26 Heemschut Afbeelding 15 Interieur 13de-eeuwse woontoren. NW-gevel. De oorspronkelijke muren ca. 1.60-1.80 meter dik, zijn links en rechts te zien. De Heren van Hemen worden al genoemd in het jaar 1088 en resideren op Nederhemert tot rond 1500. Zij zijn nauw gelieerd aan het geslacht De Cock (de Kok). In 1250 komt die naam voor als Gisibeni de Coci, milites (aanvoerder?) de Hemerte.2 Het geslacht De Cock sticht kasteel de Waardenburg. Of deze ook Nederhemert hebben gebouwd is niet bekend.' In 1310 draagt /tfw van Hemen zijn burcht op aan graaf ReinoudII, 'de Zwarte' die vanaf 1339 de titel hertog van Gelre voert. Rond 1332 doet Amold van Hemen dit eveneens. Ook dan weer verschijnt de naam Johan de Cock van Hemen, en Nicki Bullinga vermoedt dat het diens zoon isJohan van Hemen, die in 1379 beleend wordt met het kasteel. Als de laatste Van Hemert (Joost) in 1497 sterft krijgt diens echtgenote, Anna van Flodorp van Karei van Gelre de voogdij over hun dochter Heihvich, maar raakt deze weer kwijt als zij zonder Hertog Karei daarin te kennen huwt met Johan Scheffart (Scheijfen) de Merode een geslacht met vertak kingen in het Brabantse. Daaraan zal niet vreemd geweest zijn het feit dat er grote twisten bestonden tussen het anti-Bourgondische Gelre en het pro- Bourgondische Brabant. Hertog Karei stelde kennelijk geen groot vertrouwen in de positie van De Merode. Dochter Heilwich onderwijl huwt met Lubbert Torck (Turck) van Sinderen, die het kasteel in 1516 herkrijgt. De Toreken behoren in de Gelderse adel niet tot de minsten. Zij bezitten in later tijd kasteel Rosendael oktober 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 28