oktober 1998 Heemschut 27 (ook bezit van de stichting en te bezichtigen) en waren via de aangetrouwde Van Randwijck bevriend met de Nassau's. Een tragische dood sterft Lubberts klein zoon: Lubben (II) Turck in 1586. Deze is aanvankelijk, op ca twintigjarige leeftijd, belast met de verdediging van Nederhemert dat van cruciaal belang is als rugdek king voor Heusden. Kort daarop wordt hij gouverneur van Grave (van eminent strategisch belang voor de aanvoer vanuit Duitsland) en geeft deze vesting na ruim drie maanden belegerd te zijn, op 28 mei 1586 over aan de Spaanse troepen. Robert Dudley, graaf van Leicester, die Grave te hulp komt, ziet zijn pogingen hierdoor gefrustreerd en beschouwd de overgave als hoogverraad. Lubbert wordt gearresteerd, door de krijgsraad veroordeeld en staande - het recht van een edelman - onthoofd op 17 juni 1586/ De laatste Torck sterft in 1646. Voornamelijk via vererving in de vrou welijke lijn komt Nederhemert achtereenvolgens in handen van Frederik Hendrik Van RatidwijckOtto Frederik Vittinghoffwiens praalgraf nog het kerkje van Nederhemert siert, Van Lynden, BentinckVan Nagell, Van Kretsmar en tenslotte Van Wassenaer van NederhemertVoor een uitvoerige beschrijving verwijs ik naar de artikelen van Bullinga en Blom waaraan bovenstaande informatie ondermeer is ontleend. De bewoning na 1900 De bouwkundige situatie in de eerste helft van deze eeuw is te zien op de afbeeldingen 6, 7 en 8. Het leven op het kasteel in de 20ste-eeuw was niet eenvoudig. Er was geen elektriciteit, de verlichting bestond uit olie lampen en kaarsen. Het water werd door bedienden met de hand opgepompt vanuit de put in de kelder naar een reservoir op de bovenste verdieping, zodat de slaapvertrekken over stromend water konden beschik ken, een grote luxe! De vertrekken werden gestookt met kachels. Het moet er koud en donker geweest zijn want uiteindelijk betrokken Jacob Constant Baron van Wassetiaer en diens echtgenote Luisa E.M. Crocini in de jaren '30 het tegenoverliggende landhuis en onderhiel den het kasteel met zijn omvangrijke kunstcollectie als een privé-museum waar in de zomer de gasten logeer den en de grote ontvangsten gehouden werden/' Hun zoon Maurits E.L. Baron van Wassenaer heeft er zijn vroege kinderjaren nog gewoond. Op 11 november 1944 wordt het eiland Nederhemert op last van de Afbeelding 14 Keuken- NO-toren. Vensters keuken op de begane grond. Midden de ingestorte rookkanalen. Rechts de ingestorte ovens. Foto's Marco de Nood (dd 18-6-98).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 29