DE BERCKEPOORT IN DORDRECHT Hans Bollebakker Beroepsprocedure gewonnen, nieuw plan gerealiseerd, gebruikers gelukkig, Heemschut geprezen Staatssecretaris Nuis hield op 17 januari jl een feestrede bij de opening van de Berckepoort en prijst daarbij de Bond Heemschut openlijk voor zijn inzet voor het behoud van dit pand. Immers in 1990 ging Heemschut in beroep tegen de wel zeer omstreden verbouwingsplannen van architect Mart van Schijndel voor dit renaissance burgerwoonhuis. Dat beroep heeft landelijk veel opschudding veroorzaakt. Heemschut heeft jurisprudentie geschreven met één van de meest gecompliceerde en wellicht grootste procedures uit de geschiedenis van de monumentenzorg. februari 1997 Heemschut 27 Anders dan de naam doet vermoeden is de Berckepoort een groot twee-beukig burgerwoonhuis dat zijn naam ondeent aan de door Matthijs Berck gebouwde poort, die toegang gaf tot de grote cour, die aan de overzijde begrensd wordt door de Augustijnenkerk. De eigenaar, de gemeente Dordrecht zoekt een gebruiker die het gehele pand niet al te afwijkend van het eerdere gebruik - de huisvlijtschool - wil betrekken. Een zeer aanvaard baar gebruiker wordt gevonden in de Stichting Culturele Educatie die voor zijn cursussen ruimte zoekt. Het pand behoeft hierdoor niet verkaveld te Renaissance console in Bentheimer zandsteen -2de helft 16de eeuw- met wapenschild van Erckenraet van Berckenrode, bij restauratie geverfd Foto's Marco de Nood. ME» V worden hetgeen van eminent belang is, gelet op de historische en bouwhistorische kwaliteiten. Heemschut is daar dan ook bepaald gelukkig mee. Bezwaren Het eerste plan echter voorziet in een verbouwing gepaard gaande aan rigoureuze sloop. Tegen de goed keurende beschikking gaat Heemschut in mei 1990 bij de Raad van State in beroep. Daarbij wordt ondermeer gesteld dat de beoogde ingreep in zijn werking volstrekt verwoestend is door aanmerkelijke sloop van delen van: interieur, kappen, gothische spiltrap en kopse gevel- wand. De bezwaren richten zich kort samengevat tegen de volgende ingrepen: - sloop van de zadeldaken en in goede staat verkerende complete spanten, gedateerd op de 16de eeuw en vervanging daarvan door één trapeziumvormige staalconstructie; - sloop van de spiltrap en grote inpandige doorbraken; - aanzienlijke doorbraken in de recent nog fraai geres taureerde kopse gevelwand; - het storten van betonnen vloeren in de kelders, ook over de zo juist ontdekte waterput en beerkelder, die ten behoeve daarvan aan de bovenkant gesloopt moeten worden; - aantasting van de historische en stedenbouwkundige beeldkwaliteit door plaatsing van een aanbouw in staalconstructie met glas, witte verblendsteen en historiserende zadeldaken.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 29