22 Heemschut Ingendael of een bezoek aan een grotwoning en een wandeling door het gangenstelsel. Comfortabel schoeisel wordt aanbevolen. 16.00 uur: Drankje. De kosten die verbonden zijn aan de deelname bedragen 55,- p.p. Opgave voor deelname kan uitsluitend geschieden door over making van dit bedrag op Postrekeningnummer 563 5950 t.n.v. ir. P.J.A. Bongaerts te Roermond, onder vermelding van 'Excursie Limburg'. De aanmel ding sluit op 30 september 1998. Het maximum aantal deelnemers is vastgesteld op 7 5 Meer informatie bij Frank Hovens (043-3257533), of Lee Vos (043- 4551517). Excursie Zuid-Holland Zoals aangekondigd in het juni- nuinmer organiseert de commissie Zuid-Holland op zaterdag 17 oktober zijn jaarlijkse excursie. Deelnemers kunnen op de bus stappen op het station Leiden CS tussen 9.45 en 10 uur. Vandaar gaat het naar Warmond waar we pauzeren en de interessante dorps kern bezichtigen. De ruïne van de grafelijke abdij van Warmond en de kapel van het klooster Mariënhaven vormen hier enkele hoogtepunten. De lunch wordt gebruikt in Sassenheim waarna de ruïne van het slot Teilingen wordt bezocht, waar ooit Jacoba van Beieren gevan gen zat, en de 1 lde-eeuwse dorps kerk, één van de oudste kerken in het westen van ons land. Als de tijd het toelaat, kan men ook nog de rest van het dorp bezichtigen. Heemschuts bemoeienis met de dorpsvernieuwing kan ter plekke worden toegelicht. Vanaf Sassenheim gaat het naar het streekmuseum De Zwarte Tulp in Lisse, waar een rondlei ding is, die de eigen waarnemin gen in een passend kader zal plaat sen. We sluiten de dag afin opnieuw een kasteel, geen ruïne, maar de fraai gerestaureerde woontoren Dever, waar men met een rondleiding mee kan maar ook met aperitief in de hand zelf het gebouw kan bezichtigen. Via een cultuurhistorisch interessante route wordt dan omstreeks 17.15 de terugtocht naar station Leiden aanvaard, alwaar aankomst rond 18.00 uur. De kosten van deelname bedragen inclusief consumpties, toegang e.d. 75,-per deelnemer, over te maken op bankrek. nr. 35 72 160 67 Excursie Brabant De Meierij van Den Bosch en het kwartier Kempenland staan centraal op de excursie van de Provinciale Commissie Noord- Brabant, die op zaterdag 24 oktober wordt gehouden. De organisatie is in handen van Herman Strijbos, oud-TAvan Heemschut en kenner-bij-uitstek van het Brabants landschap en zijn monumenten. Deelnemers aan de excursie wordt verzocht paspoort, identiteitskaart of rijbewijs mee te nemen om zich desgevraagd te kunnen legitime ren in België. Strijbos trekt namelijk bij zijn woonplaats Eersel even de grens over: naar de 12de-eeuwse Abdij van Postel, waar de paters norbertijnen zetelen, die in de loop van de eeuwen een belang rijke rol hebben gespeeld in het huidige Noord-Brabant. Verder gaat het via de Cartierheide, de monumentale markt van Eersel (één van de Acht Zalighedenen het middeleeuwse kerkje van Middelbeers naar Sint-Oedenrode. Deze fraaie gemeente is het cen trum geweest van een graafschap, dat alleen maar op papier heeft be staan. Het werd niet gerealiseerd, omdat het niet paste in de politiek van de Hertogen van Brabant. Na de middag wordt er een wandeling gemaakt door het buitengebied van Sint-Oedenrode met zijn Dommeldal. Strijbos geeft tijdens de bustocht deskun dige toelichting; in Sint- Oedenrode vertellen plaatselijke deskundigen wat er zoal te zien is. De bus vertrekt op 24 oktober 's-morgens om 10.00 uur vanaf het NS-station in Eindhoven en is daar om 17.00 uur weer terug. Deelnemers kunnen zich tot 24 september aanmelden door 55,— (per persoon) over te maken op giro 1745327 ten name van H.H.M.Strijbos te Eersel onder vermelding van 'Excursie Heemschut'. Excursie Zeeland Op zaterdag 29 augustus organi seert de Provinciale Commissie Zeeland een excursie naar Schouwen-Duiveland. Tijdens deze dag wordt speciale aandacht besteed aan de verschillende dorpstypen op dit mooie voorma lige Zeeuwse eiland. De excursie begint om 10.30 uur met een ontvangst door het gemeentebe stuur van Schouwen-Duiveland, in het historische gemeentehuis aan de Meelstraat in Zierikzee. Hier, in deze prachtige omgeving, zal Aad de Klerk, lid van de Provinciale Commissie van Heemschut en een groot kenner van de Zeeuwse dorpstypen, een inleiding houden over de karakteristieke dorpstypen in Zeeland en die op Schouwen- Duiveland in het bijzonder. Dan volgt per bus een rondrit over het eiland, waarbij in de eerste plaats het ringdorp Dreischor met zijn unieke door een grach t omgeven kerkring zal worden bezocht. Vervolgens gaat de tocht naar Noordgouwe, een dorp met een minstens even interessante kerk ring. Hier zal de lunch worden gebruikt, waarna de tocht via Brouwershaven en een aantal zeer oude Schouwse kleine dorpen, zoals Brijdorpe, Looperskapelle en Noordwelle zal worden voortge zet in de richting van de bekende Schouwse Westhoek, zeer in trek als familie-vakantieoord. Bij het middeleeuwse kasteel Haamstede zal nog een keer halt worden gehouden. Daarna keert de bus terug naar Zierikzee, waar om ongeveer 17.00 uur de excursie zal worden beëindigd. De kosten verbonden aan deel name bedragen inclusief lunch ƒ35,- per persoon. Opgave voor deelname uitsluitend door over making van de deelnemerskosten op postbankrekening 6572677 t.n.v. G.H. Wildeboer te Goes. De aanmeldingstermijn sluit op 18 augustus. Na aanmelding ontvangt u een deelname-bevesti ging en een plattegrond van Zierikzee met gegevens over parkeergelegenheden aldaar. Voor nog meer informatie kunt u bellen met de heer G.H. Wildeboer, tel. 0113 250042. Excursie naar Rolde Op zaterdag 3 oktober organiseert Heemschut Drenthe een excursie naar het interessante oude Drentse dorp Rolde waar alle leden van Heemschut aan kunnen deelne men. De excursie begint om kwart over tien en duurt tot ongeveer half vier. Er staan onder andere een bezoek aan de bekende romaanse kerk en een wandeling door de historische omgeving met zijn Balloërkuil en twee hunebed den op het programma. Rolde was in de Middeleeuwen een van de zes hoofddorpen van Drenthe. Regelmatig vergaderden de Drentse bestuurderen in de grote dorpskerk, terwijl in de Balloërkuil indertijd in de open lucht het Drentse recht gesproken werd. Hoe belangrijk Rolde vroeger was, moge onder andere blijken uit het feit dat nog geen 200 jaar geleden hoofdstad Assen bij Rolde hoorde... 's Ochtends zullen de deelnemers aan de excursie in een café-restau rant enkele inleidingen krijgen over de geschiedenis van het dorp, onder andere door Wini Houtman, Rolde-kenner bij uitstek. Na de lunch worden in twee of meer groepen het dorp en zijn omge ving bezocht. De kosten van de excursie naar Rolde bedragen f 25,00 (inclusief lunch). U kunt zich tot 26 september opgeven bij het secretariaat, van Heemschut Drenthe, Van der Feltzpark 7, 9401 HM Assen. Telefonisch aanmelden kan ook: (0592) 31 40 55. Rolde is vanaf het NS-station Assen goed met het openbaar vervoer te bereiken, onder andere met VEONN-lijn 24. Ook kunt u met een treintaxi naar Rolde komen. Nog meer excursies in Groningen Op zaterdag 5 september organi seert het Veenkoloniaal Museum in Veendam een landschapsreis langs de zichtbare sporen die groot-i ndustrieel Willem Alben Scholten (1819 - 1892) in het Groninger en Drentse landschap achterliet (fabrieken, woningen, parken, gedenktekens enz.). augustus 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 24