Commentaar Heemschut 31 functie van de straat en de sociale controle daarop. De Dordtse binnenstad heeft daarmee een belangrijke impuls gekregen, ook voor het avondgebruik van de stad. Een ander aspect is dat nu een samenwerking mogelijk is met de naastgelegen, in 1996 door ir. Anclries Luglen gerestaureerde Augustijnenkerk, die zich goed leent voor congressen en klassieke concer ten. Een gebruik dat ook in overeenstemming is met de religieuze beleving, want de kerk is nog steeds bij de Nederlands Hervormde gemeente in gebruik. Schrijverskapel De vraag is nu: op welke plaats is een doorgang naar die kerk optimaal. Het plan voorziet in een doorbraak van de inmiddels buitengewoon gaaf gerestaureerde gothische Schrijverskapel van de Augustijnenkerk. Ten tijde van de planvorming was dat nog niet het geval. De daarin overigens pas bij restauratie geplaatste sarco faagdeksel [voorlopig gedateerd op 13de/14de eeuw, Doornikse steen] en de bijzonder gave grafsteen van ridder Berck, verhinderen intensief gebruik als door loop, deze zijn juist daar in de luwte gelegd! Deze nieuwe situatie noopt tot herbezinning. Inmiddels heeft zich een bruikbaar alternatief voorgedaan doordat een tussenliggend pand door de gemeente is aangekocht, waar een doorgang goed gemaakt kan worden. Het ligt voor de hand om na te gaan in hoeverre het plan daarop is aan te passen. Heemschut's provinciale commissie van Zuid-Holland dringt hier sterk op aan. Grote zaal tijdens restauratie Foto Fred van Rijen Deel der kelders tijdens restauratie, geheel links achter nog net zichtbaar de koepel (korf) van de onder het beton verdwenen waterput Foto Fred van Rijen Restauratiekosten, Rijkssubsidie, hoe verder na 2003 De kosten van het gehele project bedragen 9,5 miljoen gulden. De restauratie van uitsluitend de Berckepoort exclusief installatiekosten 4,5 miljoen. Dekking werd verkregen uit de volgende fondsen: BRRM (f 1,85 m); stadsvernieuwing 0,3 m) en onrendabele top (f 3,5 m). De gemeente Dordrecht heeft zich de laatste jaren bijzonder ingezet voor aanzienlijke restauraties en het tegengaan van verloedering van de binnenstad. Die inzet is zeer succesvol gebleken, getuige restauraties als die van de Augustijnenkerk, De Onbeschaamde en nu de Berckepoort [BRRM-subsidies respectievelijk ca 3; 1,5 en 1,85 miljoen gulden]. Dordrecht ontvangt aan rijkssubsidie op jaarbasis 1,1 miljoen gulden. Na het jaar 2003 wordt de BRRM bijdrage teruggebracht tot 365.000 per jaar. Met als gevolg een toename van het tekort 3,1 miljoen tot 5,3 miljoen gulden alleen al op deze projecten. Dit betekent dat een der belangrijkste monumentensteden uit het voormalige graafschap Holland niet meer in staat zal worden gesteld om restauraties van deze omvang uit te voeren. Dordrecht heeft met 24 andere gemeenten bij staatssecretaris Nuis tegen deze vermindering bezwaar gemaakt en voorstellen voor een andere benadering gedaan.(zie ook pag. 2) Subsidiebeperking is snijden in de motor van de conjunctuur We weten dat iedere gulden rijkssubsidie niet alleen het dubbele aan particuliere investeringen genereert maar uiteindelijk als belastingopbrengst weer terug vloeit in de schatkist. Dit betekent dat het rijk vrijwel kosteloos monumenten restaureert, met een belang rijke impuls voor de werkgelegenheid. Vergroting van de omvang van deze subsidie stimuleert de conjunctuur en is daarmee van landsbelang. Dat reikt verder dan de monumentenzorg alleen! Het is dan ook aan te bevelen, een tweede tranche in de besluitvorming op rijksniveau in te stellen die uitgaat van een nadere behoeftebepaling. Conjuncturele- en werkgelegenheidsmotieven dienen te voeren tot verhoging van subsidies, welke voor het rijk bovendien budgettair neutraal zijn. Drs. Hans Bollebakker is lid van de Provinciale Commissie Heemschut Zuid-Holland. Literatuur Hans IJol/c/uil'l'cr; Het Prinsclyk Logement 'De Berckepoort', Heemschut 1990/6 pp 6-7. - De Berckepoort: een omstreden restauratic, Heemschut 1992/1 pp 23-28. E. Havcrs; De Berckepoort en haar bewoners. Heemschut 1998/1 Ir. M. TillenmAchcologisch onderzoek in de Berckepoort, Delft 1992. februari 1997

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 33