De toekomst van Thorn: noblesse obligera Zaterdag 5 september vierde de gemeente Thorn met een prelude op de Open Monumentendag het feit dat haar vijfentwintig jaar geleden de status van beschermd stadsgezicht werd toegekend. Mede dankzij de aan deze status gekoppelde subsidies heeft het stadje zijn roemrijke verleden op monumentale wijze weten te behouden. De Bond Heemschut is nieuwsgierig naar wat de toekomst brengt. Frank Hovens 12 Heemschut oktober 1998 'De;<3Bote:hegsÉ," Binnenplaats van Kasteelhoeve De Grote Hegge. Voor de Franse Tijd was Thorn een vorsten dommetje binnen het Heilige Roomse Rijk dat geregeerd werd door de abdis van een adellijk stift. Het predikaat beschermd stadsgezicht is feitelijk dus niet correct, maar de fysionomie van Thorn rechtvaardigt alleszins deze benaming. Reeds in de jaren '50 en '60 waren bewoners en bestuurders van Thorn ervan overtuigd dat ze in een bijzonder plaatsje met toeristische potentie woonden. Toch dreigde in die jaren, onder meer door leegloop, het verval. Toen in 1971 ten zuiden van het Witte Stadje begonnen werd met het graven van het zoveelste Middenlimburgse grindgat, werd die dreiging nog meer gevoeld. Het was duidelijk dat zonder een forse subsidiestroom de slechts enkele duizenden zielen tellende gemeente een sombere toekomst wachtte. De toekenning van de status van beschermd stadsgezicht, waarbij naast de bebouwde kern ook het zuidelijk gelegen buitengebied werd meegenomen, was met andere woorden een noodzakelijkheid. En het sinds 1973 verstrekte geld is goed besteed, want Thorn ligt er heden ten dage met haar 106 rijksmonumenten binnen een straal van 200 meter rond de abdijkerk erg mooi bij, té mooi volgens sommigen, maar dit terzijde. Wat ons op dit moment meer interesseert, is de vraag welke ontwikkelingen Thorn de komende vijf entwintig jaar te wachten staan. Kansen of bedreigingen? Thorn heeft haar schoonheid altijd op een intieme manier prijsgegeven. De Thornenaren vonden dat ze het aan hun verleden verplicht waren - 'noblesse oblige' - om de toeristische potentie op een serene en kleinschalige wijze te benutten. Men is altijd als de dood geweest voor het zogenaamde Valkenburg-effect. Hierbij dient te worden aangetekend dat deze term binnenkort op Valkenburg zelf wellicht ook niet meer van toepassing is. Blijft Thorn aan deze formule vasthouden? Enige twijfel hierover wordt gevoed door enkele plannen om tot een toeristische functie versterking en produktvernieuwing te komen, zoals dat in ambtelijk jargon heet. Het valt de gemeente moeilijk kwalijk te nemen dat ze aan het geslagen grindgat de komst van het 'aqua terra project Groeskamp' met 300 recreatiewoningen stimuleert. Hierover hoor je de monumentencommissie in haar nota

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 14