28 Heemschut oktober 1998 Ie VERDIEPING Afbeelding 6 Situatie voor de brand in 1945. Plattegrond van de eerste verdieping met aan duiding van de doorsneden (Kamphuis p 318). Afbeelding 5 Situatie in 1984. Eerste verdieping. Opmeting van het resterende metselwerk (Kamphuis p 325). Afbeelding 7 Doorsnede C-C'. (Kamphuis p 321). Afbeelding 8 Doorsnede D-D'. (Kamphuis p 321). Duitse bezetter geëvacueerd. De commandant van de daar neergestreken Duitse troepen verblijft veelal op het kasteel dat compleet met kunstschatten moest worden achtergelaten. Bekend is dat door die commandant kunstwerken uit het kasteel zijn verwijderd, die later niet zijn achterhaald. Ook Mussert heeft er toen een bezoek gebracht en de omvangrijke porcelijn collectie meegenomen, later voor een zeer klein deel terugge vonden in het Pausenhuis in Utrecht.7 Van de lotgeval len van de kunstcollectie is weinig bekend. Is deze op 12 januari 1945 verbrand, of voorafgaand geroofd waarna het kasteel in brand is geschoten dan wel gestoken? Bijzonder vermeldenswaard zijn de portretten van Jacob Trip (1659 of'60) en diens echtgenote Margaretha de Geer (1665), geschilderd door Rembrandts leerling NicolaesMaes.8 (zie foto pag. 23) Het is niet bekend wat er mee gebeurd is en het bestaan van verschillende versies van beide portretten bemoeilijkt het zoekwerk. Zo bevindt zich een portret van Margaretha de Geer, gedateerd 1669, in het Dordrechts Museum en is daar te zien met ingang van 11 oktober aanstaande tijdens de grote expositie 'Arent de Gelder', eveneens leerling van Rembrandt wiens werk interessante overeenkom sten vertoont met dat van Nicolaas Maes.'' Consolidering en verval Aan het bijzonder grondige en uitvoerige bouwhisto risch onderzoek van Kamphuis, dat tot het beste in Nederland wordt gerekend, ontlenen we een aantal illustraties bij dit artikel die de bouwperioden helder weergeven. Het verval is snel gegaan. Wat gedurende 600 jaar is opgebouwd is in 5 3 jaar verwoest. Het muur werk is na de brand in 1945 nog in goede staat en er worden dan voorzieningen getroffen ter voorkoming van inwatering en plannen voor herstel gemaakt met uitzondering van de delen die als minder belangrijk worden aangemerkt. Deze zijn in 1959 gesloopt waar onder spijtig genoeg de zeshoekige toren en de west vleugel. Consolideringswerk wordt uitgevoerd in de jaren 1960-62 en in 1967 wordt een noodkap aangebracht. De eetkamer in de Noordvleugel wordt voorzien van een definitieve kap (zie omslagfoto). Desondanks volgen de instortingen elkaar steeds sneller op: de trappentoren (1966, afb 16); schouw en rookkanalen van de eetkamer (1983), delen van de tandlijst keukentoren (1984-85).10 En daarna de schouw en ovens van de keuken in de NO-toren (afb. 14), de noordelijke muur van de woon toren waarvan door het metselen van een steunbeer het belangrijkste deel behouden is gebleven (afb. 17). Nu in 1998 zijn al deze consolideringsinspanningen vrijwel teniet gedaan. Het dak boven de eetkamer lekt, de hemel- waterafvoer van de noodkap boven de zaal mondt rechts treeks uit op het gewelf van de zaalkelder die door en door nat is. De oorzaken moeten gezocht worden in vandalisme en waardoor effectief onderhoud onmoge lijk is. En dat brengt ons bij het probleem dat ook een

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 30