Groeten uit Wijngaarden Leo van der Meule Het zal niet vaak voorkomen dat twee inwoners van dezelfde regio kort na elkaar lid van Heemschut worden en meteen een reddingsactie voor een onbeschermd monument ondernemen. Dick Kanters en Cees Bongers wisten evenwel de familie Van der Vlist te overtuigen van de waarde van de grote houten schuur naast hun woonhuis, pal naast het kerkje van Wijngaarden. 8 Heemschut oktober 1998 Overzicht dorpskern met links het huis van de familie Van der Vlist, de schuur en het kerkje. Foto L. van der Meule. De dorpskern van Wijngaarden, onderdeel uitmakend van de gemeente Graafstroom in de Alblasserwaard, bestaat uit hooguit tien huizen en een kerkje. Opvallend is het echter dat de historische bebouwing nog vrijwel volledig intact is. De tijd lijkt hier te hebben stilgestaan. Wat verder in het oog springt is de hoge waarde van het geheel, zoals in veel van deze gevallen meer dan de som der delen. Een aantal beschei den vormgegeven boerderijen en woonhuizen met letterlijk in het midden de kerk - het toren tje parmantig omhoogpriemend en al van veraf zichtbaar - maken de kern van Wijngaarden tot een 'plaatje', een driedimensionale ansichtkaart voor fijnproevers. Het lage witte langshuis, met de nok evenwijdig aan de straat, van de familie Van der Vlist is zich zijn hoge leeftijd bewust. 'Eeuwenoud' lezen we in sierlijke letters op de gewitte gevel. Er hangt geen grote architecten- naam aan, en het lijkt helemaal niet zo verwon derlijk dat in eerste instantie inventariseerders en registreerders van monumenten hieraan voorbij zijn gegaan. Anderzijds zal het iedereen met een meer stedenbouwkundige kijk op monumenten zorg toch verbazen dat hier niet langer bij is stil gestaan. Achter het woonhuis staat, weliswaar los daarvan, een grote gitzwarte schuur. Zoals een Alblasserwaardse boerenschuur behoort te zijn: met riet gedekt, voorzien van afgeschuinde wolfseinden, gepotdekseld in kloeke delen en met luiken om het hooi doorheen te steken. Ruw, stoer op het onvriendelijke af. En dan nog weer net iets hoger de kerkkap met de vingerwijzing Gods, het torentje. Die drie gebouwen, met de kopse gevels iets terugliggend ten opzichte van elkaar, ieder in een geheel eigen kleurstelling en mate riaal opgetrokken, vormen met die getrapt oplopende nokken werkelijk een bijzonder fraai geheel van hoge historisch stedenbouwkundige waarde. In het tijdperk van kortstondige emoties en zucht naar opwinding lijkt zelfs op dit drietal het woord 'spannend' van toepassing. Dreiging afgewend Donkere wolken pakten zich samen boven dit schilderachtig geheel. Met name de grote schuur liep gevaar te worden gesloopt en nog om een heel begrijpelijke reden ook. De zoon des huizes wil op zichzelf gaan wonen maar in verband met zijn werk in het boerenbedrijf wel zo dichtbij mogelijk. De oplossing leek snel gevonden door de schuur te slopen en een nieuw huis op de vrijgekomen plek te bouwen. Dat vond Dick Kanters, goed thuis in Alblasserwaard via zijn werk voor het Hoogheemraadschap zonde. Samen met architect Cees Bongers, beiden kersvers lid van Heemschut, stapte hij op de familie Van der Vlist af. In het gesprek dat volgde wisten beide heren de familie warm te krijgen voor een plan om juist in de schuur een fraaie woning voor Van der Vlist jr onder te brengen. Het houtskelet van de schuur is stevig genoeg en verkeert in redelijke tot goede staat. Ruimte biedt de schuur in overvloed, dus het inbrengen van allerlei modern wooncomfort hoeft ook geen enkel probleem op te leveren. Op de ankerbalken laat zich met gemak een verdie pingsvloer leggen en tussen de stijlen kunnen op vrijwel elk denkbare plek tussenwanden worden geplaatst. Ontwerp-uitdaging Probleem en uitdaging tegelijk is de licht- en luchttoetreding. Op verschillende plaatsen zal de gepotdekselde buitenhuid moeten worden opengewerkt en er zullen flinke ramen in moeten worden aangebracht. Hierbij loopt zo'n oude schuur al gauw de kans zijn karakter als ruige bonk te verliezen. Worden de ramen te fijn, te popperig ingedeeld dan wordt het allemaal te lief, te aardig. De ontwerpuitdaging is hier gelegen in het feit dat buitenwaarts het ongenaakbare karakter zo veel mogelijk intact blijft terwijl men bij binnenkomst in een licht en naar de buiten wereld gastvrij huis terecht komt. Het uitzicht is naar alle kanten de moeite waard en de spanning tussen de beleving van de buiten kant en het interieur wordt hier behoorlijk opgevoerd. In financiële zin is het project voorlopig nog zelfdragend. Herbestemming en herinrichting van de schuur laten zich met de middelen zoals gereserveerd voor de afgeblazen nieuwbouw goed bekostigen. Toch zou het als blijk van waardering van gemeentewege en provincie op zijn plaats zijn als de eigenaar niet alleen voor de gevolgen van deze voor de gemeenschap zo heilzame beslissing zou hoeven op te draaien. drs. L. van der Meule, PR-mederwerkervan Heemschut Zuid-Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 10