Expositie Wonen in Arcadië Kasper van Ommen Nederland is rijk aan kastelen en buitenplaatsen. In Nederland zijn honderden van deze monumenten nog in particulier bezit en doen vaak nog dienst als woonstede voor de eigenaren. 22 Heemschut oktober 1998 Wapenzaal Kasteel Heeswijk, ca. 1890. Coll. Kasteel Heeswijk. De Stichting tot Behoud van Particuliere Historische Buitenplaatsen (PHB) zet zich in voor de instandhouding van de verschillende kastelen en monumentale buitenhuizen die als Rijks monument zijn geregistreerd. Zeer recent werden bijvoorbeeld door tussenkomst van de stichting het huis Wester-Amstel en Dekemastate gerestaureerd en zo voor de toekomst behouden. De stichting hanteert een vrij ruime definitie van wat men onder een buitenplaats verstaat, namelijk een eenheid van een historisch landhuis (soms een kasteel) met bijgebouwen, water partijen, tuin en park. Zij beheert dan ook een zeer heterogeen bezit. Dit jaar viert de stichting haar 2 5-jarig bestaan. Het jubileum wordt gevierd met een tentoonstelling in het Noord brabants Museum. De expositie Wonen in Arcadië geeft een beeld van de betekenis en allure van de interieurs van verschillende kastelen en buiten plaatsen. Bijna 400 objecten, afkomstig uit circa 60 verschillende huizen, geven een beeld van dit belangrijk stuk nationaal erfgoed, dat zelden of nooit voor het publiek toegankelijk is. Het particulier wonen in een kasteel of buiten huis brengt zowel lusten als lasten met zich mee. De hoge kosten van onderhoud vragen van de eigenaren of bewoners niet zelden ongewoon hoge offers, die zelfs voor de bewoners van adellijke afkomst niet altijd meer op te brengen zijn. Met instandhouding is evenwel zowel het particuliere als het algemeen belang gediend. De PHB is daarbij een organisatie die door bundeling van krachten en belangen slagvaardig kan optreden. Zij wordt in haar streven financieel bijgestaan door de overheid. Op de tentoon stelling worden kunstwerken en gebruiksvoor werpen getoond die karakteristiek zijn voor het wonen op een kasteel of historische buitenplaats en iets vertellen over het leven van de bewoners. Er zijn a.h.w. interieurs uit de voorwerpen samengesteld die telkens zijn afgestemd op een thema, zoals de jachtkamer, kinderkamer of portrettengalerij. Een ander onderdeel van de opstelling is een videofilm, waarin een aantal bewoners aan het woord komt over de proble matiek rond de hedendaagse bewoning van de kastelen en buitenplaatsen. De zorg voor het exterieur van monumenten is algemeen bekend en het belang ervan wordt door bijna iedereen onderkend. Instanties als de Monumentenwacht onderwerpen de objecten, waarvoor een abonnement is genomen, regel matig aan een nauwlettend onderzoek. Maar ook huizen die niet officieel aangemeld zijn, worden af en toe door de medewerkers van de monumentenwacht bezocht. Een deugdelijk onderhouden exterieur zegt echter weinig of niets over de staat waarin het interieur zich bevindt. Het interieur wordt vaak onttrokken aan de bescherming die het exterieur vanzelf sprekend geniet. Daarom is het verheugend, dat een stichting als de PHB zich ook bekommert om het behoud van het historische interieur van kasteel en buitenhuis. Juist de wisselwerking tussen exterieur en interieur bepaalt het historisch karakter van een monument. Dit neemt echter niet weg dat de particuliere eigenaren de meest aangewezen beheerders zijn van dit erfgoed. Omdat niet alle kastelen in Nederland vrij voor het publiek toegankelijk zijn, wordt door het openstellen van het interieur van de ongeveer 60 geïnventariseerde en beschreven huizen een uniek beeld gepresenteerd van de 'kunstschatten' die gewoonlijk achter imposante muren worden bewaard. In de catalogus die bij de tentoon stelling is verschenen, wordt enerzijds de ontwikkeling van de kastelen en buitenplaatsen door de eeuwen heen geschetst, anderzijds wordt door een thematische behandeling van het interieur een rondgang gemaakt door de verschillende vertrekken van een kasteel of landhuis. Ook komen gebeurtenissen als het bezoek van hooggeplaatste gasten en het ondernemen van een 'Grand Tour' ter sprake. De catalogus is rijk geïllustreerd en bevat afzonderlijke beschrijvingen en afbeeldingen van de bijna 400 kunstvoorwerpen - schilderijen, tekeningen, prenten, beelden, serviezen en historische voorwerpen - op de tentoonstelling. De tentoonstelling is te bezichtigen in het Noordbrabants Museum, Verwersstraat 41, Den Bosch van 26-9-1998 t/m 10-1-1999. Openingstijden dinsdag t/m vrijdag: 10.00- 17.00 uur. Zaterdag, zondag en feestdagen: 12.00-17.00 uur. Op 25 December en op 1 januari is het museum gesloten. Bij de tentoonstelling is bij wijze van catalogus het boek 'Wonen in Arcadië' verschenen bij Waanders Uitgevers. Het boek bevat o.a. bijdragen van R. Baarsen en P. Huys Janssen en kost tijdens de expositie 65,— (Na 11 januari: ƒ85,-).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 24