juni 1998 Heemschut 15 het huis een grote beurt gegeven, met 70% subsidie van het Rijk. "Na veertig jaar was restauratie noodza kelijk, wat in de toekomst vermeden kan worden door het regelmatige onderhoud. Onder andere de plafonds en het schilderwerk werd aangepakt, er kwam parket in de eetkamer, de voorkant werd weer helemaal 18de eeuws. De grote 19de-eeuwse raampartijen werden vervangen door kleine ruitjes. Het 19de-eeuwse drie hoekige tympaan maakte plaats voor een rococo- fronton. De achterkant is 19de eeuws gebleven, met grote ruiten en blinden." Het Huys ten Donck dateert van 1746. Het werd door Otto Groeninx van Zoelen gebouwd, één van de vier burgemeesters van Rotterdam en bewindhebber van de VOC. Hij woonde niet op Het Huys ten Donck, maar wilde notabelen en zakenrelaties graag in stijl ontvan gen. Een zeer oranjegezind man, in tegenstelling tot vele andere regentenfamilies, die staatsgezind waren. Als dank voor de onverkorte steun van de familie aan Oranje werd Otto Paulus Groeninx van Zoelen in 1830 verheven in de adelstand. In het huis is nog een schil derij met een afbeelding van Koning-stadhouder Willem III te zien, in actie tijdens de Slag aan de Boyne in 1690, een schilderij dat door zijn neef stadhouder Willem IVaan de bouwheer geschonken werd. Bewoner De heer Groeninx verblijft nog maar sporadisch op Het Huys ten Donck. Ondanks zijn grote belangstelling voor historie, architectuur en instandhouding van het huis, woont hij het grootste deel van het jaar in een riant appartement in Spanje. Waarom? "Het zou heel aangenaam zijn om hier te wonen en het is helemaal geen probleem om in een groot historisch huis te wonen, als je een heel groot inkomen hebt. Je moet er een zeer uitzondelijke levensstijl op na kunnen houden, op grote voet kunnen leven, een butler en ander inwonend personeel in dienst hebben, daar gaat het om. In Engeland is het veel gemakkelijker, want ieder dorp daar is trots op zijn historische huis, er zijn Entree Het Huys ten Donck. Foto Peter van Roon, Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 17