oktober 1998 Heemschut 13 'Kwaliteitsbeleid stadsgezicht Thorn, 1996- 2000' dan ook niet. Wel over de dreiging van een toeristische 'overdruk' die van Groeskamp uitgaat. Zowel een toename van het autover keer, met de bijbehorende parkeerproblema- tiek, als de mogelijkheid dat een groei van de specifieke toeristische consumptie het karakter en de omvang van het winkelaanbod dreigt te veranderen, baarden de commissie zorgen. Aan burgemeester Theo Rongen de vraag hoe de gemeente op deze bevindingen heeft gereageerd. Een binnenkort te verschijnen 'Kwaliteitsnota' en een daaraan gekoppeld gewijzigd bestem mingsplan zullen volgens de burgemeester zowel de verkeerscirculatie in goede banen leiden als het gemeentebestuur de best moge lijke instrumenten verschaffen om de kwaliteit van het toeristisch produkt Thom op het hoogste peil te houden. Een in het leven te roepen branche-selectiecommissie en een zeer restric tief reclame- en terrassenbeleid zullen enkele middelen zijn om dit te bewerkstelligen. Rongen vreest echter niet dat door de komst van Groeskamp Thorn überhaupt overspoeld zal worden met toeristen in zwembroek- en bikini-outfit. Wat Thorn te bieden heeft, is immers niet aantrekkelijk voor dit publiek. Toeristische overdruk? De nieuwste ontwikkeling op toeristisch gebied is het voornemen om rond de in het zuidelijk buitengebied gelegen hoeven de Kleine en Grote Hegge een modeltuinencomplex aan De Abdijkerk: 'spil van het beschermd stadsgezicht'. Foto B.Rekker. te leggen. Hoe verantwoord dit plan ook zal worden uitgevoerd, het betekent toch een verstoring van het eeuwenoude open land schap, en bovendien een aantasting van het beschermd stadsgezicht. En daarbij komt nog dat de zojuist geschetste problemen van een groeiende toeristische belasting er met de aanleg van het tuinencomplex niet minder op zullen worden. Temeer daar met deze realise ring de buffer die er tussen de oude kern en Groeskamp ligt, weg zou kunnen vallen en het één groot geheel lijkt te gaan worden. Wordt er eigenlijk niet teveel van Thorn gevergd, over vraagt het stadje zichzelf niet? Rongen bekent dat de aanleg van de tuinen met de bijbehorende, zij het kleine, infrastructurele aanpassingen een zekere aantasting betekenen. Aan de andere kant valt deze bestemming te prefereren boven de bouw van een hotel rond de Grote Hegge, zoals dat in eerste instantie gepland was, en waarvoor het bestemmingsplan zelfs gewijzigd was. Bovendien had het land schap met het gegraven grindgat reeds een behoorlijke knauw gekregen. Dit erkent ook de Rijksdienst voor Monumentenzorg, die vooral tegen de compartimentering van het landschap rond de Grote Hegge bezwaar heeft. Rongen zegt dat hij de argumenten van de rijksdienst serieus neemt en waar mogelijk ook mee wil laten wegen, maar ook dat de uitvoering van het plan er niet door zal worden bepaald. De burgemeester vreest ook niet dat de buffer tussen Groeskamp en de oude kern wegvalt, want slechts een smal paadje zal Groeskamp en de Hegge-tuinen verbinden en bovendien blijft er een behoorlijk stuk open landschap gehand haafd. Verder is Rongen van mening dat de aard van de Hegge-tuinen, die op termijn honderdduizend bezoekers hopen te ontvan- Kasteelhoeve De Grote Hegge. gen, perfect aansluit op de kwaliteit van het bestaande toeristische aanbod. Geen museumstadje Al met al beseft Rongen terdege dat kansen ook bedreigingen inhouden, en dat het aan de poli tiek verantwoordelijken is om de instrumenten te creëren om de ontwikkelingen in goede banen te leiden. Waar volgens de burgemeester echter meer gevaar in schuilt, is een indirect negatieve consequentie van de status van beschermd stadsgezicht, namelijk dat Thorn een planologisch keurslijf aangemeten heeft gekregen. Er mag absoluut, afgezien van een beperkte 'inbreiding', niet gebouwd worden in het plaatsje. Er kan dus ook niet voor de eigen bevolking, lees jeugd, gebouwd worden. Vergrijzing en verdringing door kapitaalkrach tigen van buiten de gemeente dreigen de leef baarheid van het stadje aan te tasten. Tot nu toe zorgen met name de twee fameuze en elkaar beconcurrerende harmonieorkesten, die bekend staan als de Bokken en de Geiten, voor het nodige leven in de brouwerij. Maar als deze orkesten niet in het stadje zelf geworteld blijven, wordt ook deze roem vergankelijk. Rongen pleit derhalve voor meer flexibiliteit binnen de regelgeving en voor een beslissings bevoegdheid over de toewijzing van woning bouw op een lager niveau, bijvoorbeeld door het Middenlimburgs gewest. Want hoeveel Thorn ook aan het toerisme te danken heeft en te danken zal hebben, het mag niet verworden tot enkel een museumstadje. drs. F.E.R. Hovens is PR-medewerker van Heemschut Limburg.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 15