimten onveranderd. Het plan refereert ook aan de bestaande in het pand aanwezige aanzetten en de kennis daarover middels onderzoek, tekeningen, gravu res en dergelijke. Het noodzakelijke functionele herstel van het trappenhuis heeft ruim voldoende verwijzin gen. Het aardige van dit plan is dat ook de kelder waar de vleermuizen nu huizen, weer voor dat doel bestemd wordt. We laten hem aan het woord: ik zou van het kasteel zichtbaar willen houden "het verval" niet in bouwkundige zin, maar in visuele zin. Het zichtbaar maken (houden) van al die eeuwen Hoe verder? De stichting Geldersche Kasteelen heeft een groot publiek draagvlak, telt 6.050 begunstigers, en heeft 22 bezittingen waarvan 7 zijn ingericht en te bezichtigen: de Cannenburch, Doorwerth, Rosendael, Zypendaal, Verwolde, Ammersoyen en Hernen. De stichting heeft naam verworven door haar bijzonder zorgvuldige en gewetensvolle restauraties. Ook de huidige waarne mend directeur, dr.J.C. Bierensde Haan is de opvatting toegedaan dat herstel niet mag worden uitgesteld. De kosten daarvan belopen rond de 10,5 miljoen gulden. De berekende subsidie (70% van de subsidiabele kosten) komt op rond de 4,3 miljoen. De stichting heeft uit eigen middelen een voorziening getroffen groot 1.273.500, daartoe in staat gesteld door een particu liere nalatenschap waarbij expliciet is bepaald dat dit bedrag uitsluitend voor de restauratie van Nederhemert mag aangewend worden.17 Dat betekent een deficiet van ruim/4,9 miljoen. Belemmerend om met de restauratie te beginnen is steeds geweest het tekort aan gelden om deze ineens te kunnen aanbeste den, ook nu weer is dat het geval. Nu langer wachten niet meer verantwoord is en er hoe dan ook iets gedaan moet worden valt te overwegen om hier een uitzonde ring te maken en de beschikbare rijkssubsidie aan te wenden voor algeheel casco-herstel. Daarvoor zal de rijksdienst wel toestemming moeten verlenen. Gebeurt dat niet dan valt het ergste te vrezen, want een tekort van 4,9 miljoen is onoverkomelijk. Voor de vorst invalt Wat voor de winter moet gebeuren is het waterdicht en droog maken van het metselwerk. Ook zal, vóór alles Afbeelding 17 De grote zaal gezien vanuit het noorden met doorkijk naar de woontoren. De muurresten halverwege, behoren tot de gedeeltelijk ingestorte muur van de woontoren, waarin zich de muurtrappen bevinden. De steunbeer is recentelijk aangebracht omdat de resterende wand dreigde in te storten de kabels dienen ter verankering van het nooddak. Foto Marco de Nood. oktober 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 33