30 Heemschut Afbeelding 16 Links de ronde of NW toren, waaronder de kerker. Midden stond de in 1966 ingestorte trappentoren. De conclusie van dat beraad was dat zowel de ruïne gedachte als een restauratie op basis van de situatie sedert ca 1781, d.w.z. vóór de bouw van de westvleugel nadere overweging verdienen. Op grond van deze visie vond de architectenkeuze plaats en is restauratiearchi tect Walt er Kramer uit Amersfoort gevraagd een visie op de burcht te ontwikkelen en deze verder uit te werken. Kramer maakt een plan met als uitgangspunt dat wat er staat hersteld moet worden, aangevuld met het functioneel noodzakelijke trappenhuis (zie afbeel ding 9 en 10), een opvatting welke door Renaud onder steund wordt en die ook in overeenstemming is met de doorjhr.dr.C.C.G. Quarlesvan Ufford, voormalig direc teur van de stichting Geldersche Kasteelen, ontwik kelde gedachtengang waar deze spreekt over de histori sche ontwikkeling als richtsnoer voor restauratie.12 Desgevraagd verwijst Renaud naar kasteel Kessel in Limburg (12de/l 3de eeuw) waar te lang gewacht is met consolidering zodat de gewelven stuk gevroren en verloren waren en waarschuwt met klem daarvoor. 'Ook een ruïne behoeft onderhoud, muurwerk zonder dak is een open wonde en gaat er op den duur altijd aan.'11 Prof.drs.H.J. Janssen (kastelenkunde) is deze opvatting van Renaud eveneens toegedaan en blijft er bij dat de bronwaarde van het middeleeuws metselwerk - Vlaams verband, uitgevoerd in verglaasde stenen; gewelven waaronder het in Nederland uitzonderlijke Boheems gewelf- behouden dient te blijven. Daartoe staan verschillende mogelijkheden open: het aanbrengen rond de bebouwing van een staalconstructie met dak en zijwanden, waarmee een museale benadering plaats vindt. Als meer realistisch op die plaats beschouwt hij de benadering van architect Walter Kramer die een sobere restauratie nastreeft. 'Wat voor de vorst invalt moet gebeuren is het pand waterdicht en het metsel werk van de keldergewelven droog maken anders vriest het stuk.'14 Profdr.ir. C.L. Temminck Groll vindt dat de authentieke gegevens maximaal gespaard dienen te worden en kan zich goed vinden in een herstel van datgene wat er nog is - voor het herstel van de traptoren zijn de aanzetten nog zichtbaar aanwezig - en het plaatsen van daken op torens en zalen:dat is door de eeuwen heen voortdurend gedaan.'" Ir.J. Kamphuis is de mening toegedaan dat Nederhemert niet ver genoeg heen is (zie afb.5) om als ruïne te beschouwen en in 'Schoonheid te laten vergaan'.16 Het herstelplan van Walter Kramer oktober 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 32