Heemschut-berichten Nieuwe uitgaven Landelijke excursie succesvol verlopen Heemschut 19 Wanneer we op de spontane reac ties van de deelnemers mogen afgaan, kan de jaarlijkse ledenex cursie van zaterdag 5 september j.1. als geslaagd worden beschouwd. Gevraagd naar hun ervaringen lieten de vier excursieleiders weten vooral positieve geluiden te hebben gehoord. Als die eerste indruk klopt heeft de Provinciale Commissie Utrecht van Heemschut, de orga nisatoren van deze ledendag, zijn doel bereikt. Onze leden een plezierige dag bezorgen; daar is het per slot van rekening allemaal om te doen. De dag ging van start met een gast vrije ontvangst op het Utrechtse Provinciehuis. Na een kort welkomstwoord van de voorzitter van de Provinciale Commissie Utrecht, ir. Nico Krekel, gaf het gedeputeerde Statenlid voor Cultuur, dhr. D. Kok, een korte schets van het Utrechtse monu mentenbeleid. Daarop begaven de tweehonderd deelnemers zich naar de bussen, die hen naar de vier afzonderlijke excursiedoelen brachten. Bus A zette o.l.v. van drs. Armemiek Kylstra van de Nederlandse Kastelenstichting koers naar de Langbroekerwetering, de streek met de grootste 'kasteeldichtheid' van ons land. Daar kon de metamorfose van robuust verdedigingswerk tot riant herenhuis van dichtbij worden bekeken. Bus B deed een aantal markante begraafplaatsen aan, waarbij drs. Dfaiz'wiVfoe.fvanDeTerebinth, kenner van de Nederlandse fune raire cultuur, deskundige uitleg gaf. Ondanks het minder fraaie weer konden de locaties grotendeels droog worden bekeken. Bus C bezocht een aantal impo sante neogotische kerkgebouwen, waarbij drs Casper Staal van Museum Het Catharijneconvent liet zien hoe ook binnen een bepaalde bouwstijl opmerkelijke verschillen kunnen voorkomen. Tenslotte vertrok bus D naar de romantische Vechtstreek, waar ir. Nico Krekel de historische ontstaansgeschiedenis van het landschap en de buitenhuizen weergaf. Boeiend was het contrast tussen middeleeuwse en ultramo derne bouwkunst. Aan het einde van de dag kwamen alle deelnemers weer samen in het middeleeuwse Paushuize, eens eigendom van de enige Nederlandse paus, Adrianus VI. Nu is het de stijl volle ontvangstruimte van de Provincie Utrecht, die ons met drankjes en hapjes feestelijk ontving. Na een kort slotwoord van ir. Nico Mausoleum (IS 19)fam. van Nellesteyn op begraafplaats te Leersum Krekel kwam er een einde aan een bijzonder plezierige dag. Het ontbreekt ons aan ruimte om alle mensen met name te noemen die ons voor en tijdens deze dag zo geweldig hebben geholpen en zo gastvrij hebben ontvangen. Daarom willen we ze lui erbij nog eens enorm bedanken; zonder hen had deze dag niet kunnen plaatsvinden. Krasnapolski Tussen 1990 en 1997 heeft Stads herstel in samenwerking met Grand Hotel Krasnapolski verschillende monumentale panden rondom dit hotel gerestaureerd. De speciale Nieuwsbrief (nr. 39) van de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel N.V. beschrijft de ontstaansgeschiedenis van café, later hotel, Krasnapolski. De Duitser Krasnapolski vestigde zich in 1856 in Amsterdam en ving zijn loopbaan aan bij de winkel van Sinkel. In 1866 pachtte hij het koffiehuis van zijn zwager in de Warmoesstraat en door middel van succesvol zaken doen breidt hij de zaak steeds verder uit. Enorm succes boekte hij met de aanleg van een zomertuin gevolgd door een wintertuin enkele jaren later. De architect G.B. Salm. werd aangetrokken voor de eerste uitbrei dingen. Het huidige hotel, naar ont werp van F. Ebert en J.F. Henkenhaf dateert uit de jaren '80 van de vorige eeuw. Ook na de dood van Krasnapolski in 1912 ging het de onderneming voorspoedig en werd menig pand in de buurt aangekocht. Kraakacties zorgden voor proble men en uiteindelijk leidde de samenwerking met Stadsherstel tot oplossingen en rehabilitatie van de omgeving van het hotel. Het Kras- territorium strekte zich uit tot aan de Oudezijds Voorburgwal. Met de uitgave van het boekje heeft Stads herstel een aardig stukje omgevings geschiedenis te boek gesteld. Leven en ondernemingslust van Krasnapolski en zijn opvolgers is aangenaam leesvoer. Adres: Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel N.N., Amstelveld 10, 1017 JD Amsterdam. Tel. 020)5200075 Bollenschuren In aflevering 5 van Heemschut 1997, (p. 36) werd de noodklok geluid voor behoud van de bollenschuur. Eind juni vond er een symposium plaats en tegelijkertijd verscheen er een informatief boek met prachtige foto's over de bollenstreek. 'Beelden van bollenschuren; Het cultureel erfgoed van de Bloembollenstreek 1850-1940' werd samengesteld door Max Popma, de foto's zijn v-xn Jan- Willem. Guldemond. Het boek is een uitgave van Stichting Museum voor de Bloembollenstreek 'De Zwarte Tulp' in Lisse. De stichting streeft naar behoud van een aantal cultuur historisch waardevolle schuren en zoekt naar herbestemmingsmoge lijkheden, verbetering van het land schap van de Duin- en Bollenstreek en daarop gerichte toeristische routes. Het boek maakt deel uit van het project Bestemmingswijziging oude bollenschuren. Inmiddels zijn er 33 schuren geselecteerd, die representatief zijn voor de streek er waarvoor men gaat zoeken naar creatief hergebruik. Het boek beschrijft de geschiedenis en het ontstaan van de Bollenstreek, de oorsprong van de bolgewassen, bloei en verval van de bollenteelt en de belangrijke plaats van de bollen schuur in dit proces. Te verkrijgen bij het Museum, Grachrweg 2a te Lisse en bij de VW's in de Duin- en Bollenstreek. Lisse, 1998, 112p. ISBN 90 804354 1 4. Prijs f45,- Tuinkunst Inmiddels is al weer het derde 'Nederlandse Jaarboek voor de Geschiedenis van Tuin- en Landschapsarchitectuur' (3; 1997) verschenen, een uitgave van Architectura Natura. In het Jaarboek worden de resultaten van (wetenschappelijke) onderzoeken gepubliceerd, verricht aan de Vrije Universiteit en aan de Landbouwuniversiteit. Ditmaal bevat het o.a. essays over Hendrik vanLunteren (1780-1848), een tijdgenoot van J.D. Zocher. Over Zocher twee bijdragen, waaronder een over het zakelijk talent m.b.t. de ontwikkeling en financiering van het stedelijk groen in Rotterdam. Amsterdam, Architectura i? Natura, 1998. 205p. ISBN90 71570 827 Prijs f 75,— oktober 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 21