9 A Heemschut 11 Plafond achterste voorzaal Herengracht 168 met schildering van lacob de Wit en Isaac de Moucheron (tafereel met Bacchus). kijkt, is qua perspectief niet zo best, maar daarom juist zo leuk. Het is een trompe-Poeil, letterlijk 'misleiding van het oog'. Het huis ging na het vertrek van de Bartolotti's in 1689 menig keer in andere handen over en werd gesplitst. Van het oorspronkelijk interieur is derhalve weinig bewaard. De Vereniging Hendrick de Keyser kreeg het rechter gedeelte nr 170) in 1924 en het linker gedeelte (nr 172) in 1971 in bezit. Restauraties vonden plaats en diverse bedrijven hielden er kantoor. Toneelmuseum Hoe kwam het theaterinstituut aan de Herengracht terecht? Begonnen in één pand, bezit het nu vijf monumentale panden op een rij. Daar is een hele geschiedenis aan vooraf gegaan. In 1925 werd door de voorzitter van het Nederlandsch Toneelverbond, jonkheer A. W.G. van Riemsdijk de Vereniging het Toneelmuseum opgericht. Aanleiding was de dood van de gepassioneerde toneelverzamelaar A.Th. Hartkamp en het bericht dat zijn uitge breide collectie ter veiling zou worden aange boden. Het Toneelmuseum in oprichting wist nog net op tijd de collectie in z'n geheel te verwerven. Met het vinden van een geschikt onderkomen ging het echter minder voortva rend. De collectie verhuisde van de ene zolder naar de andere kelder en vice versa. Door schenkingen en legaten groeide de collectie gestaag. Vanaf midden jaren '50 kwam het museum in aanmerking voor subsidie en kreeg de gemeente eindelijk oog voor de collectie. Na een grondige restauratie betrok het Museum in 1960 Herengracht 168. Tal van instellingen die met de theaterwereld te maken hebben voegden zich bij het museum, totdat in 1992 alle verschillende instellingen zich voor taan onder één en dezelfde naam presenteer den: Theater Instituut Nederland. Gelukkig kon in de directe omgeving van het Museum met huur en aankoop het nijpend ruimtegebrek opgelost worden. Onder leiding van de bekende restauratiearchi tect J. van Stigt hebben recent een grote restau ratie en ingrijpende renovatie plaats gevonden. Met het verwijderen van een balklaag in één van de kappen is Van Stigt er zelfs in geslaagd het zo verlangde auditorium te creëren. Achter de vijf monumentale gevels heeft het Theater Instituut Nederland behalve de bijna theatrale expositieruimtes voorlopig voldoende ruimte. *zie de omslag van Heemschut van april van dit jaar, waarop dit timpaan is afgebeeld. Literatuur Gegevens voor dit artikel zijn behalve uit een aantal naslagwerken zoals beschrijving van het bezit van de Vereniging Hendrick de Keyser en de monografie over Vingboons, ontleend aan een manuscript 'Theater in de bocht' van de hand van Ben Speet. Bij gebrek aan voldoende fondsen is het boekje helaas nog niet uitgege ven. Mocht U ideeën hieromtrent hebben dan kunt U zich melden bij het Theaterinstituut. Op pag. 21 staan de exacte gegevens van Muzikaal Monument in het Theater Instiuut Nederland aan de Herengracht 168 te Amsterdam. Hieraan kunnen max. 100 mensen deelnemen. Het theater museum is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 11.00-17.00 uur. Zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur. Deze fraaie panden zijn dus regelmatig opengesteld. oktober 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 13