Pieter de Ruyter restaureert schilderingen ff ,ZCEEVELS:VAN:D1TJ 'SSYN-VERNlElM MIERDE DIRECTIE! LHEER'.DAViD-'GPA?»j MïENH AVEM E E S7Tfl Leo van der Meule De schilders vinden hem teveel restaurateur, de restaurateurs vinden hem teveel schilder: Pieter de Ruyter uit Delft. Hij onderzoekt, adviseert en restaureert eigenhandig historische beschilderingen zowel in interieurs als aan de buitenzijde van monumenten. Een letterlijk kleurrijk bestaan waarin hoofd en handen worden ingezet om een optimaal resultaat te bereiken. U vindt hem op Restoration 98 in de RAI bij stand 606. 14 Heemschut De aanloop Pieter kwam als jongen van 15 jaar in 1959 in dienst bij het bekende Delftse schildersbedrijf Goudappel. Hij had natuurlijk nog slechts de status van leerling, maar zoals zijn baas al snel zou ontdekken was Pieter er de jongen niet naar om zich daar veel van aan te trekken. We hebben het nog over de tijd waarin bij een gewoon degelijk schildersbedrijf allerlei vaklie den rondliepen die aspecten van het schilders vak beheersten die nu vrijwel uitgestorven lijken. Een van de mensen van Goudappel was in de Delftse Oude Kerk bezig met het oude schilderwerk daar. Pieter, van kindsaf al geïnte resseerd in oude dingen, vroeg of hij er ook heen mocht. Helaas kwam het werk in de Oude Jan voorlopig alleen nog neer op het zoveel mogelijk afbijten van dikke oude verflagen, maar hij was met historie in de weer en daar ging het om. Daarnaast volgde hij in de avon duren opleidingen en cursussen om zijn kunst zinnige en theoretische basis te verbreden. Later, op een rondgang door zijn atelier, toont hij een flinke verzameling boeken en naslag werken over het bouwen, schilderen en kleur gebruik in vroeger tijd. 'Als ik alleen maar schilder was geweest had ik het nooit volgehou den', vertelt hij verder. Als zijn baas geen werk aan een monument met bijbehorend onderzoek had, knokte Pieter zich door perioden van onderhouds-schilderwerk in de renovatiebouw heen. Handwerker èn onderzoeker Er gebeurde in de periode na 1970 echter nog iets, dat van doorslaggevend belang zou zijn voor het verloop van zijn carrière: hij ontmoette de 'grote namen' uit de monumentenzorg. Rudy Meischketoen directeur bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, bijvoorbeeld, maar ook de toenmalige monumentenman en bouw- historicus van de Rijksgebouwendienst ing. Godeau. Zij stimuleerden hem om aan het onderzoek een ruimere plaats in zijn werk te geven. Dat was niet tegen dovemansoren gezegd en tot op heden begint eigenlijk iedere opknap beurt met onderzoek. Kijken... Pieter vertrouwt Gevelsteen met vat op het Stadsboterhuis te Delft. Foto's Pieter de Ruyter. oktober 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 16