Heemschut nieuws ACTIEF 18 ■HSE3SE9H juni 1998 wat hij wilde bereiken: Heemschut van zijn stoffig imago ontdoen, het werk van Heemschut decentraliseren met voor elke provinciale commissie een eigen budget en de vereniging meer aan de weg laten timmeren. Ook was hij overtuigd van de primaire taak van Heemschut: het beschermingswerk. Om dat in stand te houden was versterking van de financiële basis van Heemschut nodig en dus moesten er meer leden komen. In dat verband ijverde hij voor het samengaan met de VOM en vefraaiing van het tijdschrift. Veel leden waren bevreesd voor het teloorgaan van de oorspronkelijke doelstel ling van Heemschut. Misschien was er nog wel meer overleg nodig geweest. Jan zette halsstar rig door en wilde pas aftreden als het samen gaan was geregeld zou zijn. Zelf zou ik het in zijn plaats misschien wel eens zat zijn geweest", aldus mevr.Günther. Zij prees Ernst Dienaar om zijn zeer gedegen en deskundige aanpak als voorzitter van het College van Technisch Adviseurs. Ernst heeft Mr. E. Dienaar in 1995 bij de uitreiking van het december-nummer van Heemschut. een groot juridisch inzicht, een scherp analy tisch vermogen en zet de puntjes op de i. Hij was en is zeer begaan met de bewaking van het cultureel erfgoed en kan dat als voorzitter van de PC Amsterdam en algemeen bestuurslid blijven bewijzen. Het was jammer, dat Ernst zelf wegens ziekte niet bij de toekenning van het eerbewijs aanwezig kon zijn. Uitdaging Franssen benadrukte op deze goed bezochte ledenvergadering, dat de VOM uiteindelijk unaniem had ingestemd met het samengaan met Heemschut maar wel onder de uitdrukke lijke voorwaarde, dat de doelstelling van de VOM volledig herkenbaar zou moeten zijn. "Ik deed daar toen de toezegging, dat dit van ons allen nog veel inspanning vraagt en dat is een grote uitdaging." Franssen herinnerde eraan, dat hij bij zijn aantreden in 1997 een gedesoriënteerde vereni ging aantrof. Men verschilde van mening of de aanpak van het werk primair centraal dan wel decentraal zou moeten gebeuren. En over de vraag of de vereniging casuïstisch te werk zou moeten gaan dan wel vooral opvattingen ten beste zou moeten geven. Die vragen intrigeer den hem. Ook de werkplek en rechtspositie van het personeel hadden zijn aandacht gevraagd en in de nota's 'Heemschut anders' en 'verder' bepleitte hij vurig de weg van de decentralisa tie. Uiteindelijk ging het hem om het bescher mingswerk maar Heemschut moet zich ook duidelijk manifesteren via het steunpuntennet werk en de PR-medewerkers, die er mede door zijn toedoen kwamen. Graag had Jan Franssen nog een Plan van actie voor het implementeren van de nieuwe pubheks- functie van Heemschut willen opzetten want er moeten nog beslissende stappen genomen worden om Heemschut aan een groot publiek te binden. Een beetje teleurgesteld toonde Franssen zich over "het gebrek aan openheid bij Heemschut." Een kritische reflectie op de verenigingsstruc tuur is op zijn plaats. De leden van de provin ciale commissies worden via coöptatie gerecru- teerd. Tekort kleiner Penningmeester mevr. A.J. Le Coultre kon verheugd meedelen, dat ondanks het roerige jaar van het samengaan "we dichtbij de begro ting zijn gebleven; het tekort was dit jaar iets geringer dan vorig jaar, we zijn op de goede weg. Aan het eind van het jaar zal blijken hoeveel het overnemen van de VOM-activitei- ten ons extra heeft gekost." Ingenomen was zij met de groei van het aantal leden van tot nu toe 3 3 00, mede dankzij het samengaan met de VOM. En dat terwijl het effect van het laatste tijdschrift, dat ook naar de vroegere VOM-leden ging, nog niet is uitge werkt. Ze stelde voor de hoogte van de contributie pas in het najaar vast te stellen als alle effecten duidelijk zijn. De contributie zal zeker niet hoger worden dan de huidige. Het hangt ook af van het komende meerjarenplan voor de nieuwe publieksfunctie, dat gaat komen. In de vergadering klonk bij een enkeling ook wat teleurstelling door over de groei van het ledental. Die had groter kunnen zijn, vond Ton Gijsbers. Herkennen de overgegane leden zich wel voldoende in het tijdschrift? Lezersonderzoek zal dat duidelijk moeten maken was de reactie van mevr. Le Coultre. GRONINGEN Grafmonumenten Menterivolde Ondanks de oproe pen van de Stichting Oude Groninger Kerken, Vereniging Stad Lande en Heemschut, gebeurt er nog niet veel aan de verwaarloosde graftnonumenten op de kerkhoven van Meeden, Muntendam, Noord- en Zuid broek. Heemschut adviseert het gemeentebestuur van Menterwolde de grafmonumenten te laten inventariseren en dan een selectie te maken van de exemplaren, daarbij lettend op stijl, materiaal en uniciteit. Heemschut verwijst hiervoor naar de landelijke Vereniging De Terebinth (tel. 033-4653380), die zich bezig houdt met behoud en verbetering van de zorg rond dood en rustplaats. Sluis niet moderniseren Winsum Heemschut blijft van mening dat er beter een nieuwe schutsluis ten westen van Winsum gebouwd kan worden, dan het oorspronkelijke 15de-eeuwse slui- zencomplex bij Schaphalsterzijl aan te passen voor modern gebruik. Maar nu de gemeenteraad van Winsum besloten heeft toch de plek van de oude sluizen te willen gebruiken, tevens voor de oprich ting van een gemaalgebouw, vraagt Heemschut het gemeentebestuur geen monumentenwijzigingsver- gunning te verlenen, zolang er nog bezwaren zijn tegen het ontwerp van Waterschap Noorderzijlvest. Heemschut komt met alternatie ven die de schade aan het cultureel erfgoed zo laag mogelijk houden. Behalve technische waterstaatkun dige verbeteringen aan het ontwerp van het Waterschap (de plannen van Heemschut zijn ook nog eens veel goedkoper!), geeft Heemschut aan hoe het nieuwe gemaal beter ingepast kan worden in de historische omgeving. Aanleg kwekerij uitgesteld Leek Het aanleggen van de bonsaiboompjes-kwekerij in Midwolde wordt voorlopig uitge steld. Dat is het gevolg van de uitspraak van de bestuursrechter in een kort geding dat een buurman van de geplande kwekerij aanspande tegen de gemeente Leek. De buurman kreeg hierdoor schot in een zaak, die voor de dorps vereniging en voor Heemschut al bijna verloren leek. De kwekerij zou het beschermde landschap ter plekke aantasten en niet in over eenstemming zijn met de inhoud van het bestemmingsplan. De

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 20