Heemschut actief 18 Heemschut oktober 1998 NOORD-HOLLAND Nu het Gerechtsgebouw er nog uit Haarlem Het is vrijwel zeker, dat de geplande schouwburg uit het bestemmingsplan de Appelaar, in de volksmond het gewraakte Enschedé-complex, wordt geschrapt. Dat betekent, dat het gerechtsgebouw beduidend lager kan worden en het zicht op de eeuwenoude Bavokerk op de Grote Markt in Haarlem niet verstoord wordt. Het een en ander is mede het gevolg van het initia tief van Heemschut en de Vereniging Oud-Haarlem de oude schouwburg op het Wilsonsplein op de Rijksmonumentenlijst geplaatst te krijgen. Het resultaat daarvan is tot nu toe, dat deze op de voorlopige monumentenlijst prijkt, zodat sloop in elk geval ook voorlopig voorkomen is. Overigens wordt er inmiddels door de actievoerders onder aanvoering van de Haarlemmer Henk Vijn een plan ontworpen om ook het gerechtsgebouw uit het plan te halen. De argumenten daarvoor, die ook door Heemschut ondersteund worden, zijn velerlei. In de eerste plaats leeft onder de Haarlemse Justitie de vrees, dat een gerechtsgebouw grenzend aan een eveneens gepland hotel een bedreiging zou kunnen vormen voor de veiligheid van de Justitie. Bovendien is de Grote Markt wel centraal in de stad gelegen maar niet optimaal bereikbaar en het is met name de advocatuur, die op dat nadeel gewezen heeft. Het beleid van de gemeente is erop gericht vooral in de avonduren deze locatie wat levendiger te maken en daar levert een gerechts gebouw geen bijdrage aan. Als het gerechtsgebouw uit de plannen verdwijnt kan het bestaande concertgebouw gemoderniseerd worden en extra zalen krijgen voor andere doeleinden als een bioscoop complex, dat toch al uit Brinkman moet verdwijnen en een bijdrage levert aan de uitgaansfunctie van de binnenstad. Haarlem bezit voor een gerechts gebouw een unieke locatie name lijk de oude Ripperdakazerne, die nota bene Rijksmonument is, voldoende ruimte biedt, goed bereikbaar is ook met openbaar vervoer bus, trein, de komende Zuid-Tangent), veel boven grondse parkeermogelijkheden heeft, goed te beveiligen is en in de nabij heid van de Koepel, de Haarlemse strafgevangenis ligt. Alternatief voor havenuitbreiding Medemblik In onze vorige Heemschuteditie maakten we melding van de bezwaren, die onze Vereniging bij het Provinciaal Bestuur heeft gedepo neerd tegen de ingrijpende plan nen in Medemblik om een groot scheepse binnendijkse havenuitbreiding te realiseren. De gevolgen daarvan zouden èn voor de natuurontwikkeling ter plaatse aan de kust èn voor de kleinschalige infrastructuur van de IJsselmeerstad maar ook voor het provinciaal monument de Westfriese Omringdijk in hoge mate bedreigend zijn. Het mede door Heemschut voorgestelde alternatief van een buitendijkse havenaanleg op het grondgebied van de gemeente Wieringermeer in de nabijheid van het gemaal Lely lijkt inmid dels steeds reëler te worden. Overleg tussen beide burgemees ters wijst in die positieve richting. De locatie is even buiten het grondgebied van Medemblik en ook aan het IJsselmeer gelegen en biedt meer ruimte voor uitbrei ding - voor grote charterschepen èn een historische scheepswerf- dan Medemblik zelf mogelijk kan maken. Parkeermogelijkheden zijn daar beduidend groter. Ook scheepswerfjongert, die al enige tijd uit zijn jasje is gegroeid en expansie zocht in Medemblik heeft uiteindelijk in overleg met beide gemeentebesturen een plek gevonden bij de haven De Oude Zeug in de gemeente Wieringermeer. Boerderij uit 1640 bedreigd door de HSL. Foto Leo v.d. Meule. Hoge Snelheids Lijn De HSL ontziet het mooiste deel van he Groene Hart door onder gronds te gaan. Ter hoogte van Hoogmade, gemeente Jacobswoude, komt hij dan weer boven de grond. Juist op dat punt wordt de band breedte niet goed benut en lijken er - met de nog niet definitief vast gestelde breedte van Rijksweg A4 - mogelijkheden te zijn het spoor iets meer westelijk te laten lopen. Als dat gebeurt blijven een fraai stukje kleinschalig landschap en een wel heel erg mooie boerderij uit 1640 gespaard voor vernieti ging. Heemschut Zuid-Holland gaat op zoek naar mogelijkheden en alternatieven. Dordrecht Statenplein Dordrecht Komt het ooit nog goed met het Dordtse Statenplein? De herinrichtings plannen werden door Heemschut al met argwaan bekeken: op zich niet onaardig maar geen enkel verband houdend met de oude stad. Terwijl het plan allerlei vormen van inspraak doorlopen heeft wordt nu ineens een nooit geplande of bediscussieerde toren van 40 meter hoog ingevoegd. Wordt een zwak plan daar beter van? Wat zijn de gevolgen voor het historisch stadssilhouet? Heemschut hekelt in zijn schrijven aan de gemeente het niet door denken van het plan op al zijn gevolgen, het negeren van de historische stad en het doorrede neren in de planvorming op eerder genomen ongelukkige beslissingen. boerderij De Olm Nieuwkoop Heemschut onder steunt initiatiefgroep Behoudt de Olm in Nieuwkoop in zijn pogin gen om boerderij De Olm, een eenvoudig, maar uniek overblijfsel uit Nieuwkoops agrarisch verle den als rijksmonument erkend te krijgen. Een verzoek tot plaatsing op de rijkslijst is inmiddels de deur uit en in behandeling genomen. De groep heeft een plan gepresen teerd om de boerderij - het gaat eigenlijk alleen om de nog reste rende kelder-opkamer - uit te breiden met een eigentijds vorm gegeven paviljoen om haar als restaurant en ontvangstruimte voor het omringende bedrijven terrein te kunnen gaan gebruiken. Heemschut stemt van ganser harte met deze wijze van herbestem ming in. LIMBURG Strijd rond Wolfrath duurt voort Born Op 28 augustus stelde de president van de rechtbank in Maastricht eigenaar B. Paulides van kasteel Wolfrath in Holtum, gemeente Born, in het gelijk. Het bedrijf Inalfa, toeleverancier van autofabrikant NedCar, wil zo snel mogelijk naast de oprijlaan van Wolfrath een fabriekshal bouwen (zie het februari-nummer van Heemschut). Paulides heeft die bouw uitgesteld gekregen zolang er geen besluit is gevallen over de eventuele monumentale status van dit deel van de omgeving van Wolfrath. Inalfa op zijn beurt ging tegen deze opschorting in beroep, maar kreeg van de rechter nul op het rekest. De rechter was niet onder de indruk van Inalfa's argument dat de komst van Inalfa Zie vervolg pag. 23.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 20