Bergen op Zoom: stad met zeshonderd monumenten 11 11 h in iiïi m H i Jan Kennen "Het is een voorrecht, dat je in zo'n pand mag en kunt wonen. We willen er anderen graag van mee laten genieten. Tijdens de open munumentendagen van Heemschut1 - zaterdag 9 en zondag 10 mei - is iedereen van harte welkom om hier een kijkje te nemen". 32 Heemschut III! Het stadhuis van Bergen op Zoom aan de Crote Markt. Thea van Terheyden en haar man - kunstschilder Frans van den Boom - bewonen het meer dan zes honderd jaar monumentale pand 'De Ooyevaer' in de al even monumentale Lievevrouwestraat in Bergen op Zoom; volgens een uit 1994 date rende stoeptegel de mooiste straat van Nederland. Met een mengeling van Brabantse gastvrijheid en Bergse trots toont Thea de kelder -volgens haar nog 100 a 150 jaar ouder dan het huis - met het 5.20 meter brede booggewelf. Deze sfeervolle ruimte dient voor lezingen, feestjes en voor openingen van tentoonstellin gen, die met enige regelmaat een verdieping hoger worden gehouden, onder de originele balken van 'kunstgalerij Frans van den Boom'. De galerie mondt uit in een grote tuin met 2,5 meter niveauverschil: een verschil, dat op tal van plaatsen in de stad zichtbaar is. Bergen op Zoom heeft er zijn naam aan te danken. 'De Ooyevaer' is een van de panden, die in de jaren tachtig door de stichting Stadsherstel zijn gerestaureerd. 'Dankzij die stichting is er in Bergen onvoorstelbaar veel opgeknapt', zegt voorzitter M Franken van de stichting Bezichtiging Monumenten. De stad telt in het centrum meer dan 600 monumenten, waarvan er ruim 200 op de Rijksmonumentenlijst staan. Eind jaren zestig is de sociëteit Thalia helaas verloren gegaan, maar sindsdien heeft Bergen zijn rijke patrimonium zorgvuldig gekoesterd. Overnachten in De Draak? Niet alle bewoners zijn zo gastvrij om hun monumentale woning op deze open monumen tendagen open te stellen, maar de leden van de Bond Heemschut (waarin de Vereniging Open Monumenten is opgegaan) en van de stichting Vlaams Erfgoed (grenzen tellen niet in dit deel van Brabant) kunnen op 9 en 10 mei behalve die woningen zoveel 'publieke' monumenten van binnen bekijken, dat een dag eigenlijk ontoe reikend is. Overnachten in een monument - bijvoorbeeld De Draak, met zijn 600 jaar het oudste hotel van Nederland - is een goede oplossing voor dit probleem. Voor het avond maal heeft de bezoeker de keus uit diverse monu mentale restaurants, waar in de meimaand de - typisch Bergse - drie A's op de kaart prijken: asperges, ansjovis en aardbeien. Een menuutje, dat afsluiting verdient met koffie en bas-taert. Deze laatste lekkernij dankt haar naam aan 'Jan metten Lippen' - Heer van Bergen - aan wie 5 3 bastaardkinderen worden toegeschreven. april 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 34